Soud propustil 'velkou rybu'

  • 63
Původně byl ochoten vykoupit se z vazby historicky nejvyšší kaucí 28 milionů korun. Nakonec ho na svobodu dostala chyba justice. Jednoho z nejbohatších českých podnikatelů Radovana Krejčíře, který od loňského léta seděl za mřížemi kvůli půlmiliardovému daňovému podvodu, propustil v minulých dnech z vazby Ústavní soud.

Krejčíř se dostal z vazby nikoli proto, že už by v ní podle úřadů neměl sedět. Důvodem je příliš komplikovaná, rok stará novela trestního řádu, která v pasáži o prodlužování vazby umožňuje dvojí výklad. Právě proto byly už před časem úřady nuceny propustit například šéfa zkrachovalého H-Systému Petra Smetku nebo "kampeličkáře" Petra Bubeníčka.

Veřejnosti neznámý, o to však vlivnější obchodník s akciemi a realitami Krejčíř má na kontě širokou škálu obvinění: od organizování nelegálních obchodů s naftou přes podvod šéfa brněnského fotbalového klubu až po nezákonné držení zbraní. Na svobodě je dnes velmi zjednodušeně proto, že vrchní státní zastupitelství bylo přesvědčeno, že když o podnikatelově vazbě jednal soud, žalobce už rozhodovat nemusí.

Ústavní soud však vyhověl stížnosti Krejčířova obhájce a konstatoval: o prodloužení vazby měl žalobce požádat. Policie se obává, že Krejčířovo propuštění ztíží vyšetřování. "Platí, že v každé kauze, kdy je obviněný propuštěn nikoli proto, že pominuly důvody vazby, ale kvůli chybě, to zkomplikuje vyšetřování. A to je i tento případ," uvedl ministr vnitra Stanislav Gross.

Státní zastupitelství chybu nepřipouští. "Měli jsme jiný právní názor, ale verdikt Ústavního soudu respektujeme," řekl žalobce Jaroslav Dolejší. 

Dům měl plný zbraní a spisů tajných služeb
Na počátku byl v podstatě banální spor o šestimilionovou směnku. Na konci obvinění z půlmiliardového podvodu, měsíce za mřížemi a hlavně: veřejnost se poprvé dozvídá o existenci jednoho z nejbohatších občanů Česka Radovanu Krejčířovi.

Do vazby se dostal díky majiteli prvoligových fotbalistů Brna Jaroslavu Bublovi, který na něj loni podal trestní oznámení kvůli směnce. Poté, co policie Krejčíře zatkla, nastoupilo komando do jeho rezidence v Černošicích u Prahy a výsledek domovní prohlídky (mimochodem trvala přes 50 hodin) byl více než překvapivý.

Dům měl tajnou místnost, kde policie objevila nelegální zbrojní arzenál čítající dva samopaly, pistoli, kolt, náboje, ale i šperky, cenné papíry v hodnotě jedné miliardy, falešné doklady a stohy dokumentů. "K obsahu písemností se nebudu zatím vyjadřovat. Nemáme to ještě zanalyzované," řekl policejní rada Vladimír Machala.

Z neoficiálních informací nicméně vyplývá, že mezi objevenými materiály se ocitly i tajné zprávy protikorupční služby a kontrašpionáže. Jak se k nim Krejčíř dostal a na co je měl, policie zatím nezveřejnila. Na toto téma se odmítá bavit i jeho advokát Tomáš Sokol.

Pro policii však v první fázi byly důležitější další objevené doklady, které se týkaly dovozu pohonných hmot. Na jejich základě policie i žalobce nabyli přesvědčení, že Radovan Krejčíř organizoval takzvanou kauzu M5.

Jde o příběh stejnojmenné firmy, která v minulých letech do země přivezla tisíce litrů nafty a benzinu a neodvedla za to daň více než půl miliardy korun. Policie za to nejprve stíhala dva podnikatele, teprve domovní prohlídka v Černošicích ji přivedla na stopu Krejčíře.

"Máme důkazy, že měl kauzu M5 organizovat," tvrdí rada Machala. Krejčíř přes advokáta Sokola, jednoho ze svých čtyř najatých právnických es, veškerá obvinění popírá. "Ať policie předloží důkazy, že se něčeho dopustil. Zatím nám nic takového neukázala," říká Sokol.

Krejčíř v minulosti ovládal fotbalové Drnovice a podle pořadu ČT Klekánice měl blízko k problematickým obchodům firmy Setuza. Policie po pětatřicetiletém podnikateli původem z Českého Těšína "pásla" roky, nikdy ho však nedostala před soud.

Krejčíř na sebe upoutal pozornost nejen obchody, ale i majetkem, který rád dával na odiv. Jen pro ilustraci: jezdí ve žlutém luxusním sporťáku Lamborghini a jako domácího mazlíčka choval žraloka. O tom, že ho policie považuje za "VIP klienta", svědčí i fakt, že ho z Prahy do Brna na rozhodování o vazbě loni z bezpečnostních důvodů transportovala vrtulníkem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video