Bývalý velitel bosenských Srbů Ratko Mladič na snímku srbského deníku Politika (27. května 2011)

Bývalý velitel bosenských Srbů Ratko Mladič na snímku srbského deníku Politika (27. května 2011) | foto: AP

Soud přerušil jednání o vydání Mladiče, podle právníka sotva mluví

  • 177
Soud v Bělehradě přerušil jednání o vydání bývalého velitele bosenských Srbů Ratka Mladiče k mezinárodnímu tribunálu v Haagu. Důvodem je špatný zdravotní stav devětašedesátiletého muže, který čelí obvinění z masakru tisíců Muslimů ve Srebrenici.

Jednání soudu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii v Bělehradě bylo přerušeno poté, co Mladičův právník Miloš Šaljič prohlásil, že jeho klient není schopen komunikovat. Někdejší bosenskosrbský generál podle chorvatského listu Jutarnji List mluví jen s obtížemi a sotva vysloví jednu větu.

Případ Ratko Mladič

K přelíčení, které se uskutečnilo ve čtvrtek v půl osmé večer v Bělehradě, dorazil s taškou plnou léků. Šaljič řekl, že dlouhé roky hledaný Mladič potřebuje lékařskou péči a neměl by být v současném stavu nikam převážen.

Podle srbských médií Mladič ochrnul na jednu ruku, pravděpodobně následkem mozkové mrtvice. Objevily se i zprávy, že o ruku přišel. "Ví, že byl zatčen, ví, kde je, a řekl, že tribunál v Haagu neuznává," řekl podle BBC Šaljič.

Soudce bělehradského tribunálu Milan Diplarič se prý marně snažil Mladiče vyslechnout. Prokurátor pro válečné zločiny Bruno Vekarič uznal, že Mladič bere hodně léků, zároveň ale prohlásil, že na všechno reaguje velmi racionálně. Další slyšení se uskuteční v pátek, oznámilo srbské rádio B92.

Při dopadení u sebe měl dvě zbraně

Bývalého vojenského velitele armády bosenských Srbů Ratko Mladiče zadržela po 16 letech skrývání srbská speciální jednotka v obci Lazarevo, kde se schovával u svého bratrance Branka Mladiče. V obci, kterou obývá okolo tří set lidí, žije několik dalších Mladičových příbuzných. Vesničané údajně o pobytu Mladiče, který se vydával za Milorada Komadiče, neměli tušení.

Dům ve vesnici Lazarevo, kde se skrýval Ratko Mladič (27. května 2011)

Odkrývání hromadného hrobu u Srebrenice v roce 2007

Ratko Mladič na sarajevském letišti (10. srpna 1993)

Zásahová jednotka muže překvapila ve čtvrtek před šestou ráno. Mladič u sebe měl dvě zbraně, ale podle deníku Jutarnji list řekl, "že nechtěl střílet na děti, které ho přišly zatknout". Policii se okamžitě vzdal a svou totožnost neskrýval.

Vydání k nizozemskému soudu může trvat asi týden, představitelé soudu jsou přesvědčení, že nejhledanější evropský válečný zločinec se bude vydání do Nizozemska bránit.

Mladič velel bosenskosrbské armádě za války v letech 1992-1995. Po skončení bojů žil několik let pod ochranou někdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče ve svém bělehradském sídle. Po pádu Miloševičova režimu v roce 2000 zmizel.

Před 15 lety byl v souvislosti s masakrem téměř osmi tisíc Muslimů ve Srebrenici a s tříapůlletým obléháním Sarajeva obviněn z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a z genocidy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video