Obvodní soud pro Prahu 1 pokračoval v projednávání kauzy zveřejnění odměn někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové. Z neoprávněného nakládání s osobními údaji viní obžaloba bývalého ředitele rozvědky Karla Randáka (na snímku) a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou. (15. července 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Randák zveřejněním odměn Nagyové nespáchal trestný čin, rozhodl soud

  • 315
Zveřejnění odměn Jany Nečasové (dříve Nagyové), někdejší pravé ruky expremiéra Nečase, nebylo trestným činem. U soudu kvůli tomu stanul bývalý šéf rozvědky Karel Randák. Podle žaloby zveřejněním výplatních pásek Nečasová utrpěla osobní újmu. Soudkyně však rozhodla, že Randák nic nespáchal, a zprostila ho obžaloby.

Žalobkyně Martina Adámková, která se proti verdiktu okamžitě odvolala, o Randákovi tvrdila, že zveřejnění odměn výrazně poškodilo pověst Jany Nagyové. Odvolání bude projednávat Městský soud v Praze.

"S rozsudkem jsem naprosto spokojený. Myslím, že jednání soudu proběhlo korektně. Jsem trochu udiven z odvolání státní zástupkyně. Mám pocit, že jednala z něčího pokynu," okomentoval Karel Randák rozhodnutí soudu.

Kromě Randáka se před soudem kvůli obžalobě z neoprávněného nakládání s osobními údaji ocitla i bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády Lenka Pikorová, která byla rovněž zproštěna obžaloby. Pikorová v minulosti pracovala jako asistentka Nagyové, nyní Nečasové, a přebírala i výplatní pásky pro svou šéfovou.

Jana Nagyová u soudu osobně vypovídala v době, kdy ještě byla ve vazbě kvůli svému stíhání. Snímek je 15. července 2013.)

Ke zveřejnění výplatních pásek podle obou stran nepochybně došlo. Žalobkyně a obhájci se však rozcházeli v názoru, zda jde o trestný čin, i v tom, kdo výplatní pásky zveřejnil. Zatímco státní zástupkyně trvala na tom, že přístup k nim měla pouze asistentka Nagyové Lenka Pikorová a díky ní také Karel Randák, podle obhájců bylo nakládání s výplatními páskami na Úřadu vlády velmi nepřehledné. "Dokumenty ležely volně na stole, mohl si je vzít kterýkoli číšník či uklízečka," uvedl obhájce.

Soudkyně nakonec dala zapravdu obhájcům. Zveřejnění údajů podle ní není trestným činem, a soud se tedy ani nebude zabývat tím, kdo výplatní pásky zveřejnil.

Data z výplatních pásek Nečasové (dříve Nagyové) loni v lednu publikoval deník Insider, podle kterého si bývalá šéfka Nečasova kabinetu v březnu 2011 přišla díky příplatkům a odměnám na 273 tisíc korun hrubého, přestože její základní plat byl necelých 34 tisíc.

Randák: Na úřadu byl zmatek, výplatní pásky mohl zveřejnit kdokoli

Randák vždy tvrdil, že se zveřejněním údajů neměl nic společného. A řekl to i ve středu po vyhlášení rozsudku. Připustil však, že se s Lenkou Pikorovou potkal.

"Je stále jasnější, že na Úřadu vlády za doby paní Nečasové a pana Nečase byl neskutečný bordel v zakládání výplatních pasek, nebylo evidováno jejich ukládání, jejich skartace, mohlo se k nim dostat daleko více lidí," řekl zároveň Randák. "Paní Nečasová byla zároveň velmi neoblíbenou osobou, ten zájem, aby se některé údaje dostaly na veřejnost, se stupňoval. Z výpovědí úřednic z účtárny vyplynulo, že bylo možno si vytisknout duplikáty výplatních pásek," dodal.

Podle Randáka navíc urputné snahy Nečasova kabinetu nezveřejňovat platy zaměstnanců vedly k tomu, že se o ně média ještě více zajímala.

U soudu měl ve středu vypovídat i expremiér Nečas. Z jednání se ale omluvil pro pracovní neschopnost.

Vedení Úřadu vlády za éry Petra Nečase nechtělo platy svých zaměstnanců zveřejňovat, a to navzdory opakovaným dotazům ze strany médií, která upozorňovala na nestandardní výši odměn Nagyové a spekulovala o jejím mileneckém vztahu s ženatým premiérem Nečasem. Nečas tehdy vztah popíral, po pádu vlády se ale rozvedl a s Nagyovou se nedávno oženil.

O zveřejnění platů a odměn bývalého vedení Úřadu vlády nakonec v srpnu rozhodl premiér Jiří Rusnok (více čtěte zde). Ukázalo se, že Nagyová si v posledních dvou letech zřejmě přišla až na 998 tisíc korun ročně. K tomu dostávala statisícové odměny, které jen za rok 2011 činily 1,22 milionu.

Nagyová čelí v současné době obvinění v případu údajného uplácení trojice exposlanců ODS a v kauze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší ženy Radky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády.

V průběhu vyšetřování se Nagyová provdala za Petra Nečase a při výslechu na konci září, který se týkal jejího stíhání, už se představila jako Nečasová:

19. června 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue