Roman Janoušek

Roman Janoušek | foto: Michal Šula, MAFRA

Soud přezkoumá zranění mozku lobbisty Janouška, mohlo mít vliv na nehodu

  • 65
Městský soud v Praze nechá přezkoumat nehodu lobbisty Romana Janouška, který opilý loni v březnu srazil ženu na ulici a poté ujel. Janoušek měl době nehody sraženinu v mozku a jeho psychologický a psychiatrický posudek byl vypracován předtím, než se na zranění přišlo. Žalobkyně lobbistu viní z pokusu o vraždu.

Lékaři z pražské Ústřední vojenské nemocnice Janouška operovali v únoru kvůli krevní sraženině na mozku, kterou měl v hlavě již delší dobu.

Lobbista měl po propuštění na lebce přes 50 stehů, podle dřívějšího vyjádření jeho advokáta Víta Širokého byl v ohrožení života. Široký se proto nyní obrátil na neurochirurgy s tím, zda zranění nemohlo mít vliv i na samotnou nehodu.

"Oni řekli, že to existovalo ještě před tou nehodou a že to mít vliv mohlo, ale že nemají odbornost, aby se k tomu mohli vyjádřit, že je to na psychiatrech a psycholozích, kteří v té věci zpracovávali posudek," řekl ČTK právník. Proto požádal soud, aby znalci tuto možnost prověřili, v době zpracování posudku jim tato okolnost totiž známa nebyla.

"Veškeré zprávy zaslané obhájcem jsme přeposlali znalcům z oboru psychiatrie a psychologie, kteří zpracovávali původní znalecký posudek s tím, ať si to nastudují. Případně pokud uváží a bude to mít vliv, ať podají doplněk znaleckého posudku," uvedl soudce Tomáš Kubovec.

Incident se stal 23. března loňského roku ve Vyskočilově ulici v Praze 4. Janoušek, kterému policie naměřila při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu, narazil do vozu před sebou. Nehodu však neřešil a jel dál. Po několika desítkách metrů zastavil na světelné křižovatce na červenou.

Řidička nabouraného vozu jej ve snaze incident řešit doběhla a postavila se před Janouškovo auto.

Tehdy jedenapadesátiletá Vietnamka se snažila boucháním do kapoty vozu Janouška přimět, aby vystoupil. Lobbista na to reagoval tak, že dvakrát s autem popojel proti ženě. Když ani poté cestu neuvolnila, muž se podle žalobkyně v okamžiku rozsvícení zeleného světla na semaforech rozjel. Žena v tu chvíli byla v úrovni pravého předního světlometu Janouškova luxusního SUV značky Porsche. "Zaútočil na ni tím způsobem, že se prudce rozjel vpřed, akceleroval, a to přímo ve směru na poškozenou," píše státní zástupkyně Jana Kadeřábková v obžalobě.

Janoušek se rozjel za šest sekund na rychlost přibližně 34 kilometrů za hodinu, podle žalobkyně tak musel minimálně vědět, že může cizinku usmrtit.

Janoušek jí způsobil otok mozku, což ji podle lékařů ohrožovalo na životě.

Zachránil ji prý pouze včasný zásah záchranné služby. Žena strávila přibližně měsíc a půl v nemocnici. Janoušek s ní uzavřel dohodu o narovnání a zaplatil jí podle obžaloby 900 000 korun.

Lobbista nedávno některým médiím řekl, že od nehody ujel, protože se už delší dobu cítil pronásledovaný a měl strach, že jde o provokaci. Kromě obvinění z pokusu o vraždu, za který mu hrozí až osmnáctileté vězení, Janouška obžaloba viní i z ohrožení pod vlivem návykové látky. Státní zastupitelství ho původně stíhalo pro úmyslné těžké ublížení na zdraví, letos v lednu však jeho čin překvalifikovalo. Hlavní líčení v případu je nařízené od 16. do 19. července.

Auto, kterým lobbista srazil ženu, patří podle deníku Právo firmě Ora Print. Firma přitom inkasovala v letech 2002 až 2010 od Všeobecné zdravotní pojišťovny několik stovek milionů korun, navíc v ní několik let působil exministr vnitra Radek John. Podle deníku tyto informace svědčí o tom, že Janoušek zůstal po svém údajném odchodu z firmy v roce 2002 jejím faktickým majitelem skrytým za anonymní akcie. John přitom v době, kdy se po Janouškovi stal předsedou představenstva společnosti, spolupráci s lobbistou popíral.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video