Soud: prověrky advokátů jsou asi protiústavní

  • 1
Přerov - Soud v Přerově, který projednává případ bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína, se domnívá, že novela zákona o ochraně utajovaných skutečností platná od léta může být v rozporu s Ústavou. Podel ní si každý může svobodně zvolit svého obhájce. V kauzách, kde se objevují citlivé informace, jako je i Hučínova, však advokáti musejí mít podle novely bezpečnostní prověrku. To omezuje ústavní právo na svobodnou volbu obhájce a soud proto celou věc předá Ústavnímu soudu.

„Novela zákona o ochraně utajovaných skutečností může být v rozporu s Listinou základních práv a svobod a s úmluvou o lidských právech. Spis proto neprodleně pošleme Ústavnímu soudu,“ řekl předseda senátu přerovského soudu Michal Jelínek. Proces s Hučínem bude mezitím přerušen.

Hučínův advokát a bývalý šéf BIS Stanislav Devátý tvrdí, že jde o zásadní rozhodnutí, zda si obžalovaní budou muset v budoucnu v citlivých kausách vybírat ze seznamu prověřených advokátů. „To by byl návrat k minulosti,“ varoval.

Obžaloba s rozhodnutím soudu souhlasí. „Mám stanovisko Národního bezpečnostního úřadu, že advokáti potřebují prověrku, což opravdu může být v rozporu s Ústavou,“ řekla okresní státní zástupkyně z Přerova Lenka Šromová. Mluvčí úřadu Alena Čechová dodala: „Jestli je v zákoně exaktně uvedeno, že advokáti musí mít prověrku, nechť rozhodne Ústavní soud.“

Okolo bezpečnostních prověrek a střežení citlivých informací jde už o druhý vážný problém. Tajná služba před časem prověřovala, že Národní bezpečnostní úřad s prověrkami manipuluje, ale nedospěla k žádnému prokazatelnému závěru. Ústavní soud nakonec nařídil, že proti výsledku prověrek se žadatelé mohou odvolat k nezávislému orgánu. To se promítlo v novele zákona o ochraně utajovaných skutečností, z okruhu osob, které prověrku nepotřebují, však zároveň vypadli advokáti.

Protahování Hučínova procesu se nelíbí jeho obhájcům. Trestní řád podle nich říká, že již dnes stačí, aby advokáta poučil soud. „My jsme připraveni jednat ve dne v noci, protože klient má problémy například se zaměstnáním. Novela zákona bohužel někomu dala záminku celý případ natahovat,“ řekl Devátý. To však odmítla státní zástupkyně Šromová. „Nejde o to, komu to nahrává, prospěje to zákonnosti,“ řekla. Samotný Hučín obžalovaný ze sedmi trestných činů tvrdí, že proces by měl být veřejný.

MICHAL ŠVERDÍK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video