Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Soud povolil vydání Íránce, který uřízl penis lékárníkovi z Kalifornie

  • 26
Městský soud v Praze rozhodl, že je možné vydat Íránce Hosejna Najerího do Spojených států. Muž je obviněn spolu s dalšími třemi lidmi z dvojnásobného únosu, mučení a těžkého ublížení na zdraví. Policie ho ve spolupráci s FBI zadržela loni v listopadu na pražském ruzyňském letišti.

Najerí byl zatčen v Praze, když se snažil odletět do Španělska, aby tam navštívil svou rodinu. (více o zatčení zde)

"Vydání je přípustné," řekl předseda soudu Luboš Vrba. V usnesení soud uvedl, že vycházel ze smlouvy mezi Českem a Spojenými státy a nenašel žádné překážky, které by vydání bránily. Připomněl, že činy, kterých se Nejerí dopustil, jsou trestné i v České republice. Šestatřicetiletému muži však nehrozí v USA trest smrti, což by mohlo být v případě vydání překážkou.

Hosejn Najerí se líčení účastnil, ale využil práva nevypovídat. Uvedl pouze, že si vydání do Spojených států nepřeje. V Americe mu za činy, z nichž je obviněn, hrozí až doživotí, v Česku by nejvyšší sazba byla 12 let.

Podle kalifornského trestního řádu se Najerí dopustil dvojnásobného únosu, zmrzačení, mučení a vlámání se do obytného prostoru. V říjnu 2012 spolu s dalšími třemi obviněnými vnikl v Kalifornii do domu lékárníka. Muži a jeho ženě zavázali oči a spoutali je. Poté jim vybrali dům.

Oběti následně posadili do auta a odvezli do pouště asi 100 mil od jejich domu. Již cestou lékárníka mučili, pálili a dávali mu elektrošoky. Po celou dobu se ho ptali, kde ukrývá peníze. Ptali se po milionu dolarů. V poušti nakonec muži uřízli penis a odjeli.

Muž, který údajně celý útok naplánoval, Kyle Shirakawa Handley, byl dopaden už v roce 2012 na konci října a od té doby je ve vazbě. Další dva podezřelé, Ryana Anthonyho Kevorkiana a Naomi Josette Kevorkianovou zadržela policie v zahraničí počátkem loňského listopadu.

Usnesení soudu o možnosti vydání není pravomocné. Najerí si ponechal lhůtu a podle obhájce si zřejmě podá stížnost. Případ tak bude zřejmě řešit pražský vrchní soud. Ani jeho verdikt ale nemusí být konečný. Ministerstvo má tři měsíce od vydání pravomocného usnesení možnost výrok přezkoumat a případně se obrátit na Nejvyšší soud. Definitivně pak musí případné vydání stvrdit až ministryně spravedlnosti.


Video