Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bělorus si stěžoval na české úřady, soud pro lidská práva mu vyhověl

  • 25
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) částečně vyhověl stížnosti běloruského občana Andreje Budreviče na postup českých úřadů a soudů, jež mu zamítly jeho žádosti o azyl a chtěly ho vydat do Běloruska. Konstatování o chybě českých úřadů mu ale musí stačit, odškodnění nedostane.

Soud sídlící ve Štrasburku konstatoval, že český stát porušil dvě ustanovení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, odmítl ale další stěžovatelovy nároky, včetně odškodnění.

Budrevič se do ČR uchýlil v roce 2006 a podal zde postupně tři žádosti o azyl. Jeho hlavním argumentem bylo, že by byl v Bělorusku pronásledován za podporu opozice. České orgány všechny tři žádosti zamítly a chtěly Bělorusa vydat do vlasti. O vydání žádala tamní policie s odůvodněním, že Budrevič je stíhán pro trestnou činnost.

Výkon rozhodnutí o vydání české úřady později zastavily na základě předběžného opatření Evropského soudu pro lidská práva. Místo azylu mu pak poskytly dočasnou ochranu.

Sedmičlenný senát ESLP dnes dospěl k závěru, že český stát svým jednáním porušil článek třináct Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, který zaručuje právo na účinný prostředek nápravy, ve spojení s článkem tři o zákazu mučení, nelidského a ponižujícího zacházení a trestání.

Toto konstatování porušení práv přitom senát označil za dostatečně spravedlivé zadostiučinění za jakoukoli morální újmu utrpěnou žalobcem. Mimo jiné přitom zamítl Budrevičovu žádost o přiznání odškodnění ve výši 50 tisíc eur (téměř 7,3 milionu korun).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video