Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Soud rozplétá, kdo ukradl 50 milionů z pražského magistrátu

  • 5
Kauza, kterou začal projednávat pražský městský soud, připomíná rozjetý vlak, kterému někdo přehodil výhybku a on pak místo v Pardubicích skončil v Hradci Králové. Sice je to kousek, ale vyprávějte to tamním patriotům. Za "přehození výhybky" obžalovaným hrozí až dvanáct let vězení.

V tomto případě jsou však cestujícími peníze. Padesát milionů korun "vyjelo" z pražského magistrátu a jejich cílovou stanicí měla být stavební společnost Skanska.

Stačilo však přehodit výhybku, tedy změnit číslo účtu na faktuře, a peníze skončily na účtu společnosti Garok, který podle obžaloby v bance založil dvaadvacetiletý Litevec. Ten teď sedí na lavici obžalovaných společně s dalšími údajnými podvodníky. Magistrátním úředníkem z odboru městského investora jako výhybkářem, jeho dlouholetým kamarádem a trojicí dalších kompliců.

Přehled obviněných

1. Úředník z odboru městského investora, který podle obžaloby schválil podvrženou fakturu.
2. Jeho dlouholetý kamarád.
3. Litevec, který podle obžaloby z účtu peníze vybíral.
4. Trojice kompliců, již se na podvodu podíleli.
5. Dva ukrajinští bratři, kterým se však podařilo uprchnout.

Ve vazební věznici přitom na verdikt soudu čekají jen tři. Úředník, jeho známý a Litevec, jenž kromě obvinění z podvodu čelí také obvinění z padělání dokladů. Při svých podvodech totiž vystupoval pod různými jmény a s různými pasy.

Podle obžaloby bylo podvodníků celkem osm. Dvojici ukrajinských bratrů se podařilo uniknout a jsou stíháni jako uprchlíci. Osmičlenná skupina svůj plán uskutečnila na konci roku 2007. "A faktuře za stavební práce změnili číslo účtu a peníze došly na ten, který si zařídili u stejné banky, jako měla Skanska," řekla státní zástupkyně.

"Vyhrožovali mi smrtí"

Role prý měli muži rozdělené. Úředník zajistil, aby podvržená faktura byla schválená, a Litevec z účtu ukradené peníze postupně vybíral v různých pražských bankách.

Na výběrech a převodech peněz se podíleli i další z obžalovaných. Hlavou celého podvodu byl prý úředníkův dlouholetý kamarád. Ten však svou vinu přiznává jen částečně. "Věděl jsem, co se chystá, ale nesouhlasil jsem s tím. Zasáhnout jsem se ovšem bál. Jeden z Ukrajinců mi vyhrožoval smrtí," četla soudkyně Milena Němcová mužovu výpověď. Mluvení mu prý dělalo velké problémy. "Čeká mě závažná kardiologická operace," šeptal nejistě.

Svou účast na podvodu odmítá i obžalovaný úředník. "Ničeho takového jsem se nedopustil," dušoval se. "Faktury kontroluje a schvaluje řada lidí," vysvětloval před soudem. "Navíc na magistrátu je to nepřehledné. Mohl ji někdo vyměnit," dodal na svou obhajobu.

O dění na odboru městského investora se policie zajímala i letos v červnu. Kriminalisté kopírovali obsah počítače šéfa odboru Jiřího Tomana. Vedení magistrátu prý zatím o změnách na nejvyšších postech odboru neuvažuje. A to ani kvůli tak závažné kauze, jako je "ztráta" padesáti milionů. "Teď nebudeme dělat žádná rozhodnutí. Počkáme na verdikt soudu," upozornil ředitel úřadu Martin Trnka.


Video