Soud rozhoduje o vazbě pro Rozehnala

  • 4
Nejbližšímu spolupracovníkovi šéfa TV Nova hrozí vazba. Právník Vladimíra Železného Aleš Rozehnal byl zadržen v neděli a o den později obviněn z pokusu o poškozování věřitele. "Vyšetřovatel dal podnět státnímu zástupci, aby předal soudu návrh na uvalení vazby," řekla iDNES mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jindráková. Soud rozhodne o vzetí do vazby do 24 hodin.

Aleš Rozehnal působí v několika společnostech, jimiž prošel majetek, který dříve patřil Železnému a jeho rodině.

Policisté, kteří pracují na trestních kauzách kolem TV Nova, v neděli Rozehnala vyslýchali až do tmy. Z výslechu ho v doprovodu vyšetřovatele odvezla policie. "Předpokládám, že je v cele předběžného zadržení," dodala Jindráková.

Rozehnalovo obvinění souvisí se Železným
Jindráková v pondělí potvrdila, že trestní stíhání souvisí s dubnovým obviněním Železného, které zní stejně jako u Rozehnala - poškozování věřitele.

"Trestný čin spáchal formou účastenství, přičemž jeho trestná činnost souvisí s jednáním pana Železného," řekla mluvčí. Za poškozování věřitele může soud uložit od dvou do osmi let vězení.

Podle dostupných informací navštěvoval Rozehnal s vyšetřovatelem místa, kde jsou uloženy materiály, které se týkají obchodních transakcí, kvůli nimž je stíhán. Jindráková popřela informace některých médií, že Železný byl v neděli také u výslechu. "Nic takového není pravda," uvedla.

Policie dostala informace o "zázračných smlouvách"
Z dostupných informací vyplývá, že policisté před několika dny obdrželi z Kriminalistického ústavu klíčovou expertízu k jednomu případu spojenému s TV Nova - ke kauze takzvaných "zázračných smluv".

Jde o sérii smluv, které v roce 1999 zveřejnil Železný. Jejich prostřednictvím zjednodušeně řečeno dokazoval, že jeho spolupráce s americkou firmou CME, kterou v roce 1999 "odstřihl" od zisků TV Nova, nikdy nebyla zcela exkluzivní.

CME si nechala zpracovat kompletní znalecký rozbor. Soudní znalci došli k několika tvrzením:

*údajné dodatky jsou si nápadně podobné, ačkoliv měly vzniknout v průběhu měsíců
*vypadají, že byly vytištěny stejnou tiskárnou nebo kopírovány na stejné kopírce, neboť podpisy všech pánů jsou téměř totožné (jako kdyby byly podepsány najednou)
*pokud by byly pravé, musel by Vladimír Železný a jeho spolupracovníci několik měsíců používat jen jedno pero, i inkoust je totiž dle expertů totožný.

CME: Smlouvy jsou falešné
CME, která tvrdí, že jen ona měla právo spolupracovat s Novou, však smlouvy označila za podvrh. Podle Američanů padělky, na nichž jsou vedle Železného podepsáni i zakladatelé Novy Vlastimil Venclík a Josef Alan, vznikly v kanceláři Aleše Rozehnala. Ten jakýkoli podvod opakovaně odmítl.

Vyšetřovatel Vladimír Machala, který v neděli vyslýchal Rozehnala, už v dubnu dvakrát obvinil Vladimíra Železného: nejprve kvůli poškozování CME, které má šéf Novy vracet asi miliardu korun, a den nato i kvůli nezaplaceným celním poplatkům za dovoz obrazů.

Aleš Rozehnal je podle internetové verze obchodního rejstříku předsedou představenstva společnosti Edikon. Tato firma ovládá zhruba 24 procent společnosti CET 21, která má licenci na vysílání televize Nova.

Případ "zázračných smluv" se prošetřuje už víc než dva roky. Firma CME tvrdí, že smlouvy s falešnými daty vznikly, aby Vladimír Železný mohl začít vysílat "svou vlastní televizi" bez ohledu na amerického investora, který mu pomáhal televizi postavit.


ALEŠ ROZEHNAL - TEN ŽELEZNÉHO PRÁVNÍK

Aleš Rozehnal má sen: vybudovat uznávanou právní kancelář. "Mluví se o mně jen jako o právníku Vladimíra Železného. Chtěl bych, aby se o mně mluvilo jako o právníku Rozehnalovi." Jedenatřicetiletý advokát odmítá, že by byl "strážcem majetku šéfa Novy". Je díky spolupráci s Železným bohatý? "Jako on? To rozhodně ne," řekl letos v létě.
Ke své profesi se dostal jakoby náhodou: "právničina" mu na sklonku komunistických 80. let připadala jako nejmenší zlo. Nakonec z něho byl prominentní student. Po škole se dostal až k právníkovi Miroslavu Janstovi, člověku, který má velmi blízko lidem z bezpečnostních složek, stejně jako ke špičkám sociální demokracie. Když Rozehnal přemítá o kamarádech, vybaví se mu jen Jansta. "S doktorem Železným jsme si logicky blízko. Ale společné pivo? To asi ne."
Mladého právníka jeho někdejší spolupracovníci nepovažovali za výjimečného, jeho kariéra však stoupala. Nejprve spolu s jiným známým pražským advokátem Vladimírem Zavadilem. Rozešli se ve zlém. Rozehnal si však na nedostatek práce nemohl stěžovat: mimo jiné ho čekala přípravu podkladů pro spory kolem Novy: "Ještě jako začínající jsem párkrát pracoval pro Novu, postupně se na mě doktor Železný obracel častěji."
Život právníka Rozehnala se v posledních dvou letech změnil. Jeho jméno se "vyrojilo" v mnoha firmách, z nichž některé spravují někdejší Železného majetek. V kolonce adresa u Rozehnala stále stojí: Krakovská ulice. V domě nedaleko Václavského náměstí vyrostl. Kdyby se z okna bytu podíval dnes, možná by čas od času spatřil hlouček novinářů čekajících před tamní policejní služebnou na to, až se dostaví ředitel TV Nova. Stáli tam i včera - tentokrát však čekali na "právníka Vladimíra Železného".

Víkend s TV Nova: dlouhá detektivka

Čas: neděle 4. listopadu, deset minut před sedmnáctou hodinou.
Místo: Dlážděná ulice v centru Prahy.
Z domu, v němž sídlí zvláštní odbor úřadu vyšetřování, specializovaný na hospodářskou kriminalitu, vyjíždějí dvě auta. V červené felicii lze přes okénko zahlédnout vyšetřovatele Vladimíra Machalu, jemuž se v posledních měsících na stole scházejí informace k rozličným kauzám týkajícím se TV Nova a jejího šéfa Vladimíra Železného.
Na zadním sedadle tmavomodré octavie sedí Železného právník Aleš Rozehnal. Trvá to jen chvilku a auta mizí v ulicích podvečerní Prahy. Pro několik novinářů tím prozatím končí dlouhé "čekání na akci", které začalo už v pátek pozdě odpoledne.
Tehdy se z nejrůznějších zdrojů začínají sbíhat citlivé informace: ty úplně první říkají, že na šéfa Novy vydalo Lichtenštejnsko mezinárodní zatykač a že se mediální magnát může za mřížemi ocitnout každou chvíli.
Advokát Josef Monsport, který Železného zastupuje v jeho trestněprávních kauzách, vzápětí reaguje překvapeně: "Vůbec nic o tom nevím, jsem v naprostém šoku, vracím se právě ze společenské akce." Stejně zaskočeně vypadá i šéf úřadu vyšetřování Miroslav Antl: "Jsem nemocný a vůbec nic o tom nevím. Ale nejste první, kdo mi kvůli tomu volá." Chuť komentovat nebo potvrzovat aktuální postupně slábne, policejní zdroje hlásí: informační "průval" se vyšetřovatelům vůbec nelíbí, může to ohrozit celou akci. V pátek večer jsou tak jasné jen dvě věci: dnes už se nic dít nebude a "lichtenštejnská stopa" není zřejmě správná.
Vladimír Železný vypadá v sobotu v poledne ve svém pořadu velmi klidně: se svým králíkem "Zazou" vtipkuje na účet ministra Březiny a vysvětluje, že žádný "zimní" čas na rozdíl od letního neexistuje, že jde o čas "standardní, od Boha".
A pak ta opravdu důležitá zpráva přichází v neděli kolem patnácté hodiny: Železný prý dopoledne náhle zmizel z natáčení silvestrovské show Novy, policie zadržela jeho právníka Rozehnala. Po pár desítkách minut to policie opravdu potvrzuje - Rozehnal je vyslýchán v Dlážděné.
Novináři míří nejen tam, ale i k luxusní vile v Sibeliově ulici ve Střešovicích. Ta až donedávna patřila Železnému, dnes je jako většina někdejšího majetku šéfa Novy - ve vlastnictví akciové společnosti spravované nejbližšími Železného spolupracovníky.
V autech kolem domu posedávají nenápadně se tvářící muži, dohromady se však nic neděje.
V jednu chvíli se před domem objevuje i Železného bývalá manželka Marta. Ale ani ona neprolomí všeobecné mlčení.
Rychle nasedá do svého auta a ujíždí.
Ve večerních zprávách Novy není o ničem z toho ani slovo.

Ředitel TV Nova Vladimír Železný se svým právníkem a nejbližším spolupracovníkem Alešem Rozehnalem, 6. listopadu 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video