Karel Srba u plzeňského soudu při jednání o podmínečném propuštění (2. 9. 2010)

Karel Srba u plzeňského soudu při jednání o podmínečném propuštění (2. 9. 2010) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Soud pustil dřív z vězení Karla Srbu, který plánoval vraždu novinářky

  • 136
Okresní soud v Plzni vyhověl žádosti o podmínečné propuštění bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby. Ten dostal dvanáctiletý trest vězení za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Nakonec si odseděl osm roků. Bránu věznice opustil pár hodin po soudním rozhodnutí.

Když po sedmnácté hodině odcházel Karel Srba z věznice, obstoupili ho novináři s řadou dotazů. Podle reportérky MF DNES ale nechtěl odpovídat. Zamířil se hned přivítat s dcerou, která na něj venku čekala a odvezla ho autem.

Srba dostal šanci dostat se na svobodu po osmi letech, tedy po odpykání dvou třetin trestu. Z vězení sice odešel dřív, příštích pět let ale bude v podmínce. Po vynesení verdiktu řekl, že soud nezklame.

Za propuštění se přimlouvala i státní zástupkyně, která poukázala na to, že se ve vězení po celou dobu choval vzorně a vysloužil si tak řadu pochval. Srba navíc u soudu řekl, že svého činu lituje.

Podle soudního znalce Pavla Prunnera odcházel do vězení jako arogantní člověk opojený vlastní mocí, který chtěl ostatním rozkazovat. Za mřížemi se ale naučil pokoře, navíc není podle znalce společnosti nebezpečný. "Nyní je to mírně sebevědomý člověk, jehož chování je minimálně rizikové pro společnost, má adekvátní míru pokory," uvedl Prunner.

Bývalý vysoký ministerský úředník Srba začal za mřížemi i malovat, v Praze už měl dokonce výstavu. Navíc je o jeho díla údajně veliký zájem.

Sabina Slonková, jejíž vraždu plánoval, nechtěla propuštění nijak komentovat. Nyní by měl Karel Srba bydlet v domku své starší dcery a pracovat pro Jazzovou sekci, občanské sdružení se čtyřicetiletou tradicí, kde by měl například organizovat výstavy. Vedení sekce se za Srbu zaručilo a byli to právě jeho členové, kteří soud podle ČTK požádali o jeho dřívější propuštění.

Srba pohovoří s Cimickým

Karel Srp z Jazzové sekce se zaručil i za to, že se Srba s vědomím sekce nebude stýkat se svými někdejšími komplici, tedy s lidmi, kteří byli uvězněni s ním. Srba podle prezidenta sekce spolupracoval s organizací v osmdesátých letech v době, než byli její členové komunistickým režimem uvězněni. "Byl jedním z těch statečných mladých aktivistů, kteří například roznášeli materiály Jazzové sekce a šířili povědomí o ní," uvedl Srp.

Podle znalce Prunnera Srba vykazuje zvýšenou depresivnost a vysoký životní pesimismus. Jazzová sekce proto také zajistí, aby se pravidelně stýkal s psychiatrem Janem Cimickým, s nímž bude hovořit například o tom, jak neztratit životní smysl.

"Pokud se Srba o milimetr odchýlí od toho, co bude mít nařízeno soudem, my vám ho vrátíme," oznámil Srp soudkyni s tím, že ale nevěří, že by se to stalo a snížilo to tak kredit Jazzové sekce.

Soud mu trest dříve zpřísnil

Srba byl za přípravu vraždy tehdejší reportérky MF DNES Sabiny Slonkové odsouzen v roce 2003 na osm let. Vrchní soud mu ale v prosinci 2006 trest zpřísnil, a to na 12 let. Nejvyšší soud rozsudek potvrdil.

Důvodem chystaného činu byly údajně články, v nichž Slonková poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu. Spolu se Srbou soudy potrestaly i další tři lidi, které policie v kauze obvinila.

Karel Srba a jeho kauzy

Karel Srba poprvé zamířil do státních služeb v polovině 90. let, v roce 1998 se stal na ministerstvu zahraničí blízkým spolupracovníkem ministra Jana Kavana a začal zde řídit protikorupční akci "čisté ruce". Generálním sekretářem se stal v květnu 2000.

Srbovo jméno se v souvislosti s kauzou nájemné vraždy neobjevilo na veřejnosti poprvé. Již před vypuknutím případu Slonková byl Srba aktérem v několika dalších aférách. V březnu 2001 například rezignoval na post generálního sekretáře kvůli údajně nevýhodné smlouvě na pronájem Českého domu v Moskvě, kterou Kavanovi předložil k podpisu. V únoru 2004 byl Srba spolu s dalšími dvěma bývalými pracovníky ministerstva zahraničí obviněn ze zneužívání informací v obchodním styku, porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele. V této kauze si Srba již dvakrát vyslechl osvobozující rozsudek, verdikt však není pravomocný.

Bývalý sekretář dosud čelí spolu s dalšími i obžalobě z více než třináctimilionového podvodu na státu při rekonstrukci zámku Štiřín, spadajícího rovněž pod ministerstvo zahraničí. Podle spisu obžalovaní záměrně nadhodnocovali faktury na stavební práce.

Zdroj: ČTK

,

Video