Soud rozplétá vraždu německého starosty

  • 3
Plzeň - Plzeňský krajský soud začal projednávat případ vraždy jednapadesátiletého starosty bavorské vesnice Röckingen. Loni v březnu stal obětí loupežné vraždy poté, co v Chebu na nádraží oslovil prostitutku. Byla to ale volavka, která měla za úkol dovést oběť do bytu, kde čekali kumpáni.

V největší soudní síni plzeňského justičního paláce sledovali proces i reportéři z největších německých televizních společností.

Manželka zavražděného starosty Ilse Kudnerová, která pečlivě vyčíslila náhradu škody a požaduje po vinicích téměř sedm set tisíc euro, do Plzně nepřijela. Do sumy započítala i plat, který by si její manžel do svých šedesáti let mohl vydělat.

Strážci přivedli do soudní síně v poutech třicetiletého Miroslava Krále a sedmadvacetiletého Romana Čabradu. Dvaatřicetiletá prostitutka Iveta Köppová, které usedla po boku svého obhájce, je stíhána na svobodě.

Podle žaloby právě oni loni v březnu zosnovali zločinný plán, který jim měl zaplnit peněženky.

Köppová měla za úkol sehnat německého zákazníka a dovést ho do Čabradova bytu na Růžovém kopečku v Chebu.

Žena přiznala, že se s kumpány domluvila na oloupení svého náhodného německého klienta, ale popřela, že by měla s vraždou cokoliv společného. "Nevěděla jsem, že to bude takhle. Byli jsme domluveni, že ho okradou a nechají jít," řekla. Odměnou dostala deset tisíc korun z uloupených peněz.

Zmizení bavorského starosty

Češi chtějí vraha německého starosty

Policie našla tělo starosty i podezřelé

Na lavičce před nádražím Köppovou oslovil 5. března 2002 Erich Kunder, který do Chebu přijel ve stříbrném mercedesu.

Po Köppové předstoupil před soudní senát Miroslav Král. S Čabradou se seznámil začátkem roku 2002. Oba je spojovala kriminální minulost a častý pobyt ve vězení. Ani on nechtěl nic říci a odvolal se na to, co vypověděl do policejních protokolů.

Král nepopíral, že čekal spolu s Čabradou v jeho bytě, až Köppová přivede oběť. Na hlavách měli kukly a v rukou dřevěné násady.

Návštěvníka hned udeřil a Čabrada ho svázal. Když v jeho peněžence našli kreditní kartu, vymlátili z něj kód pro výběr peněz z bankomatu. Čabrada pak odešel vybrat bankovky. Chtěl se hlavně přesvědčit, jestli je kód správný. Vrátil se s třiceti tisíci korunami.

"Ten Němec byl v pohodě. Ležel na zemi a nekřičel. Jen říkal něco jako bitte. Já německy nerozumím," uvedl Král.

Kunderovi silně krvácela tržná rána na hlavě, ale byl stále naživu.

Kunderovi silně krvácela tržná rána na hlavě, ale byl stále naživu. Čabrada však dostal strach oběť propustit. "Řekl jsme mu, že je blázen, jestli by to nešlo udělat nějak jinak," prohlásil Král. 

Tvrdí, že Čabrada nejprve Kundera škrtil kabelem. "To ten muž ještě na hlavě žádnou tašku neměl. Pak začal  křičet, že ho z toho bolí ruce a pustil kabel," vypověděl.

Čabrada nakonec přinesl dvě igelitové tašky přetáhl je Kunderovi přes hlavu a  snažil se je upevnit kolem krku kabelem. Pak spolu s Králem z bytu odešli.

Kunder se pomalu dusil a oni v nedalekém baru popíjeli whisky. Nebyli tam však dlouho. Podle obžaloby odjeli do lesa k obci Plesná vykopat hrob.

Mezitím se ještě stihl Čabrada spojit s lidmi z podsvětí a domluvit prodej stříbrného mercedesu.

Pak se vrátili do bytu. Kunder už byl mrtvý. Oba kumpáni zabalili jeho tělo do koberce, odvezli do lesa a zahrabali do připraveného hrobu.

Čabrada se ještě té noci vydal se svojí ženou do Plzně, kde z bankomatu vybral dalších třicet tisíc ze starostova účtu.

Král s Čabradou si pak peněz užívali i na dovolené ve Španělsku. Celkem z Kunderova konta podle žalobců vybrali necelé dva tisíce euro. Další eurobankovky našli i v kapsách oběti. Za mercedes, který byl propašován do Běloruska a prodán za 9 tisíc dolarů, dostali padesát tisíc korun.

Obžalovaní nezapírají, přou se ale, kdo zabil
Na vrahy byla v Německu vypsána odměna 10 tisíc euro a postupně se zvyšovala. Kriminalisté podezřelé vypátrali po třech měsících. Pomohly jim i informace od lidí, kteří se neživili nijak čestně, ale s vraždou nechtěli mít nic společného. Místo, kde byl Kunder zakopán, kriminalistům nakonec ukázala Čabradova manželka.

Čabrada má na svědomí loupež v Německu v roce 1999. Byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Zatčen byl v Maďarsku až po Kunderově vraždě. Za loupež si nyní odpykává v německém vězení šest a půl roku vězení. Při  vyšetřování vraždy nezapíral.

Ale nechtěl nést vinu za zabití Ericha Kundera. Tvrdil, že německého starostu zabil Král. "Když jsem se vrátil do bytu, řekl, že ho musel umlčet a že je mrtvý. Já jsem byl z toho v šoku," prohlásil Čabrada.

"Navrhuji přímou konfrontaci obou obžalovaných," reagovala  státní zástupkyně Věra Brázdová na to, že obžalovaní shazují vinu jeden na druhého.

Patologové při pitvě zjistili, že se Erich Kunder udusil.

Köppová je obžalována z loupeže. Za to jí hrozí až desetileté vězení. Král a Čabrada se před soudním tribunálem zodpovídají z loupežné vraždy. Za to jim hrozí výjimečné pětadvacetileté tresty nebo dokonce doživotní vězení.

Senát zatím vyslechl Köppovou a Krále. Proces bude pokračovat slyšením Čabrady a svědků.

Iveta Köppová se svým obhájce. Je stíhána za to, že sehrála roli "volavky" při vraždě bavorského starosty, 2. června 2003

Miroslav Král a Roman Čabrada před plzeňským soudem. Jsou obžalováni z loupežné vraždy bavorského starosty, 2. června 2003


Video