Část zpronevěřených peněz šla například na stavbu rodinného domu. (ilustrační snímek)

Část zpronevěřených peněz šla například na stavbu rodinného domu. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Účetní rok okrádala obec, peníze posílala i bratrovi. Dostali podmínky

  • 6
Za zpronevěru 2,4 milionu korun, které si postupně odeslala na svůj účet, dostala bývalá účetní obce Vysoké Pole na Zlínsku Pavlína Hlavičková tříletou podmínku. Dvaatřicetiletá žena už obci uhradila větší část škody, zbývající milion slíbila zaplatit.

Část škody musí uhradit i její o tři roky starší bratr Michal Vašička, který se zpronevěrou pomáhal. Zlínský okresní soud mu za to uložil 2,5 roku podmíněně.

Hlavičková posílala na svůj či na účet svého bratra částky od čtyř do 120 tisíc korun, nechávala si peníze za cestovní příkazy i poplatky za prodej žetonů na odvoz komunálního odpadu a brala si i peníze z pokladny (více čtěte zde).

Vašička o tom, že mu na účet chodí obecní peníze, věděl. Navíc sestře půjčoval svou bankovní kartu a umožňoval jí peníze vybírat a ukládat jinam. Takto získané prostředky obžalovaní použili pro vlastní potřebu, část například na stavbu domu.

Žena pracovala na obecním úřadu jako účetní od roku 2000. Peníze z obecní kasy si přisvojovala od listopadu 2011 do loňského září. Podle starosty obce Josefa Zichy Hlavičková na úřadě s přestávkou kvůli rodičovské dovolené pracovala osm let, vedla účetnictví obce. Největší část škody vznikla převodem z obecních účtů, šlo o více než 2,2 milionu korun.

Rozsáhlá zpronevěra v obci loni na podzim vzbudila rozruch. "Je to nepochopitelné selhání lidského faktoru. Kolegové a kolegyně, se kterými roky pracovala, jí důvěřovali. Všechny zklamala. Bylo to snad pominutí mysli. Nevím, co bych k tomu dál řekl," uvedl Zicha.

Obec podle něj přijala novou účetní a posílila kontrolní mechanismy tak, aby se podobná událost již nemohla opakovat.

S podmíněnými tresty obžalovaní souhlasili

Oba obžalovaní, kterým hrozilo až osm let, se přiznali. "Jsem si vědoma toho, co jsem udělala," uvedla Hlavičková.

"Chtěl bych se obci omluvit," dodal Vašička.

Uhradili více než polovinu škody. Podle starosty Zichy by zbytek škody měl být uhrazen brzy, obvinění se prý snaží prodat dům.

Obžalovaní nebyli dříve soudně trestáni. Souhlasili také s podmíněnými tresty, proto státní zástupkyně Karla Bílková soudu předložila dohodu o vině a trestu, kterou umožňuje novela trestního řádu účinná od loňského září. Senát okresního soudu v úterý dohodu schválil.

Účelem dohody o vině a trestu je především snaha urychlit trestní řízení u méně závažných trestných činů. Pokud na ni obžalovaný přistoupí či ji navrhne, další vyšetřování a dokazování před soudem se nekoná, nenařizuje se hlavní líčení a jsou omezené možnosti odvolání.

Dohodu o vině a trestu nelze sjednat v řízení o zvlášť závažném zločinu, kde horní hranice sazby dosahuje nejméně deset let, a v řízení proti uprchlému.

"Loni jsme ve Zlínském kraji prověřovali více než sto zpronevěr, tato je ale svým rozsahem největší. Vesměs se jedná o případy, kdy lidé svému zaměstnavateli zpronevěří částky do sto tisíc korun," uvedla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

,

Video