Vedoucímu tábora Lukáši Blažkovi a Anně Frantalové hrozí až šest let vězení.

Vedoucímu tábora Lukáši Blažkovi a Anně Frantalové hrozí až šest let vězení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vedoucím tábora na Seči hrozí za smrt plavce až šest let vězení

  • 20
Chrudimský soud začal opět hledat viníka smrti sedmnáctiletého mladíka, který před třemi roky utonul při táborové hře v sečské přehradě. Dva obviněné táborové vedoucí loni stejný soud osvobodil, ovšem Městský soud v Praze mu případ vrátil a navrhl dokonce zpřísnit právní kvalifikaci.

Byla to tragická chyba. Čtyři mladí lidé ve věku 17 až 18 let měli při táborové hře doplavat pětadvacet metrů z lodě ke břehu. Jenže nakonec se loď zastavila sto metrů od břehu a jeden z plavců utonul. Voda měla jen necelých devatenáct stupňů a hygienici na přehradě vyhlásili zákaz koupání.

Vedoucí tábora Lukáš Blažek řekl, že o zákazu nevěděl. Tvrdí také, že neudělal žádnou chybu.

"Nevidím důvod, proč bych měl stát před soudem v pozici obžalovaného," řekl. Připravil hru, která měla částečně kopírovat příhody čarodějnického učně Harryho Pottera v sedmém díle ságy Joanne Rowlingové. Dohodl se s členy Yacht Clubu, že mu s tím pomohou. Účastníci tábora měli plavat ze dvou jachet na jezeře.

Jenže Lukáš Blažek ještě před táborovou hrou odjel pryč a zodpovědnost nechal na oddílových vedoucích. Nejzkušenější z nich byla tehdy teprve jednadvacetiletá Anna Frantalová, která nyní stojí před soudem také. Odstartovala závod ve chvíli, kdy jachta byla od břehu nikoliv dvacet, nýbrž sto metrů.

"Jachtař říkal, že prý loď nemůže připlout víc z technických důvodů, nevím, co to bylo, jachtařině nerozumím," vypověděla v minulosti před soudem.

Sedmnáctiletý mladík po skoku do přehrady rychle vyrazil od lodi. Pak mu ale došly síly. Začal se topit, jenže motorový člun jachtařů k němu připlul pozdě.

Vedoucím hrozí podle přísnější sazby až šest let vězení

Táboroví vedoucí se hájí tím, že o bezpečnost dětí ve vodě se měli postarat jachtaři, kteří se uvolili, že děti z jejich tábora svezou na lodi a vysadí je nedaleko od břehu.

"Považoval jsem je za profesionály. Kdyby mi řekli, že nejsou schopni se starat o jejich bezpečnost, tak bych akci zrušil," uvedl Blažek.

Jachtaři namítají, že zajištění bezpečnosti plavců neslíbili. I když chrudimský okresní soud obhajobu vedoucích tábora původně akceptoval, Městský soud v Praze, kam se odvolal žalobce, toto zdůvodnění odmítl.

Podle pražských soudců není možné, aby se vedoucí tábora i jeho neformální zástupkyně zbavili zodpovědnosti za životy dětí, o které se měli starat. I proto pražský soud navrhl, aby případ byl posuzován jako usmrcení z nedbalosti kvůli porušení důležité povinnosti vyplývající z postavení, kde je sazba rok až šest let vězení.

Kvůli jiné kvalifikaci se musí celé jednání odehrát před senátem a úplně od začátku. V říjnu se tak uskuteční výslech již jednou vyslechnutých svědků. "Celé dokazování musí proběhnout znovu," uvedl předseda senátu René Tinz


Video