Příjezd Davida Ratha k druhému dni hlavního líčení (8. srpna 2013).

Příjezd Davida Ratha k druhému dni hlavního líčení (8. srpna 2013). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Rath detailně popsal opravu zámku v Buštěhradu. Pokračovat bude v pátek

  • 47
Druhým dnem ve čtvrtek pokračuje proces s Davidem Rathem. Ten je spolu s dalšími deseti lidmi obžalován kvůli ovlivňování veřejných zakázek. Bývalý hejtman ve čtvrtek obšírně vylíčil, jak probíhala zakázka na opravu buštěhradského zámku. Ve své výpovědi hodlá pokračovat i v pátek.

Rath navázal na to, co řekl ve středu. Krátce svou předchozí řeč zrekapituloval. Znovu se opřel do policejních odposlechů, o které se obžaloba opírá. "Je to neštěstí. Čím dál víc se k tomu upíná pozornosti a na jejich základě se to pak interpretuje," prohlásil. Potom se začal věnovat samotné rekonstrukci buštěhradského zámku, kvůli které ho policie vloni v květnu zadržela policie. Rath popisoval, jak a kdy Středočeský kraj bezplatně získal zámek v Buštěhradu.

Získání zámku předcházela schůzka se starostou Buštěhradu. "Mohlo to být někdy na jaře 2010. Pan starosta mi představil paní inženýrku Salačovou. Do té doby jsem ji nikdy neviděl," vypověděl Rath. Salačová prý Rathovi ukázala projekty na rekonstrukci. Následně si zámek prošli. Dávali mi zasvěcený technický komentář, co je se stavbou potřeba dělat," popsal Rath. Když se zeptal, na kolik by vyšla rekonstrukce, bylo mu řečeno, že zhruba na 200 milionů.

Rekonstrukci zámku se lepila smůla na paty

Podle Ratha se ukázalo, že žádat o evropské fondy na rekonstrukci zámku bude muset kraj. "Řekl jsem dobře, tak na tom pracujte. Věnoval se tomu na krajském úřadu odbor regionálního rozvoje a odbor majetku," uvedl. Darovací smlouva nakonec byla uzavřena v říjnu 2010. "Pak už jsem zase nevěděl, co se děje, měly to na starost příslušné odbory," dodal Rath. Uznal, že jeho ambicí prý bylo jen to, aby stavba začala ještě před krajskými volbami.

Následně senátu v čele se soudcem Robertem Pacovským obšírně začal popisovat, jak se scházel s projektanty z firmy Aria, kterou kraj pověřil zpracováním projektové dokumentace. Vylíčil také problémy, které celou věc provázely. "Připadalo mi, že se projektu lepí smůla na paty a že je prokletý a neustále se něčím komplikuje. Projektanti zapomněli nejdříve na sklepy, pak na nádvoří," nastínil bývalý středočeský hejtman.

Soud s Rathem

O tom, že zakázku na opravu zámku získala Konstruktiva Branko, se prý dozvěděl až na jednání krajské rady."Hlavním hodnotícím kritériem byla nejnižší cena. Je to významná firma, která má za sebou celou řadu rekonstrukcí historických památek," uvedl Rath. Ředitel firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský figuruje mezi obžalovanými.

Rath bude vypovídat v pátek

Po krátké pauze měl Rath pokračovat. Vzhledem k délce své výpovědi však soudce Pacovského požádal o přerušení výpovědi do pátku. "Včera jsem mluvil čtyři hodiny, dnes dvě," vysvětlil. Pacovský mu vyhověl.

Následně přečetl stručnou výpověď Lucie Novanské, která u soudu chybí ze zdravotních důvodů. "Celé to na mě působí jako komplot," vypověděla Novanská na policii.

Následovala další pauza, kterou si vyžádal obhájce Ivany Salačové Vojtěch Veverka. Očekával totiž, že bude Rath mluvit déle.

Salačová jako jediná vypovídala proti celé skupině, za což jí státní zástupce Petr Jirát přiznal status spolupracující obviněné. Díky tomu může získat podmínečný trest. Jednou z podmínek, je však to, aby u soudu vypovídala stejně jako na policii.

Kritika odposlechů i "nové justice"

Rathova výpověď začala už ve středu dopoledne. Cílem celého procesu je podle jeho slov odstranění nepohodlného opozičního politika. Ve své řeči neopomněl zkritizovat práci policie a především nynější pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. "Viděla v tom šanci, jak se profesně zviditelnit a vstoupit do politiky," prohlásil vězněný poslanec.

Policii ve svém čtyřhodinovém projevu nepřímo obvinil z manipulace s důkazy. Odposlechy, které jsou hlavním trumfem obžaloby, podle něj někdo úmyslně a účelově sestříhal. Vyloučil rovněž, že by věděl, že v krabici od vína, již měl u sebe při zatčení, jsou peníze.

Většinu času v jeho řeči mu však zabralo citování posudků. Ty mají dokazovat, že Rath se vlastně korupce nedopustil - řada zakázek středočeských nemocnic, za které měl inkasovat miliony, podle něj končila v lepším případě na nule. Vítězné firmy je tak podle Ratha v podstatě "dotovaly".

Před Rathem vypovídali další dva údajní hlavní organizátoři, Petr Kott a Kateřina Pancová. Oba přednesli prakticky stejnou řeč. "Obžalobě nerozumím, nesouhlasím s ní. Necítím se vinen skutky, které mi jsou kladené za vinu. Technicky ani organizačně skutky nebylo možné spáchat. Výběrová řízení byla zadávána striktně v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek," uvedl Kott.

,

Video