Ve sporu obou mužů jde o teplický pravoslavný chrám Povýšení svatého Kříže.

Ve sporu obou mužů jde o teplický pravoslavný chrám Povýšení svatého Kříže. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Kněz žaluje véčkaře Jarolíma, soud řeší spor o schránku na hostie

  • 58
Ústecký krajský soud se začal zabývat žalobou pravoslavného kněze Evžena Freimanna na teplického zastupitele a bývalého místopředsedu Věcí veřejných Tomáše Jarolíma. Chce po něm omluvu a 120 tisíc korun za Jarolímův výrok, že zneužil majetek města pro své účely.

Kauza se týká pravoslavného chrámu Povýšení svatého Kříže v Teplicích, kde se oba muži dříve často potkávali. Jarolím dal podnět státnímu zastupitelství v Teplicích, aby se začalo zabývat údajným zneužitím chrámového tabernáklu (schránka na ukládání hostií - pozn. red.) Freimannem.

Kněz před lety použil mramorový tabernákl jako vklad v hodnotě 720 tisíc při založení Cyrilometodějského nadačního fondu, jenž má pomáhat rozvoji duchovních či vzdělávacích činností. Podle Jarolíma neměl Freimann na nakládání s tabernáklem právo.

"Chrám patří městu a jeho vybavení také. Tabernákl tak nepatří pravoslavné církvi a nemůže být použit jako vklad fondu," uvedl před časem politik.

Kvůli tomuto a dalším výrokům bývalého místopředsedy Věcí veřejných v MF DNES Freimann podal na Jarolíma žalobu na ochranu osobnosti. "Žalobce žádá omluvu a žaluje o 120 tisíc korun za způsobenou újmu na cti a občanské důstojnosti," uvedla mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková.

Schránka městu nepatří

Nejostřejším žalovaným výrokem Jarolíma je to, že Freimann při oceňování tabernáklu najatému znalci lživě tvrdil, že schránka patří pravoslavné církvi. Podobně měl kněz podle politika oklamat krajský soud, když tam nechal v roce 2002 fond zapsat.

"Tomáš Jarolím poskytl o osobě žalobce urážlivé informace, které ho vážným způsobem dehonestovaly," píše se ve Freimannové žalobě.

Povýšení Svatého Kříže na teplickém Zámeckém náměstí

Zastupitel za Věci veřejné své výroky u soudu vysvětlil tím, že informace o vlastnictví tabernáklu měl přímo z teplického magistrátu. "Bylo mi sděleno, že chrám je ve vlastnictví města a tabernákl je součástí chrámu," řekl u soudu Jarolím.

Jarolím podle všeho své výroky o tabernáklu opřel o vratké základy, jelikož schránka městu nepatří. "Tabernákl figuroval v majetku církve. Město ho nikdy v majetku nemělo," uvedla Helena Zámostná, vedoucí odboru školství a kultury teplického magistrátu.

Byli to kamarádi

Kněz tak s tabernáklem mohl skutečně nakládat a Jarolím ve svých vyjádřeních nejspíš přestřelil. Mimo soudní síň odmítl teplický zastupitel spor komentovat. "Možná, že až to skončí, tak se k tomu vyjádřím," řekl Jarolím. Rozsudek soud vynese v pondělí 23. dubna.

V pozadí sváru někdejších přátel a kolegů z bulvárního plátku Teplický kurýr může být snaha Jarolíma o "ovládnutí" chrámu. Politik totiž chce se svou neziskovou organizací European Initiatory Institute chrám převést z města na pravoslavnou církev, čímž hodlá do města přivést více turistů.

"Pan Freimann si to vzal zřejmě osobně, protože to jde mimo něj," vysvětluje si nevraživost kněze dnes zastupitel Jarolím.

"Je to zvláštní člověk, jak se dostal mezi ty véčkaře, tak se chce zviditelnit," opáčil Freimann. Chrám zatím na církev převeden nebyl, samotná budova stále patří městu.

Spor a současné napjaté vztahy obou mužů jejich společný známý, poslanec a krajský zastupitel Jaroslav Foldyna, nechápe. "Byli kamarádi, ale pak se jako malí kluci rozkmotřili. Vůbec tomu nerozumím," uvedl ke kauze Foldyna. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video