Soud řeší podvody s rakvemi

  • 10
Majitel bohumínské pohřební služby Maxi Jaroslav Heinz stojí před Okresním soudem v Karviné. Podle obžaloby podvedl přes 200 klientů. Prodal jim drahé rakve, v nichž byli mrtví uloženi po dobu smutečního obřadu. Do krematoria je ale posílal v nejlevnější rakvi z tvrzeného papíru.

O několik tisíc korun dražší rakev prodal i dalším klientům. V průběhu let 1999 až 2002 se to mnohokrát opakovalo. "Škoda přesáhla pět set tisíc korun," uvedla státní zástupkyně Iveta Kozielová.

Záměny rakví probíhaly v márnici v areálu nemocnice v Bohumíně, kde měl Heinz pronajaté prostory. Využíval především lednice.

"Zemřelé tam ukládal před smutečním obřadem i po něm, před odvozem do ostravského krematoria, čehož se už pozůstalí neúčastnili," vysvětlila Kozielová.

Maminku spálili v rakvi za pár stovek
Vyšetřování začalo na základě anonymního udání. Pozůstalí záměnu vůbec nezaregistrovali.

"V roce 2000 jsem přes pohřební službu Maxi pohřbívala svou matku. Za rakev jsme zaplatili tři tisíce šest set korun," říká Ivanka Tvrdziková z Bohumína.

Vzpomínala, že majitel pohřební služby byl velmi milý. Rakev za necelé čtyři tisíce zvolili na doporučení, že tento typ lidé hodně berou.

"Byli jsme s obřadem spokojeni. Až poté jsme se dozvěděli, že maminčino tělo bylo spáleno v rakvi za pár stovek," dodala žena.

Hlavními důkazy proti obžalovanému jsou dokumenty - účetní doklady, evidence z krematoria, která se rozchází s doklady pozůstalých.

Šéf pohřebních služeb: Lumpové se najdou všude
Tajemník Sdružení pohřebnictví České republiky Josef Hájek podotkl, že lumpové se najdou ve všech oborech.

"Je škoda, že nelze zakázat takovým lidem provozování živnosti dříve, než o tom rozhodne soud," řekl Hájek. Podotkl, že také nový zákon o pohřebnictví jasně říká, že rakev, v níž je zemřelý při obřadu, je konečná.

Jaroslav Heinz nadále v části Bohumína-Skřečoni provozuje pohřební službu. Ta nyní sídlí v omšelém rodinném domku, do kterého se asi před rokem přestěhoval. Bohumínská nemocnice jeho pohřební službě smlouvu o pronájmu části márnice neprodloužila.

Podnikatel mlčí
Heinz odmítl na policii vypovídat, u soudu zatím nedostal slovo, neboť senát nejprve řeší nároky poškozených. "Nic k tomu nechci říct," řekl před začátkem hlavního líčení.

Heinz měl už jednou problém s policií, když odmítl vydat jiné pohřební službě tělo, které bylo uloženo v objektu márnice, který měl pronajatý. Za vydání těla žádal peníze, na což prý neměl podle zákona o pohřebnictví právo.


Video