Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Po Francii a Rakousku prohrála Diag Human spor i ve Švýcarsku

  • 4
Švýcarský Federální soud odmítl odvolání firmy Diag Human, která se soudí s Českou republikou o údajně pokažený obchod s krevní plazmou. Firma nezaplatila soudní poplatek za odvolání. Podle českých úřadů tak ČR definitivně zvítězila ve při už ve třetí zemi - předcházely Rakousko a Francie.

"Důvodem byla skutečnost, že Diag Human nezaplatila soudní poplatek za odvolání proti rozhodnutí Vrchního soudu kantonu Curych podané ke švýcarskému Federálnímu soudu," uvedl šéf komunikace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.

Společnost Diag Human už před časem prohrála spory s Českem v Rakousku (více o soudu čtěte zde) a Francii (více zde). Soudy v obou zemích zastavily exekuci českého majetku.

Reakce Diag Human

Firma s jednodenním zpožděním reagovala tiskovou zprávou, v níž uvedla, že soud ve Švýcarsku nepokládá za definitivní prohru. "Všechna zahraniční exekuční řízení, včetně řízení ve Francii a USA, dále pokračují," uvedla Radka Šnokhousová z advokátní kanceláře Jana Kalvody, která společnost zastupuje. O prostředky, zabavené bývalým majitelům Mostecké uhelné společnosti, hodlá Diag Human dál bojovat (proč firma žádá peníze zabavené MUS, čtěte zde).

Firma se také obrátila na Evropskou komisi, aby "protiprávní postupy, které jsou ve zjevném rozporu s hodnotami a právem EU, vyšetřila a zaujala k nim stanovisko".

Hurt dodal, že společnost Diag Human nepodala ve lhůtě odvolání proti rozsudku soudu v Ženevě ze 24. června 2013, kterým bylo na základě námitky České republiky zrušeno obstavení účtů z února loňského roku.

Kromě zmíněných tří zemí zažalovala Diag Human Českou republiku také ve Spojeném království a v Lucembursku.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun.

S Českem se soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk. Rozhodci jí v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření právního zástupce společnosti Kalvody pak přesáhla částka s úroky již deset miliard. Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video