Soud rozhodl, oběti nacismu musí čekat

Oběti holocaustu a nucených prací v nacistickém Německu budou čekat další měsíce na dlouho odpírané odškodnění za své utrpení. Pro tisíce z nich to vzhledem k jejich věku může znamenat, že se satisfakce nedožijí vůbec. Americká soudkyně Shirley Kramová oznámila, že ani napodruhé nemůže zamítnout žaloby, které podali bývalí nuceně nasazení proti německým firmám. Stažení žalob je přitom podmínkou Německa pro zahájení výplat obětem.

Soudkyni Kramovou nepřesvědčilo ani to, že německý průmysl nedávno už naplnil odškodňovací fond slíbenými pěti miliardami marek. Vadí jí, že ne všechny oběti nacismu mají šanci dostat z fondu odpovídající odškodnění.

"Soudkyně tak argumentovala už dříve, dalo se to očekávat," řekl český vyjednavač pro otázky odškodnění Jiří Šitler. "Mám velké pochopení pro touhu poškozených konečně dostat odškodnění. Nic však nebrání německému fondu, aby už nyní začal s prvními výplatami," řekla agentuře AP soudkyně Kramová.

Na odškodnění čeká přes milion lidí převážně ze střední a východní Evropy.

V České republice jich je devadesát tisíc. Od začátku jednání v únoru 1999 zemřelo přinejmenším 13 tisíc lidí, kterých se mělo odškodnění týkat. Na českou Radu pro oběti nacismu přichází denně patnáct úmrtních oznámení.

Aby se zabránilo zhroucení celé dohody o odškodnění, sejdou se 4. dubna v Berlíně všechny zúčastněné strany. Česko-polský návrh na tuto mimořádnou schůzku včera podpořily další evropské státy.  Americký soudní systém, který pod hrozbou žalob donutil německý stát a podniky, aby odškodnění nuceně nasazeným přislíbily, se totiž ukazuje zároveň pastí pro odškodnění.

Americká vláda se zaručila, že soudům nedoporučí přijímání žalob proti německým podnikům. Ale vzhledem k nezávislosti justice nemůže vyloučit, že budou zastaveny skutečně všechny soudní procesy.

Proto budou na dubnovém jednání v Berlíně všechny strany hledat způsob, jak z této slepé uličky odškodnění vyvést. "Budeme pečlivě analyzovat německý zákon a dohody, pokusíme se nalézt cesty, co všechno můžeme nyní dělat bez rozhodnutí amerického soudu," uvedl Šitler.

Například by bylo podle něho možné vyplácet menší částky, které do fondu nevložil německý průmysl. Teoreticky by také bylo možné, aby se začalo s vyplácením odškodnění z pěti miliard od německého státu. Kancléř Gerhard Schröder však tuto možnost přednedávnem jednoznačně odmítl.

Šitler rovněž navrhuje, aby byly odděleny požadavky nuceně nasazených od požadavků těch, kterým nacisté ukradli majetek. Žaloby týkající se nucených prací totiž už americké soudy zamítly, a navíc nuceně nasazených je mnohonásobně více.
"Aby toto bylo možné, musela by se změnit dohoda o odškodnění z loňského léta," poznamenal Šitler.

Polsko před několika týdny přitom už začalo vyplácet z prostředků polsko-německého fondu zálohy odškodnění lidem starších osmdesáti let. U nás se však česko-německý fond k tomuto kroku zatím nechystá, mimo jiné proto, že mu to jeho stanovy nedovolují. Německá vláda, která je znepokojena protahováním a komplikováním odškodnění, se hodlá proti rozhodnutí soudkyně Kramové odvolat.

"Toto její rozhodnutí nás, bohužel, nepřekvapuje, počítali jsme negativním výrokem. Od tohoto okamžiku se se vší energií pustíme do odvolacího procesu," prohlásil německý vyjednavač Otto Lambsdorf. Mluvčí německých podniků přispívajících do fondu Wolfgang Gibowski označil postup soudkyně za politováníhodný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video