Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Obžalovaní z vraždy taxikáře protahují soud, za 12 let přišli dvakrát

  • 14
Projednávání vraždy českolipského taxikáře z října 1998 se vleče. U libereckého krajského soudu proběhlo po 12 letech teprve druhé stání. Původní rozsudek nad čtveřicí mužů Vrchní soud v Praze zrušil, obžalovaní se od té doby hlavnímu líčení úspěšně vyhýbají.

Čtyři muže zapletené do usmrcení taxikáře odsoudil krajský soud už v roce 2000, Vrchní soud ale ještě téhož roku rozsudek zrušil a případ vrátil k došetření. Až do října 2011 se ale neuskutečnilo ani jedno stání.

"Mám tady 27 protokolů o odročení," uvedl na úterním hlavním líčení Martin Omelka, který je třetím předsedou senátu u krajského soudu v tomto případě.

Zkušený soudce přiznal, že s něčím takovým se za svoji praxi nesetkal. "Bohužel, stává se, že se některé případy šetří i deset let, ale nezažil jsem, že by to bylo z těchto příčin," konstatoval.

Za vraždou taxikáře stojí dle obžaloby bratři Kičurové a Mlázovští. Podle předchozích výpovědí vraždu pravděpodobně dopředu neplánovali. Jeden z nich ale ztratil nervy, a když se taxikář bránil, bodl ho nožem do krku. Prořízl mu tepnu a hrtan. Lupiči pak oběti sebrali 800 korun a kalkulačku.

Za vraždu dostal Kičura 14 let

Za vraždu soudce Jaroslav Hrabálek odsoudil v roce 2000 ke čtrnáctiletému vězení Milana Kičuru. Další tři muže potrestal za loupež - Kičurova mladšího bratra Davida čtyřmi lety vězení a sourozence Petra a Jana Mlázovské sedmi a pěti lety.

Vrchní soud tresty zrušil a obžalovaní následně blokovali cestu k pravomocnému rozsudku tím, že se ani jednou nesešli při hlavním líčení u libereckého soudu. Vyhýbali se mu zejména bratři Mlázovští. Petr Mlázovský byl z tohoto projednání vyloučen a jeho provinění se bude projednávat samostatně. Jan Mlázovský je stíhán jako uprchlý a u soudu ho zastupuje advokát.

Na líčení byl z obviněných pouze David Kičura, kterého přivedla eskorta. Na jeho žádost se ale stání nakonec uskutečnilo bez něj. Nevadila ani nepřítomnost jeho bratra Milana, který podle předchozího zrušeného verdiktu vraždil. I on souhlasí s tím, že při líčení nemusí být přítomen.

Soudce nejprve četl protokoly z předchozích hlavních líčení. Důvodem byla změna předsedy senátu, neboť soudkyni Olgu Fričovou nahradil právě Omelka. Kdyby státní zástupce nebo obhájci obviněných se čtením nesouhlasili, hlavní líčení by muselo začít znovu. Soud dnes také vyslechl dva svědky, u ostatních stačilo čtení jejich předchozích výpovědí.

Soud chce rozhodnout v říjnu

Pozoruhodnou paměť u soudu předvedla bývalá družka Milana Kičury, když vypovídala o dnu, kdy se stala vražda. Podle ní její expřítel i Petr Mlázovský byli celou dobu s ní a dalšími lidmi v jednom bytě na sídlišti v České Lípě. "David (Kičura) a Honza (Mlázovský) přišli v jednu ráno a byli od krve. Tvrdili, že byli na rybách," uvedla u soudu. Podle ní nůž patřil Janu Mlázovskému.

Přepadení českolipského taxikáře Václava Rybáře pravděpodobně nebylo prvním, kterého se tato čtveřice dopustila. O několik týdnů dříve oloupili jiného taxikáře. Vozili ho pak po severních Čechách v kufru a domlouvali se, zda ho mají zabít. Když jim slíbil, že nic neoznámí, nechali ho i s jeho autem ve slepé uličce v Ústí nad Labem. Čtveřice má podle obžaloby na svědomí i loupežná přepadení několika prodejen. Peníze si vynucovali pomocí zbraně.

Na příštím jednání chce soudce vyslechnout znalce soudního lékařství, dvě svědkyně a přečíst listinné důkazy ze spisu. Státního zástupce a obhájce také vyzval, aby si připravili závěrečné řeči. Vyloučit se podle něj nedá ani vynesení rozsudku. Další stání se uskuteční 5. října.

,

Video