Jeden z obžalovaných, advokát David Michal, a bývalý premiér Petr Nečas s...

Jeden z obžalovaných, advokát David Michal, a bývalý premiér Petr Nečas s advokátem Eduardem Brunou u soudu s lobbistou Ivo Rittigem a Janou Nečasovou v kauze vynášení utajovaných informací (31. května 2016) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Jde po nás Šlachta s brokovnicí, nebo...? Soud pustil odposlechy Rittiga

  • 91
Městský soud v Praze se ve středu dostal v kauze údajného vyzrazování utajených informací BIS ke klíčovým odposlechům. Lobbista Ivo Rittig, jeho obchodní partner Tomáš Jindra a dvorní Rittigův advokát David Michal na nich mimo jiné řeší, co se Michal dozvěděl na údajné schůzce s další obžalovanou, někdejší šéfkou premiérova kabinetu Jany Nečasové. Jde po nás Šlachta, nebo co se děje? vyzvídá Jindra.

Odposlechy, jejichž použití se obžalovaní bránili, mají být v případu klíčovým důkazem. Týkají se zprávy, kterou dostal premiér a týkala se Rittigova vlivu. Schůzka Rittiga se spoluobžalovaným Jindrou, poradcem tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla, se odehrála 27. března 2012. Trvala velkou část odpoledne a střídaly se na ní různé návštěvy.

Rozhodující pro obžalobu je pasáž, ve které přichází na pokoj číslo 26 hotelu Ventana, kde se setkání konalo, právník Michal. Tento třetí obžalovaný se podle vyšetřovatelů setkal na pokyn Rittiga s Nečasovou, tehdy Nagyovou, a získal od ní utajené informace ze zprávy BIS o Rittigově vlivu. Zpráva ředitele BIS dorazila premiérovi jen pár dní před tím, 21. března.

Obžalovaní se otevřeně baví o tom, co všechno zpráva může obsahovat a jaký pro ně může mít dopad. Je zřejmé, že si nejsou úplně jisti, nakolik jsou informace od Nagyové relevantní. „Já jsem jí říkal, že je přeci ku*va rozdíl, jestli na nás jedou tanky se Šlachtou, nebo jestli prostě pindá nějaký agent zprava zleva nějaký kecy, který my jako vůbec, rozumíte?“ rozčiluje se Jindra.

Rittigovi muži si nebyli získanými informacemi jisti

Z odposlechů vyplývá, že obsah zprávy mělo znát jen 15 lidí. Účastníci schůzky se obávají, že premiér z ní proti nim vyvodí důsledky. „Nečas řekne, že to máme všichni zabalit a vypadnout z Český republiky, a tak jako co se děje, jde po nás Šlachta s brokovnicí?“ obává se Jindra.

Později zazní i obavy, zda Nagyová jen nehraje vlastní hru, ve které se snaží ze situace dostat maximum pro sebe. „To jediný mě zaráží, že to ví patnáct lidí a vona...,“ přemýšlí nahlas Rittig, zda je neoklamala. Jindra dodává, že Nagyová je může chtít vodit „na provázku“. „Může klidně bejt, že nás chce jakoby úplně dostat jakoby na provázek, abysme na ní byli úplně ve všem závislí,“ říká v nahrávce Rittigův obchodní partner.

Rittig s Jindrou a Michalem řeší i jiné otázky než jen zprávu BIS. „Ona o tom nezačala mluvit, ona mluvila Lessy a Pospíšil, takový ty pí*oviny, co řešíme normálně,“ referuje Michal po údajné schůzce s Nagyovou. „Že teď od doby Janouška chodí zprávy na Škváru, na Kvasničku, směrem k zemědělství všechno spěje,“ říká také.

Z rozhovorů vyplývá, že Rittig i Nagyová měli své zájmy a vliv v resortu zemědělství. Jak uvádí ČTK, aktéři odposlechů v této souvislosti zmiňují „čtyři zlaté žíly“, mezi nimiž byl Pozemkový fond ČR a Budějovický Budvar.

Obžalovaní odposlechy neúspěšně napadli

Soudce Petr Novák nechal odposlechy pustit i přes to, že se je advokáti obžalovaných snažili zpochybnit s tím, že je údajně povolil ostravský soud místo pražského. Soudce ale jejich námitku odmítl. První část zazněla u soudu už v pondělí, středeční spuštění nahrávek provázely technické komplikace. Soudce musel jednání přerušit a povolat technika, který problém vyřešil.

Jindra i Michal tvrdí, že když nahrávky mohla slyšet i veřejnost, znamená to, že na nich žádné utajené věci nemohou zaznívat. „Žádné utajované skutečnosti neobsahují,“ řekl o nahrávkách Michal. Žalobce Bajger ale redakci iDNES.cz řekl, že tento argument je podle něj zcestný. „Je to míchání jablek s hruškami a naprosté nepochopení zákona o utajovaných informacích. Vy snad z té nahrávky víte, co bylo utajováno? Já ne,“ odmítl slova obžalovaných.

Nečasová ani Rittig se jednání ve středu neúčastnili. Nakonec bylo odročeno, Bajger i advokáti předložili návrhy na další důkazy. Soud bude pokračovat v srpnu.

Obžalovaným hrozí až tříleté tresty. Nečasová, která měla jako ředitelka sekce kabinetu zvlášť uloženou povinnost chránit utajované informace, může teoreticky skončit ve vězení až na osm let. Všichni obžalovaní vinu popírají. U soudu krátce vypovídali, odmítli ale odpovídat na doplňující otázky.

V pondělí byli u soudu Rittig i Nečasová:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue