Soud rehabilitoval odpírače vojny

  • 2
Litoměřický okresní soud plně rehabilitoval sedmatřicetiletého Jana Marešku, který byl v roce 1983 odsouzen za to, že nenastoupil vojenskou službu. "Skutek v návrhu obžaloby není trestným činem," zdůvodnil rozhodnutí soudce Josef Huťka.

Marešku poslal vojenský soud na dva roky do vězení, když jako budoucí svědek Jehovův odmítl učit se bojovat a vzít do ruky zbraň. Trest si odpykal. V 90. letech vojenské soudy zrušily pouze výrok o trestu.

V roce 1998 však Ústavní soud konstatoval, že občan měl právo na odepření vojenské služby z důvodů svědomí a náboženského přesvědčení i před rokem 1989, a to na základě Všeobecné deklarace lidských práv z roku 1948.

Mareška se znovu pokoušel dosáhnout plné rehabilitace. Nakonec se obrátil na litoměřický okresní soud s odvoláním na zákon o protiprávnosti komunistického režimu. Soud však dospěl k závěru, že zrušit lze pouze trest, nikoli výrok o vině.

Tento názor potvrdil i ústecký krajský soud. Proto se Mareška opět obrátil na Ústavní soud, který v březnu jeho stížnosti vyhověl. "I samotný výrok o vině představuje trest, protože postihuje na cti a dobré pověsti," zdůvodnil rozhodnutí soudce zpravodaj Miloš Holeček. Protože obecné soudy svým postupem porušily ústavně zaručená základní práva, Ústavní soud jejich rozhodnutí zrušil.

Litoměřický soud v plném rozsahu zrušil rozsudek vojenského soudu z roku 1983, rozhodnutí o částečné rehabilitaci a zprostil Marešku původní obžaloby.

Pro samotného Marešku ale spor ještě neskončil. "Chtěli bychom uhradit výdaje na právního zástupce a další výdaje, které s řízením byly spojeny," řekl Mareška. Podle něj nejde o odškodné za to, že byl dlouho neprávem považován za vinného. Mareškův právní zástupce dodal, že náhradu bude požadovat od Vojenského úřadu pro právní zastupování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video