Soud řeší drogy a mobily ve vězení

  • 1
Okresní soud v Kladně rozplétá kauzu distribuce drog a používání mobilů mezi vězni ve Vinařicích. Čtyřem lidem z několika desítek stíhaných po policejních akcích Motýlek a Gaston hrozí až osmiletý trest. Z výpovědí vyplynulo, že kdo měl peníze, mohl získat vše.

"Kolik toho chceš a za kolik? Peníze nejsou problém!" předčítala soudkyně Jitka Hauptmanová některé dialogy ze záznamů odposlechů mobilních telefonů mezi odsouzenými.

Řeč byla o distribuci drog, kvůli které policie loni v únoru po ročním sledování začala stíhat třiapadesát lidí. V případě vinařické věznice se to týkalo šestadvaceti lidí.

Před soudem v Kladně stojí čtyři z nich - zdravotní sestra Romana Netrvalová, bývalý dozorce Ivan Kostík, bývalý vězeň Václav Klíma a Pavel Vénos, který je stále ještě ve vazbě.

Podle výpovědí svědků - z nichž jeden využil práva utajit totožnost a na otázky senátu odpovídal pod smyšleným jménem přes vysílačku - byl právě Vénos důležitým článkem průniku drog mezi odsouzené.

Kromě toho, že měl přístup na ošetřovnu, udržoval i intimní styky nejprve s jednou sestrou a poté i s lékařkou. Jejich prostřednictvím měl získávat předpisy například na rohypnol nebo inzulínové injekční stříkačky.

Recepty se měly dostávat ven z vězení i prostřednictvím návštěv a drogy zpátky mimo jiné sanitkou, která pravidelně odvážela například odběry krve.

"Drogy bývaly v balíčcích od léků, peníze za ně jsme dávali do krabičky od cigaret," prohlásil utajený svědek pod krycím jménem Antonín Šámal. Sazby byly různé. Dva tisíce za jednu cestu, dvě stovky za rohypnol, šest až osm set za gram pervitinu.

Další svědci už tak otevření nebyli. Například Tomáš Dvořák, který původně na policii potvrdil, že se drogy dostávaly do vězení i přehozením přes zeď poblíž ošetřovny, nyní vše popřel.

"Nechtěl jsem po šesti letech zpátky do vězení, takže mi nezbývalo než vyšetřovateli na všechno kývat," snažil se přesvědčit soud. Kvůli výslechu dalšího svědka bylo líčení odročeno na konec února.
 
Podle Jiřího Komorouse z Národní protidrogové centrály byly akce MOtýlek a Gaston do té doby nejrozsáhlejšími podobnými zátahy policie a Vězeňské služby proti distributorům drog ve věznicích.

,

Video