Bývalý právník Vladimíra Železného, bývalého ředitele TV Nova, Aleš Rozehnal.

Bývalý právník Vladimíra Železného, bývalého ředitele TV Nova, Aleš Rozehnal. | foto: Profimedia.cz

Právník Rozehnal dostal odškodné 446 tisíc, za zbytečné stíhání

  • 17
Právník Aleš Rozehnal dostal od soudu odškodnění 446 tisíc korun za zhruba osmileté trestní stíhání. Nemajetková újma mu podle verdiktu vznikla v souvislosti s obviněním z krácení daní v jedné z kauz bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Podle jeho právničky se Rozehnal proti rozhodnutí soudu odvolá.

Soudkyně Šárka Henzlová uvedla, že Rozehnalovo trestní stíhání bylo nezákonné a trvalo nepřiměřeně dlouho. Nepřiznala mu ale celý jeho požadavek, který činil 1,69 milionu korun. Ministerstvo spravedlnosti má podle ní zaplatit 446 500 korun. Přiznání odškodného potvrdila i Rozehnalova právnička Lucie Rozehnalová.

Advokát chtěl peníze jako náhradu za nemajetkovou újmu. Vznikla podle něho v souvislosti s případem, v němž byl s bývalým ředitelem televize Nova Vladimírem Železným stíhán kvůli podezření z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21.

Advokátovo stíhání začalo v únoru 2003 a podle jeho slov mu zničilo dosavadní právnickou kariéru. Na rok a půl měl pozastavenu advokátní činnost, jeho společnost přišla o klienty a šest let byla ve ztrátě.

Stíhání trvalo neúměrně dlouho, tvrdí Rozehnal

Údajně se stíhání neblaze podepsalo také na jeho pedagogické činnosti: přednášel na pražské právnické fakultě, fakultě humanitních studií a bankovním institutu, a prý se musel neustále vyrovnávat s poznámkami studentů. Nemohl také usilovat o další akademické tituly.

Rozehnal v žalobě argumentoval hlavně tím, že stíhání trvalo neúměrně dlouho. Případ podle něj protahovala zejména policie. Na začátku sporu s ministerstvem požadoval 1,74 milionu korun, úřad mu z toho přiznal 50 000 korun. Podle ministerstva totiž byla doba advokátova stíhání přiměřená. Soud ve čtvrtek řešil zbytek požadované sumy.

"Jsme rádi, že soud uznal, že odškodnění 50 tisíc je malé. Nicméně se proti čtvrtečnímu verdiktu soudu stejně odvoláme, protože jsme požadovali odškodnění za nemajetkovou újmu vyšší," řekla iDNES.cz právnička Rozehnalová.

V kauze převodu obchodních podílů v CET 21 figurovali kromě Železného a Rozehnala také Vlastimil Venclík, Josef Alan, Fedor Gál a Peter Hunčík. Žalobci vinili skupinu z toho, že stát ošidila o více než 38 milionů korun. Všichni od počátku obvinění odmítali, soud je později obžaloby zprostil. Pravomocný osvobozující rozsudek padl počátkem loňského února.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video