Památník obětem masakru v Katyni od sochaře Wojciecha Seweryna v Niles v USA

Památník obětem masakru v Katyni od sochaře Wojciecha Seweryna v Niles v USA (10. dubna 2010) | foto: AP

Štrasburk odsoudil Rusko za nevhodný přístup k pozůstalým od Katyně

  • 32
Evropský soud pro lidská práva odsoudil Rusko za ponižující zacházení s blízkými obětí masakru v Katyni, při kterém tajná sovětská policie NKVD v roce 1940 postřílela tisíce Poláků. Rozsudek není pravomocný, ruská strana se proti němu může odvolat.

Z ponižujícího zacházení Rusy obvinilo 15 příbuzných obětí katyňského masakru, štrasburský tribunál dal v pondělí zapravdu deseti z nich, kteří byli blízkými příbuznými obětí. Ruská justice odmítala žádosti pozůstalých o informace, za jakých okolností jejich blízcí zemřeli, a o jejich rehabilitaci.

Štrasburský tribunál také konstatoval, že nemůže zhodnotit, zda Rusko při vyšetřování masakru porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech, protože se soudem nespolupracovalo a neposílalo mu vyžádané podklady. Rozhodnutí soudu podle ruského zástupce Andreje Fjodorova odpovídá ruským zájmům, a proto nepředpokládá, že by se Moskva ještě odvolala.

"Ve prospěch Ruska vyznívá rozhodnutí v hlavním bodu: obnovení vyšetřování katyňského případu je mimo rámec kompetencí soudu. To je nesporně pozitivní výsledek," řekl agentuře Interfax.

Složitá Katyně

Po vstupu sovětské armády do Polska tajná policie v katyňském lese nedaleko západoruského Smolenska i na jiných místech postřílela celkem asi 22 000 Poláků, hlavně příslušníků polských elit. Katyňský masakr a přístup Moskvy k němu dlouhodobě zatěžuje polsko-ruské vztahy. Sovětský režim z něho dlouhé desítky let obviňoval nacisty, pravdu o těchto událostech se ruská veřejnost dozvěděla v éře Gorbačovovy perestrojky: až 13. dubna 1990 během návštěvy tehdejšího polského prezidenta Wojciecha Jaruzelského Moskva oficiálně připustila, že zločin byl dílem sovětské tajné policie NKVD.

Případ z roku 1940 podle Fjodorova nespadá pod jurisdikci štrasburského soudu kvůli promlčení, jakkoli polští žalobci tvrdili opak a požadovali, aby Rusko masakr vyšetřilo a vypátralo viníky.

Rusko masakr vyšetřovalo od začátku 90. let do roku 2004, kdy ho hlavní vojenská prokuratura zastavila s tím, že viníci jsou již mrtví, a většinu dokumentů z vyšetřování utajila.

Staré rány stále otevřeny

Před dvěma lety se zdálo, že přelom je na dosah: ruský premiér Vladimir Putin se spolu se svým polským protějškem v Katyni poklonil památce obětí a odsoudil zločiny stalinismu. V témže roce, kdy nedaleko Katyně při leteckém neštěstí zahynul polský prezident Lech Kaczynski a jeho spolupracovníci, i poslanci ruského parlamentu ve zvláštním prohlášení uvedli, že zločin nařídilo sovětské vedení v čele se Stalinem.

Přesto však spor nebyl plně urovnán. Otázka rehabilitace obětí totiž ještě zůstává otevřená a Moskva ani nepředala Varšavě všechny tajné dokumenty.

"To, že soud uznal, že je Rusko vinné ve věci ponižujícího zacházení s žalujícími, je nepříjemné pro prestiž Ruské federace a morální vítězství pro žalující," prohlásil Wojciech Materski, polský odborník na dějiny SSSR.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video