Soud řeší odzbrojení policistů

  • 21
Loni v listopadu zastavila policejní hlídka z obvodního oddělení v Městě Touškově na Plzeňsku ve tři hodiny v noci u jednoho z místních domů. Vydali se zkontrolovat čtveřici mužů, kteří vyndavali velké tašky z osobního auta a strkali je do kůlny. Skončili zbití na zemi.

Jeden z nich přišel i o služební pistoli s ostrými náboji. Narazili totiž na partu zlodějů, kteří právě přendavali lup. Neubránili se jim.

Téměř šestadvacetiletého Pavla Čechuru, o dva roky mladšího Petra Švába a dvaadvacetiletého Antonína Pacandu přivezla v pondělí vězeňská eskorta z borské káznice před plzeňskou soudkyni Marcelu Dortovou.

Na svobodě je pouze devatenáctiletý student střední odborné školy ochrany osob a majetku Pavel Kučera. V pondělí osobně přišel na zahájení soudního jednání.

Čtveřice podle obžaloby zbila policisty Josefa Radu a Jana Boháče v okamžiku, kdy zjistili, že do kůlny ve Stavební ulici dávají tašky s lupem.

Jen několik desítek minut předtím vykradli skladovou buňku benzinové čerpací stanice v Manětíně na severním Plzeňsku.  Loni v listopadu benzinovou stanici vykradli dokonce dvakrát.

"Pacanda si přitáhl policistu Josefa Radu a třikrát ho udeřil čelem do oblasti kořene nosu. Dal mu takzvané hlavičky. Následovaly rány kolenem do obličeje a posléze po podražení nohou i kopání do jeho těla. Jeden z mužů se zmocnil i jeho služební pistole," popsala žalobkyně Zdeňka Trkovská.

Druhého policistu podle ní udeřil Šváb a když upadl, Čechura ho zalehl. "Pak přiložili ústí pistole k obličeji policisty, který se přestal bránit," pokračovala žalobkyně.

Násilníci pak naskákali do aut a ujeli. Policie dva z nich dopadla asi po patnácti hodinách.

Nejmluvnější ze všech souzených je Pavel Kučera. Přiznal, že nejprve jel do Manětína a tam na kamenité cestě čekal na na zavolání. "Od Pacandy jsem dostal k narozeninám škodovku stodvacítku. Slíbil mi, že mě do ničeho nezatáhne. Znali jsme se od 12 let, byl to můj největší kamarád. Kdybych s nimi nejel, měl by mě za zrádce, možná by se mi i pomstil," vysvětloval Kučera.

Proto sjel v Manětíně na smluvený signál k silnici a zbývající tři mu do auta nandali tašky a pytle s lupem. Pak jeli do Města Touškova. 

"Když jsme byli na dvoře baráku, mohly být tak dvě tři hodiny ráno, objevil se tam policista. Čechurovi řekl: Pavle, co tady děláte? Chtěl naše občanky a pak jsme s ním šli k tomu druhému policistovi, co stál u služebního auta. Čechura pak šel s policistou  zpátky na dvorek k autům," vyprávěl Kučera.

Pacanda pak dal podle Kučery policistovi u auta hlavičku, Šváb mu pak skočil na záda. "V té době ze dvorku vybíhal druhý policista a Čechura mu skočil na záda. Pak na něm ležel na zemi. O pistoli nikdo nemluvil. Pacanda jenom křičel, ať vezmu auto a ujedu s ním," popisoval Kučera.

Sám se prý policisty ani nedotkl. Ze zbývající trojice obžalovaných ani jeden nikdy nevypovídal k vykrádání skladů u benzinky v Manětíně. Pavel Čechura přiznal, že skočil na policistu Boháče.

"Slyšel jsem hluk, to začal útok na policistu Radu. Boháč začal tahat pistoli z pouzdra. Ta osoba, co s ním šla do dvora, mu dala ránu a já ho zalehl. Měl jsem plné ruce práce s Boháčem, aby nezačal střílet. Měl jsem strach o naše životy. Držel jsem mu ruce. Pistole zůstala v pouzdře. Pak přiběhl Kučera a přiložil policistovi pistoli k hlavě. Po tom se Boháč vzdal. Pak jsem na všechny zařval, aby zmizeli," popsal u soudu Čechura. 

"Nic jsem nepáchal, o ničem nic nevím. Jeho výpověď je celá nesmysl s tím napadením policistů," ohradil se Šváb proti výpovědi  Kučery. "A pokud vás tam někdo viděl?" zajímalo soudkyni Dortovou. "Tak se asi spletl," okamžitě odvětil Šváb. 

"Zatím se nebudu k ničemu vyjadřovat," odvětil soudkyni souzený Pacanda. Policisté ho po činu chytili v baru v Mariánských lázních. "Když jsem zjistil, že mě hledá policie, jel jsem se rozloučit do lázní s přítelkyní. Nevěděl jsem, co bude dál," vysvětlil své zatčení. 

Policista: V tak nebezpečné situaci jsem ještě nebyl
Zmlácené policisty bude soud teprve vyslýchat. "Za dobu, co jsem u policie, jsem se setkal s různými útoky agresivních lidí, ale v takto nebezpečné situaci jsem se ocitl poprvé," řekl krátce po ošetření u lékaře policista, kterého útočníci ohrožovali pistolí.

"Policista Boháč měl po útoku oděrky na lokti a na koleni. Josef Rada utrpěl zlomeniny nosních kůstek, ranky v obličeji a v hlavě, řadu oděrek a podlitin," citovala soudkyně z posudku soudní znalkyně Evy Čechové.  

Policejní zmocněnec Miroslav Kubeš v pondělí soudkyni požádal, aby v případě odsouzení přikázala viníkům zaplatit policii přes 47 tisíc korun. "Je to náhrada za odcizenou pistoli se zásobníkem a náboji, poškození uniforem, bolestné a vyplacení náhrad pracovní  neschopnosti," vypočítal Kubeš. 

Pacandovi hrozí z a krádeže a útok na veřejného činitele až pět let vězení, zbývající trojici obžalovaných za stejné zločiny maximálně tři roky.

Vězeňská stáž přivádí obžalovaného Petra Švába k plzeňskému soudu, 28. června 2004

Před plzeňským soudem se zpovídají (zleva) Antonín Pacanda, Petr Šváb a Pavel Čechura z odzbrojení policistů, 28. června 2004

,

Video