Anders Brevik u norského soudu v Oslu (16. dubna 2012)

Anders Brevik u norského soudu v Oslu (16. dubna 2012) | foto: AP

Breivik opět zdravil sevřenou pěstí, vytváří si prý vlastní značku

  • 382
Norský atentátník Anders Behring Breivik u soudu zopakoval takzvaný "templářský pozdrav". Podle historika Nikolaie Brandala si pravicový extremista tímto gestem, při němž zdvihá pravou ruku zaťatou v pěst, chce vytvořit vlastní "obchodní značku".

Pozdrav, který Breivik po sejmutí pout adresoval novinářům, pozůstalým a přeživším útoků před soudní budovou v centru Osla, předvedl už při jedné ze schůzek s advokáty ve vězení a také při slyšení, během něhož soud rozhodoval o prodloužení jeho vazby.

Soud s Breivikem

Breivikův obhájce Geir Lippestad tehdy uvedl, že se jedná o předem připravené gesto pravicových extremistů. Radikálovi obhájci už dříve sdělili, že obžalovaný se považuje za templářského rytíře, který spasí Norsko před multikulturalismem a pronikajícím islamismem.

O zmíněném pozdravu, templářských rytířích i o tom, jak se člověk v jeho postavení má chovat před soudem, píše Breivik ve svém patnáctisetstránkovém manifestu, který krátce před útoky rozeslal na více než tisícovku e-mailových adres doma i v zahraničí. Pozdrav v pamfletu reprezentuje dle něj "sílu, čest a vzdor marxistickým tyranům v Evropě".

Historik Brandal je přesvědčen, že si Breivik pozdrav dlouho a pečlivě promýšlel. "Psal o tom i ve svém manifestu. Je to prý válečný pozdrav templářských rytířů. Ideálně se má provádět v bílé rukavici," uvedl Brandal, podle nějž je gesto vlastním výplodem Breivika, který se však zakládá na fašistických pozdravech z meziválečného období.

"Vytvořil ho sám, ale s historickými odkazy," podotkl Brandal. V manifestu Breivik píše, že sevřená pěst reprezentuje "sílu, čest a nenávist k marxistickým tyranům v Evropě, zatímco bílá rukavice symbolizuje čistotu, povinnost, příbuzenství a mučednictví". Upozorňuje také, že se pozdrav nemá plést s nacistickým či římským pozdravem, při nichž je dlaň otevřená.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video