Detailní záběr očí Anderse Behringa Breivika během soudního procesu (16. dubna

Detailní záběr očí Anderse Behringa Breivika během soudního procesu (16. dubna 2012) | foto: Reuters

U soudu byl slyšet křik z Utoye. Žalobci detailně připomněli masakr

  • 79
V soudní síni v Oslu ožily děsivé okamžiky z loňského masakru v Oslu a na ostrově Utoya, při kterých zemřelo 77 lidí. Žalobci během prvního dne procesu s Andersem Behringem Breivikem popsali krvavé události minutu po minutě. Pustili i zvukové záznamy vyděšených obětí, videa a detailní grafiky.

Breivik při nich neprojevil žádné emoce. A to ani v okamžiku, když prokurátoři přehráli děsivý tříminutový záznam telefonátu mezi tísňovou linkou a mladou vyděšenou ženou, která se schovávala na toaletě na Utoyi v době, kdy tam radikál chladnokrevně střílel do mladých lidí.

"Na Utoyi se střílí," řekla v telefonu vyděšená dvaadvacetiletá Renate Taarnesová, jakmile se 22. července loňského roku dovolala na tísňovou linku. "Co to říkáte?" ozvalo se na druhé straně. "Na Utoyi se střílelo," zopakovala mladá žena.

Soud s Breivikem

"Je někdo zraněn?" ozvalo se zpět. "Ano, viděla jsem několik zraněných. Pořád se tady střílí. Je tu naprostá panika," popsala rozrušená žena. Když se jí policisté zeptají na jméno, ozval se vyděšený ženin šepot: "Je uvnitř." V tu chvíli se na záznamu začaly ozývat výstřely a vzápětí je zpovzdálí slyšet křik a další střelba.

Hovor pak pokračoval a dívka policistům vystrašeně řekla, že se schovala na záchodě. Policisté ji pak vyzvali, aby nezavěšovala a zůstala v kontaktu. Načež jim žena sdělila, že střelec odešel, vzápětí se znovu ozývá: "Přichází. Přichází, rychle."

Někteří příbuzní před záznamem raději odešli

Pak je slyšet ticho a policisty, jak se baví, že na Utoyu musí poslat všechny vozy. V tom se ozvou další výstřely a hovor je ukončen. Jen během tohoto jediného telefonátu zemřelo na Utoyi sedm lidí. Renate Taarnesová přežila, přišla ale o svého přítele, který tolik štěstí jako ona neměl.

Několik příbuzných obětí raději před puštěním záznamu odešlo ze soudní síně, další plakali a navzájem se utěšovali, popsal list The Times na svém webu. Byť televize přenášely záznam z dění v soudní síni živě, v některých okamžicích musely kamery soudní síň opustit. Soudkyně je poslala ven vždy v okamžiku, kdy žalobci předkládali právě některá videa či zvukové záznamy.

Prokurátoři Inga Bejer-Enghová a Sven Holden během prvního dne procesu s třiatřicetiletým radikálem popsali velmi detailně vše, co se v osudný den v Norsku odehrálo. Ráno Bejer-Enghová skoro hodinu četla jména obětí a zevrubně vylíčila, jak zemřely nebo byly zraněny. Někteří z přítomných v sále se při jejím projevu nahlas rozplakali. Jedna dívka se o přestávce procesu zhroutila.

Později se slova chopil její kolega, který popsal, co vše se loni v červenci v Norsku odehrálo. Používal přitom i grafiky, na kterých byl vidět pohyb Breivika po Utoyi, místa, kde se našly jeho oběti, záběry z bezpečnostních kamer na auto, jak napěchované výbušninou explodovalo v centru Osla, i zvukové záznamy.

Kromě vyděšené Norky byl na jednom z nich slyšet i samotný Breivik, jak volá z Utoye na policejní stanici a oznamuje policistům, že se vzdává. "Rád bych se vzdal," je slyšet na záznamu, který se už dříve dostal do médií. Radikál navzdory svému prohlášení ale ve střelbě pokračoval a zabil nejméně 22 dalších lidí.

Pak se v soudní síni ozval další telefonát radikála na policejní stanici. "Jmenuji se Anders Behring Breivik. Jsem velitel Norského hnutí odporu (...) Ano, jsem na Utoyi. Jsem člověk, který se chce vzdát (...) Zrovna jsem provedl operaci jménem Templářských rytířů v Evropě a Norsku," řekl atentátník do telefonu.

Žalobci jmenovali oběti tak, jak postupně umíraly

Když pak svá slova z telefonního hovoru Breivik uslyšel v soudní síni, nejprve se usmál, popsal list The Daily Telegraph na svém webu. Pak ale svraštil čelo a vypadal zamyšleně. K zabití 77 lidí se během prvního dne procesu přiznal, odmítl ale vinu.

Žalobce při popisu masakru jmenoval i oběti, jak postupně umíraly. Prvně se také objevil snímek atentátníka krátce po vraždění, Breivik je na něm vidět v černém oděvu připomínajícím policejní uniformu ještě v lese na Utoyi.

Masakr v Norsku

Atentátník nastražil 22. července 2011 nejprve před úřadem norské vlády v centru Osla nálož, jejíž výbuch si vyžádal osm mrtvých. Pak odjel na tábor mládežnického křídla vládnoucí Norské strany práce na ostrově Utoya a postřílel tam 69 lidí.

Samotný Breivik projevil emoce během prvního dne procesu jen jednou, když prokuratura pustila jeho dvanáctiminutové protiislámské video (více čtěte zde).

Přímo v soudní síni sledovalo první den procesu více než 200 lidí, mezi nimi téměř stovka novinářů a také řada pozůstalých a lidí, kteří útoky přežili. Dalších asi 700 příbuzných obětí a přeživších sledovalo jednání v přímém přenosu na 17 místech po celém Norsku.

Zprávy z procesu zprostředkovává na 800 reportérů z více než 200 redakcí z Norska i ze zahraničí. Celé pondělní jednání bylo věnováno úvodním procedurám a čtení obžaloby. V úterý zahájí Breivik svou výpověď, na niž má vyhrazených pět dní. Televize ani další média nicméně nebudou smět vysílat Breivikův projev před soudem v přímém přenosu s ohledem na pozůstalé a přeživší.

Očekává se, že proces potrvá asi deset týdnů, ale může se vzhledem k počtu svědků a složitosti případu protáhnout. Radikálovi hrozí 21 let vězení, nebo doživotní uzavření v psychiatrické léčebně. I v případě jednadvacetiletého vězení ovšem existuje v Norsku možnost alternativního trestu, který umožňuje prodlužovat trest tak dlouho, jak dlouho bude odsouzený seznán nebezpečím pro společnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video