Barmská disidentka Su Ťij

Barmská disidentka Su Ťij | foto: Profimedia.cz

Soud přijal obvinění proti Su Ťij. Podle junty je za návštěvou v domě opozice

  • 2
Proces s barmskou disidentkou Su Ťij se zřejmě blíží k závěru. Soudci během dnešního slyšení přijali všechna obvinění proti ní a mohou vynést verdikt. Disidentka prohlásila, že je nevinná. Vojenští vládci země mezitím z organizace návštěvy Američana v domácím vězení Su Ťij obvinili barmskou opozici.

Na závěr dnešního stání předsedající soudce přijal obvinění, ve kterém se uvádí, že disidentka porušila podmínky domácího vězení. Pak se jí zeptal, jestli se cítí vinná.

"Nejsem vinna, protože jsem neporušila žádný zákon," odpověděla podle právníka disidentka. Stejné obvinění si vyslechly i dvě její společnice a také Američan John Yettaw, který na začátku května bez pozvání zavítal do domu Su Ťij a způsobil tím její nové obvinění. Proces bude v rangúnské věznici pokračovat v pondělí- o návštěvě tajemného Američana si přečtěte zde

Promítalo se video z domu Su Ťij

Při včerejším přelíčení přikročili soudci ke klíčovým důkazům. V soudní místnosti se promítaly fotografie a video, které třiapadesátiletý Yettaw pořídil v domě Su Ťij. Fotoaparát s 331 fotografiemi a jedním videem mu policie zabavila ihned po zatčení.

Američan John Yettaw přeplaval jezero a zaklepal u Su Ťij na dveře

Snímek z fotoaparátu Američana Johna Yettawa.

Na videu údajně prosí Su Ťij, jestli může pořídit její fotografie a pak je zveřejnit na videoserveru YouTube. Odmítla prý proto, že byla vystrašená. Při včerejším slyšení Yettaw prohlásil, že k Su Ťij doplaval, protože ji chtěl varovat před nebezpečím.

Vláda: Za návštěvou Američana stojí opozice

Mezitím vysoký představitel barmské junty generálmajor Ňjan Win v místním deníku Nové světlo prohlásil, že návštěva Američana v domě Su Ťij byla pravděpodobně "zosnována s cílem zesílit mezinárodní tlak na Barmu".

Z přípravy návštěvy Američana, která se odehrála v době, kdy Spojené státy, Japonsko a Evropská unie přezkoumávají svou politiku vůči Barmě, nařkl "vnitřní a vnější protivládní živly, které si nepřejí pozitivní změny v politice těchto zemí vůči Barmě".

Barmská televize vysílala záběry ze schůzky Su Ťij s velvyslanci Ruska, Singapuru a Thajska

Barmská televize vysílala záběry ze setkání s velvyslanci.

Ostře sledovaný soud se Su Ťij probíhá celou dobu za zavřenými dveřmi. Jen ve středu mohli do soudní místnosti novináři a diplomaté. Po středečním slyšení se dokonce zástupci Singapuru, Ruska a Thajska s držitelkou Nobelovy ceny míru osobně sešli. Záběry ze schůzky přenášela i státní televize. - přečtěte si Barmská junta k soudu se Su Ťij nečekaně pustila diplomaty a novináře

Podle barmské opozice využije junta soud k tomu, aby disidentku podržela pod zámkem až do příštího roku, kdy se v zemi konají volby. Su Ťij strávila v domácím vězení 13 z posledních 19 let. Poslední, šestiletý trest jí má vypršet 27. května. Do té doby bude chtít junta zřejmě vynést rozsudek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue