Soud rozdal nové tresty za stovky kil heroinu

  • 1
Jeden osvobozující výrok a dva mírnější tresty vynesl liberecký krajský soud v kauze pašování stovek kilogramů heroinu. Ten měla skupina dvanácti lidí z Liberce v letech 1997 až 1998 postupně převážet do Velké Británie, Německa a do zemí severní Evropy - Švédska a Norska.

Soud ve věci rozhodoval už podruhé, protože pražský vrchní soud kauzu vrátil kraji.

"V případě snížených trestů jsme znovu přehodnotili důkazy a zjistili, že nejsou tak silné. V případě zprošťujícího rozsudku jsme důkazy nemohli použít vůbec," vysvětlila předsedkyně senátu Olga Fričová.

Soud osvobodil dvaačtyřicetiletého Roberta Soukupa, který byl podle obžaloby jedním ze tří šéfů gangů.

Další, dvaatřicetiletý Albánec Zamir Kruezi a  třiačtyřicetiletý Zdeněk Dědič, vyvázli s šestiletými tresty místo původních osmi let. Podle obžaloby to byli právě oni, kteří skupinu založili a celý vývoz drog organizovali, najímali lidi, zajišťovali auta i kontakty v cizině.

Proti Kruezimu vypovídaly v procesu hlavně ženy, které se výprav do Londýna účastnily.

Zdeňka Dědiče zase usvědčil další z členů gangu - Jan Jísl, řidič auta, které v prosinci roku 1997 pašovalo do Londýna téměř 69 kilogramů heroinu. Při předávání zásilky však Jísla zatkla britská policie a Čech si dnes za pašování drog odpykává šestnáctiletý trest v Anglii.

Osm z dvanácti dostalo trest
Krajský soud už potrestal osm z celkem dvanáctičlenné skupiny mužů. Těm rozdal postupně od šesti do třinácti let vězení. S nejvyššími tresty odešli čtyřiatřicetiletý Josef Dousek a o čtyři roky mladší Martin Pšenička. Ti se totiž měli podílet na největším množství případů.

Tři z obžalovaných vyloučil soud k samostatnému projednávání. Všichni až na osvobozeného Soukupa se proti rozsudku na místě odvolali nebo si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Tu si ponechal i státní zástupce.

"Chci si prostudovat zprošťující rozsudek a snížení trestů," uvedl státní zástupce Ivan Bernátek.

Hlavní aktéři však svoji vinu popírají a v počátcích vyšetřování ji odmítali i samotní kurýři. Tvrdili, že o drogách ukrytých v autech neměli tušení a že šlo jen o poznávací výlety. Během vyšetřování však část z nich vinu přiznala.

Liberecký gang kurýrů drog působil od října 1997 do května 1998 jako součást mezinárodní sítě obchodníků s drogami, kteří se k nám dostávali hlavně z jižní Evropy, z Turecka a Balkánu. Česko bylo pouze tranzitní zemí na takzvané Balkánské cestě, po které směřovaly ve velkém drogy právě na západ a na sever Evropy.

Podle zjištění policistů měl gang převézt v minimálně osmi případech téměř půl tuny heroinu v ceně přes půldruhé miliardy korun ve speciálně upravených skrýších aut Ford Tranzit, Renault Megan a Iveco a předat je dalším distributorům, hlavně Turkům.


Video