O úplatek si mohl říct jen šílenec, bránil se u soudu exministr Barták

  • 127
V pondělí odstartovalo u pražského městského soudu hlavní líčení v případu exministra Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. Barták si měl ještě jako náměstek Vlasty Parkanové říct o zhruba 80milionový úplatek za vyřešení problémů, které měla automobilka Tatra s dodávkami terénních aut pro armádu.

Barták v pondělí dorazil k soudu jen pár minut před naplánovaným začátkem jednání. Před jednací síní v tu chvíli už postávaly zhruba dvě desítky lidí, kteří ho přišli podpořit. Barták se s novináři odmítl bavit a postával stranou.

Hned na začátku jednání soudce Stanislav Králík vyzval ostravského státního zástupce Dušana Táborského, aby přečetl obžalobu. "Jako první náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové se spolupodílel na kontrole zakázek pro armádu ČR," zahájil svou zhruba desetiminutovou řeč Táborský.

Posléze zmínil i důvod, proč někdejší ministr obrany stanul u soudu . "Na služební cestě do USA oslovil Williama J. Cabanisse (tehdejšího předsedu dozorčí rady Tatry, pozn. red.) a požadoval po něm finanční částku 5 milionů dolarů, které měla vyplatit obchodní společnost Tatra," pronesl žalobce.

Ještě před výslechem samotného Bartáka jeho obhájce poukázal na změnu majitele automobilky. Namítl proto, že plná moc jejího zmocněnce není platná. Rovněž se dožadoval toho, aby soudní síň opustil redaktor MF DNES Tomáš Syrovátka, kterého chtěla obhajoba vyslechnout. Soudce však tuto žádost zamítl.

Do delegace se dostal až na poslední chvíli

Do ohrádky před senátem se poté postavil Barták. Odmítl odpovídat na dotazy týkající se jeho současných majetkových poměrů. "O účast v delegaci jsem se nijak neucházel, byl jsem do ní zařazen na poslední chvíli. Nemohl jsem si proto připravovat žádnou nabídku, natož korupční," uvedl k tvrzení obžaloby, že si na o úplatek řekl právě na služební cestě do Spojených států.

Podle něj tehdejší premiér Topolánek v únoru 2008 na střelnici nedaleko Washingtonu projevil nespokojenost s tím, jak si vozy Tatra vedou při dodávkách terénních aut. "Žádná částka nepadla," prohlásil Barták, který prý předsedovi vlády z angličtiny volně tlumočil, jak bylo ostatně jejich zvykem. V místnosti prý byla řada dalších lidí. "V tomto prostředí by korupční nabídku učinil jenom šílenec nebo sebevrah," dodal bývalý náměstek Parkanové.

Pozastavil se rovněž nad tím, že Cabaniss podal trestní oznámení tři roky po uvedené schůzce. Obžaloba je tak podle něj nesmyslná a vykonstruovaná. Doufám, že budu zproštěn obžaloby," prohlásil na závěr.

V současné době Barták podniká jako OSVČ v oblasti poradenství pro zdravotnictví a obchod. Ještě v roce 2012 měl malý úvazek v pražské Nemocnici na Homolce (jak mu kolegové vystavovali omluvenky, čtěte zde).

Žalobce Bartákova řeč z míry nevyvedla

Na otázky senátu i svého advokáta Barták odpovídal, nicméně reagovat na dotazy žalobce odmítl. "Po tom všem, co způsobil pan státní zástupce Táborský mé rodině, a jeho excesivním jednání s médii, jsem se rozhodl, že na jeho dotazy nebudu odpovídat," počkal si Barták, až návladní položí první dotaz.

Táborského však Bartákova neochota odpovídat nijak z míry nevyvedla. "Mám svázané ruce, musím doufat, že pan obžalovaný Smrž bude vypovídat na mé otázky. Když ne, povím to v závěrečné řeči," poznamenal poté, co soudce vyhlásil polední pauzu.

V klidu byl i z Bartákovy řeči. "Běžná obhajoba, nikdo není vinen. Čekali jste něco jiného?" odtušil Táborský lakonicky.

Bartákovi hrozí až 12 let, Smržovi 10 let

Spolu s Bartákem je obviněn majitel zbrojní firmy MPI Group Michal Smrž. Toho obžaloba viní z pokusu o podvod. Smrž si totiž měl říct tehdejšímu generálnímu řediteli Tatry Ronaldu Adamsovi nejprve o 100 milionů, později slevil na 20 milionů korun. Za to měl podle obžaloby Smrž využít svého vlivu a zajistit odstranění obchodních potíží se zakázkou za zhruba 2,6 miliardy korun.

Jak však Smrž prohlásil při svém výslechu, celá situace se odehrála přesně opačně. "Činil mi nabídky (Adams), že se mnou uzavře lobbistickou smlouvu, nabídl mi 20 milionů korun. Nejprve telefonicky, kdy tu nabídku zakódoval tím, že schůzka bude trvat 20 minut a já jsem z toho měl pochopit, že jde o peníze," vypověděl zbrojař.

Stejně jako Barták o Smrž všechna obvinění razantně odmítl. "Považuju to za naprosto absurdní konstrukci, kterou zásadně nepřijímám. A to jak po subjektivní stránce, kdy si stojím za tím, že jsem nikoho nikdy nepodvedl, tak i po té objektivní. Někdo napadá způsob, ne ten předmět, to mi přijde absurdní," dodal Smrž.

Ani on nakonec neodpovídal na dotazy státního zástupce. "Nechtěl jsem, aby z toho dělal mediální divadlo, řekl novinářům při odchodu ze soudní síně, kdy si obličej před kamerami kryl deskami s papíry.

Klíčoví svědci se nedostaví

Pondělní jednání uzavřelo přehrávání nahrávky ze Smržovy schůzky s tehdejším ředitelem Tatry Adamsem z ledna 2008. Zbrojař překlad, který byl ve spisu, zpochybnil, podle něj je v nahrávce několik míst, které se podle něj neshodují s překladem znalce.

"Tohle je výsledek, který jsem z toho nejlépe mohla vyvodit. Ale neříkám, že jsem se nemohla mýlit," připustila tlumočnice s tím, že nahrávku měla v původní i "vyčištěné" verzi. I ta však je podle ní místy velmi těžce srozumitelná.

Soudce Stanislav Králík nakonec nastínil, jak bude jednání po zbytek týdne probíhat. V úterý by měl vypovídat již zmíněný Ronald Adams, na jeho výslech je vyhrazen celý den. V dalších dnech měli vypovídat i další klíčoví svědci z USA - bývalý velvyslanec a předseda dozorčí rady Tatry Cabaniss a exmanažer firmy Duncan Sellars. Oba se však omluvili.


Video