Dominique Strauss- Kahn se svou ženou Anne Sinclairovou opouští soudní síň (1....

Dominique Strauss- Kahn se svou ženou Anne Sinclairovou opouští soudní síň (1. července 2011). | foto: AP

Soud propustil Strauss-Kahna a vrátil mu kauci, jeho pas si ale ponechal

  • 69
V případu Dominiqua Strauss-Kahna nastal zásadní zvrat. Newyorský soud propustil bývalého ředitele MMF z domácího vězení a vrátil mu kauci. Prokurátoři mají pochyby o důvěryhodnosti pokojské, která ho obvinila ze znásilnění. Domů se ale finančník vrátit nemůže, jeho pas si soud ponechal.

"Rozumím, že okolnosti tohoto případu se podstatně změnily (...) Propouštím pana Strauss-Kahna na jeho čestné slovo," prohlásil soudce Michael Obus. Zároveň ale odmítl vrátit někdejšímu šéfovi MMF jeho pas. Dvaašedesátiletý Strauss-Kahn tak ve Spojených státech ještě bude muset zůstat.

Obvinění proti němu i nadále zůstávají v platnosti, upozornila agentura AP. Americká prokuratura Strauss-Kahna viní z květnového znásilnění pokojské luxusního newyorského hotelu. Prokuratura bude dle soudce i nadále pokračovat ve vyšetřování a přezkoumá důkazy proti Strauss-Kahnovi. "Nebudeme spěchat s rozsudkem," podotkl Obus. Příští stání by se mělo konat 18. července.

Klíčové momenty v případu

14. května - Americká policie zadržela Strauss-Kahna na letišti a vzala ho do vazby kvůli obvinění, že sexuálně napadl pokojskou v luxusním hotelu.

15. května - Newyorský žalobce ho obvinil z pokusu o znásilnění, omezování osobní svobody a sexuálně motivovaného trestného činu.

19. května - Strauss-Kahn rezignoval na funkci šéfa MMF. Americká justice ho postavila před soud, soudce ho propustil na kauci milion dolarů z vazby do domácího vězení.

24. května - V tisku se objevily informace o tom, že přátelé Strauss-Kahna kontaktovali rodinu jeho údajné oběti a pokusili se o mimosoudní vyrovnání.

25. května - Strauss-Kahn musel kvůli stížnostem sousedů změnit adresu.

6. června - Strauss-Kahn stanul před soudem v New Yorku, kde uvedl, že je nevinen.

30. června - Soud neočekávaně vyzval Strauss-Kahna, aby se dostavil na jednání s prokuraturou.

1. července - Soudce propustil Strauss-Kahna z domácího vězení a vrátil mu kauci. Věrohodnost pokojské byla zpochybněna. Obvinění ale trvá a politik nemůže vycestovat.

Zdroj: ČTK

Rozhodnutí propustit francouzského politika padlo v pátek po krátkém soudním stání, k němuž Strauss-Kahna nečekaně předvolali o pouhý den dříve. Někdejší šéf MMF dorazil k soudu se svou manželkou Anne Sinclairovou. Když pak vycházel ze soudní síně, držel ji za ruku a usmíval se, popsala AP. Před soudcem souhlasil s tím, že se k soudu dostaví, kdykoli to bude zapotřebí.

Pokojská prý po znásilnění uklízela

List The New York Times ve svém pátečním vydání přišel s informacemi, podle nichž se žaloba hroutí. Žena, která Strauss-Kahna ze sexuálního násilí obvinila, prý několikrát změnila výpověď a opakovaně vyšetřovatelům lhala. A kromě toho prý telefonovala s usvědčeným zločincem a mluvila o možnosti, jak vydělat na tom, když někoho obviní ze sexuálního napadení (více čtěte zde).

Podle prokuratury pokojská přiznala, že porotě lhala v tom, co se stalo po údajném útoku. Nejdříve řekla, že po incidentu utekla na chodbu, počkala, až Strauss-Kahn odejde, a krátce poté informovala svého nadřízeného, co se stalo.

"Žalující od té doby přiznala, že toto tvrzení bylo nepravdivé a že po incidentu v pokoji 2806 šla uklízet nedaleký pokoj a pak se vrátila do pokoje 2806 a začala ho uklízet před tím, než nahlásila incident nadřízenému," napsali dle agentury Reuters prokurátoři obhájcům Strauss-Kahna v dopise.

Na popisu sexuálního napadení nezměnila nic, tvrdí advokát

Páteční rozhodnutí soudu se pranic nelíbí právnímu zástupci dvaatřicetileté pokojské Nafissatou Diallové. "Oběť od prvního dne popisovala násilné sexuální napadení (...) Na tomhle nezměnila ani jednou jedinou věc. Okresní návladní to ví," prohlásil na tiskové konferenci Kenneth Thompson. "Mohla udělat nějaké chyby, ale to neznamená, že se nestala obětí znásilnění," dodal.

Pokojská Nafissatou Diallová

Aféra přinutila Strauss-Kahna odstoupit z místa výkonného ředitele MMF a zničila jeho šance stát se příští rok francouzským prezidentem. I když kandidaturu neohlásil, byla považována za jistou a Strauss-Kahnovi se přičítaly velké šance porazit dosavadního prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Nynější obrat v aféře vzbudil na francouzské politické scéně, a zvlášť mezi socialisty pozdvižení, ale že by Strauss-Kahn mohl ještě do jarních prezidentských voleb zasáhnout, se považuje za nepravděpodobné. Na jeho místo v MMF byla v úterý zvolena dosavadní francouzská ministryně financí Christine Lagardeová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video