Soud řeší falešné vysvědčení strážníků

  • 5
Chomutov - Okresní soud v Chomutově zahájil proces se třemi strážníky. Obžaloba dva z nich viní z toho, že zfalšovali své maturitní vysvědčení, aby zůstali ve vyšší platové třídě. Jejich kolega odevzdal falešné potvrzení o studiu. Podle obhajoby se ale pouze domnívali, že se jedná o dálkové studium.

Soudkyně Hana Bílková předpokládá, že případ uzavře do měsíce.

"Nemohu předjímat, zda padne rozsudek, ale chtěla bych případ uzavřít," uvedla po soudním jednání, na kterém si od městského úřadu vyžádala detailní rozbor platových výměrů obžalovaných a také analýzu, jak by jejich platy vypadaly, kdyby se falešné doklady neobjevily.

Doklady o dosaženém vzdělání měli městští policisté předložit do konce roku 1997. To jim zajistilo udržení vyššího platu. Jeden odevzdal maturitní vysvědčení ze střední školy stavební v Praze, druhý ze strojní a třetí dal potvrzení, že studuje na střední škole v Ústí nad Labem, kam už ale v té době nechodil. Celkem tak svého zaměstnavatele, město Chomutov, připravili o téměř 240 tisíc korun.

Chtěli jsme dálkové studium, hájí se strážníci
Dva strážníci, obvinění z podvodu a padělání a pozměňování veřejné listiny dnes u soudu připustili, že osvědčení o vykonání maturitní zkoušky v roce 1997 skutečně předložili. Získali ho údajně za třicet tisíc korun od jakéhosi Milana Peterky.

"Studoval jsem na soukromém gymnáziu v Chomutově. To ale zkrachovalo. Pak mě oslovil Peterka, nabídl mi že bych si mohl maturitu dodělat na jedné pražské škole. Později mi nabídl, že nemusím do Prahy dojíždět, že všechno zařídí. Říkal, že budu veden i v třídních knihách. Nedělal jsem ani žádné zkoušky. Tvrdil, že to je běžná praxe," hájil se jeden z obžalovaných strážníků.

"Kdybych tehdy věděl, že je to vysvědčení falešné, tak bych ho na úřad nedával," dodal. Jeho kolega se hájil obdobně.

Policista: Je to útok na mou osobu
Třetí z nich měl získat největší platovou výhodu za doklad, že studuje v Ústí nad Labem. Ten ale trvá na tom, že žádný doklad nikomu nedal a že vše je útok na jeho osobu.

"O kopii maturitního vysvědčení jsem se dozvěděl až u výslechu. Falešné potvrzení o studiu jsem uviděl poprvé na policii. Je z doby, kdy už jsem školu ani nenavštěvoval. Udal mě někdo, kdo mi záviděl funkci tiskového mluvčího strážníků. Myslel si asi, že za to beru peníze navíc," prohlásil.

V případě uznání viny hrozí strážníkům až tříleté vězení nebo peněžitý trest. Zatím jsou stále ve službě, byli pouze staženi ze zásahové jednotky a stali se z nich pochůzkáři bez práva nosit zbraň.

"Ctíme presumpci neviny. O našem dalším postupu se rozhodneme až na základě výsledku soudu," sdělil chomutovský místostarosta Jan Řehák, který je zároveň velitelem městské policie.

, ,

Video