Soud rozplétá případ zamčeného pacienta

  • 2
K soudu se dostal případ polského studenta, kterého podle obžaloby lékař soukromé chirurgické ambulance ve Špindlerově Mlýně začátkem února držel několik hodin pod zámkem. Mladík nebyl schopen okamžitě zaplatit za ošetření naraženého kolena. Lékař mu podle žalobce vzal i pas.

Okresní soud v Trutnově se pokoušel zjistit, zda se provozovatel špindlerovského Medical centra Leo Černý skutečně dopustil omezování osobní svobody, za které mu hrozí až dva roky vězení.

"Nejsem si vědom, že bych spáchal trestný čin, který je mi kladen za vinu. V obžalobě je celá řada nepřesností," bránil se od začátku líčení Černý.

Popíral, že by polskému studentovi bránil v odchodu z ambulance a případ označoval za důsledek konkurenčního boje špindlerovských lékařů.

"Vstupní dveře jsem nezamkl a ani jsem neviděl, že by tak učinil někdo z ostatních pracovníků ambulance. Pas jsem si od pacienta vzal pouze kvůli opsání jeho osobních údajů a hned potom jsem ho položil před něj zpátky na stůl," tvrdil u soudu šéf Medical centra.

"Nevylučuji, že se doklad mohl později dostat do vedlejší místnosti, protože v ordinaci neustále uklízíme, aby v ní byl pořádek. Jakmile přijeli policisté, tak jsem jim ho předal."

Dále čtěte

Za uvěznění pacienta padla obžaloba

Policie: Lékař polského pacienta omezoval

Za běžný zákrok, který tuzemské zdravotní pojišťovny oceňují maximálně pětisetkorunou, chtěl od polského mladíka 8 900 korun. Když po více než třech hodinách vyjednávání za účasti policistů zjistil, že Poláci tolik peněz dohromady nedají, slevil na třetinu.

Soud se především pokoušel prokázat, zda ošetřený pacient mohl ambulanci opustit, nebo mu v tom někdo bránil.

"Neměl jsem dojem, že by polského mladíka někdo v čekárně držel násilím. Na trestný čin to rozhodně nevypadalo. Spíš mi to celé přišlo jako nedorozumění," uvedl člen špindlerovské policejní hlídky Zdeněk Smejkal.

Řidič sanity konkurenční lékařské pohotovosti, který dění v Medical Centru sledoval zvenku, naopak trval na tom, že východ z ambulance otevřený nebyl.

"Měl jsem dojem, že jsou dveře zamčené, protože lidé jimi nikdy neprocházeli úplně hladce. Vždy je musel otevřít někdo ze zaměstnanců Medical Centra," popisoval řidič Marek Vancl.

Kvůli rozporům ve výpovědích svědků se nakonec trutnovský soud rozhodl odložit projednávání případu na neurčito, aby získal čas na opětovné vyslechnutí polských rekreantů, kteří se z projednávání omluvili.

"Současně předvoláme dalšího řidiče sanity, který dveřmi Medical Centra procházel a jeho svědectví by mohlo být důležité," konstatoval soudce Jan Steinmetz.


Video