Manželé Stodolovi u soudu

Manželé Stodolovi u soudu - Jaroslav a Dana Stodolovi se odvolali proti trestu doživotí. Vrchní soud trest potvrdil. (31. srpna 2004) | foto: Dan Materna, MF DNES

Soud potvrdil Stodolovým doživotí

  • 63
Vrchní soud potvrdil doživotí manželům Stodolovým. Zavraždili a oloupili osm lidí. Rozsudek je pravomocný, mohou se dovolat k Nejvyššímu soudu. Dana Stodolová je druhou ženou, která si v českých věznicích bude doživotní trest odpykávat. Obhájci žádali pro své klienty trest od 15 do 25 let.

ČTĚTE TAKÉ:
Články iDNES o kauze manželů Stodolových

Soud manžele potrestal za osm vražd, plánování další, dva vražedné pokusy a jiné zločiny. Staré a bezbranné lidi vraždili kvůli penězům. Vražedným řáděním získali zhruba 400 tisíc korun.

Sedmatřicetiletý Jaroslav Stodola i jeho o čtyři roky mladší žena se odvolali proti dubnovému verdiktu královéhradeckého krajského soudu. - více zde

Případ vraždících manželů v úterý znovu otevřel Vrchní soud v Praze, který rozhodoval o odvolání obžalovaných. Potvrzující verdikt vynesl před půl druhou odpoledne. Stodolovi přijali rozsudek s klidnými tvářemi.

Obhájce Dany Stodolové Vítězslav Menšík i advokát jejího manžela František Derik žádali pro své klienty tresty v rozmezí patnácti až pětadvaceti let vězení.

Státní zástupce naopak považuje doživotí za trest, který je na místě. Podle něj nelze u obžalovaných vyloučit opakování zločinů. "I z laického pohledu je jasné, že jsou schopni všeho," řekl žalobce Kučera.

"Ztratili jsme lidi, které jsme měli rádi. Doživotí je správný trest," řekla Naděžda Doškářová, příbuzná Stanislava Šandy, kterého Stodola okradl a uškrtil v listopadu 2001.

"Lituji, ale vím, že už to nejde vrátit," řekla Dana Stodolová při své závěrečné řeči. Jaroslav Stodola možnosti promluvit nevyužil. Oba manželé během soudního jednání mlčeli, jen na dotazy soudce občas souhlasně pokývali hlavou.

I s doživotním rozsudkem se ale Stodolovi mohou dostat z vězení ven. Obecně u nás platí, že odsouzenci na doživotí mohou nejdříve po dvaceti letech trestu požádat o prominutí jeho zbytku.

To platí i pro manžele Stodolovy, kteří ale musí soudem určenou část trestu vykonat v přísnějším typu věznice. Doba strávená v tomto druhu žaláře se nezapočítává do výše zmíněných dvaceti let.


Nejlepší videa na Revue