Julius Kramarič (21. března 2007)

Julius Kramarič (21. března 2007) | foto: Marta Myšková, ČTK

Soud definitivně odmítl, že by advokát Kramarič vydíral Krejčíře

  • 6
Městský soud v Praze zamítl odvolání státní zástupkyně a zprostil advokáta Julia Karamariče obvinění z vydírání. Toho se měl podle obžaloby dopustit v roce 2009 v Jihoafrické republice. Radovan Krejčíř tvrdil, že mu právník vyhrožoval a chtěl, aby nešel svědčit proti jeho klientovi Jaroslavu Starkovi.

Případ souvisí se smrtí Krejčířova otce Lamberta. Kvůli té měl Krejčíř vypovídat v květnu 2009 v JAR jako svědek.

V prohlášení, které zaslal přes svého právníka, však Krejčíř uvedl, že u něj byl Julius Kramarič. Tvrdil, že mu hrozil, že  by se někomu z jeho rodiny mohlo něco stát. Vydíral ho i pomocí směnek a chtěl, aby buď vůbec nepřišel k výslechu nebo aby řekl, že Starka nemá se smrtí Lamberta Krejčíře nic společného.

Kramarič schůzku potvrdil. Podle něj se však konala v naprosto přátelském duchu. Vyměnili si zdvořilostní fráze a bavili se mimo jiné i o směnkách. Jakékoli vydírání ale striktně odmítá.

Prvoinstanční soud Kramariče osvobodil, protože neměl důkazy o tom, že se vydírání dopustil. Státní zástupkyně nyní namítala, že některé důkazy nesprávně hodnotil. Podle ní také část důkazů nesprávně označil za procesně nezpůsobilé, protože byly učiněny v JAR podle místního a nikoli českého práva.

Odvolací soud nyní její odvolání zamítl. Soudce Pavel Benda připomněl, že proti sobě stojí dvě tvrzení a chybí "jednoznačný usvědčující důkaz".

Sporné je z právního hlediska už samotné Krejčířovo obvinění. Svědka se totiž nepodařilo vyslechnout, jak to požadují české zákony. Jihoafrická republika na českou žádost odpověděla, že stále probíhá řízení o možném vydání Krejčíře, a do jeho ukončení takový výslech není možný.

Kramarič pravomocný verdikt soudu nijak nekomentoval. Státní zástupkyně počká na písemné odůvodnění. Pak se rozhodne, zda podá mimořádný opravný prostředek - dovolání.


Nejlepší videa na Revue