Soud potvrdil podmínky za pád centrifugy

  • 6
Tachov - Soudci plzeňkého krajského soudu definitivně potvrdili podmíněné tresty v případu tři roky staré havárie pouťové centrifugy ve Stříbře. Při zřícení atrakce bylo, mnohdy i velmi vážně, zraněno bezmála dvacet lidí, většinou dětí. Soud za to potrestal provozovatele centrifugy Jana Palduse a znalce Jiřího Sedláčka, který schválil zařízení do provozu.

Plzeňský soud potvrdil rozsudek tachovského okresního soudu, proti němuž se odvolala státní zástupkyně. Zdály se jí tresty příliš mírné.

Provozovateli atrakce Janu Paldusovi a soudnímu znalci Jiřímu Sedláčkovi vyměřil soud podmíněné tresty v délce 18 a 22 měsíců s dvouletou zkušební dobou.

Krajský soud v Plzni případ definitivně uzavřel. Proti jeho rozhodnutí už není možné se odvolat. Jedinou možností je tak dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Následek, který obžalovaní zavinili, sice zvyšuje stupeň společenské nebezpečnosti, ale je zde i výrazné zavinění výrobce," řekl předseda odvolacího soudu Jiří Šilhavý a připomněl, že třetí viník souzen nebyl, protože se začátku procesu nedožil.

"Navíc účinek trestu je výrazně zvyšován zákazem činnosti, což oba muže citelně postihne," zdůvodnil Šilhavý, proč soud muže nepotrestal přísněji.

Rodiče dětí, které kvůli pádu atrakce budou doživotně zdravotně handicapovány, se ani u krajského soudu nedočkali finančního odškodnění. Soud je s jejich požadavky odkázal na občansko právní řízení.

"Velmi mne mrzí, že soud nerozhodl o odškodnění. Nikdo z těch, kteří v procesu rozhodovali, se totiž nedívali do očí zraněných dětí," řekl Ladislav Pietroš, jehož syn je ochrnutý na polovinu těla.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Muži byli odsouzeni za obecné ohrožení
"Provozovatel převzal od výrobce atrakci, která měla četné závady, bez jakékoliv dokumentace. Nezajistil řádné přezkoušení její bezpečnosti. Přestože navíc neprošel řádným zaškolením, rozhodl se ji provozovat na poutích," řekl soudce tachovského soudu Josef Junek.

Po několikahodinové poradě uznal senát Paltuse vinným z obecného ohrožení a potrestal ho osmnácti měsíci odnětí svobody s podmíněným odkladem na dva roky. Navíc mu zakázal na pět let provozovat jakékoliv pouťové atrakce.

Za stejný delikt potrestal soud také znalce Sedláčka, a to podmíněným trestem na dvacet dva měsíců a zákazem činnosti na sedm let. "Vystavil technický průkaz, v němž konstatoval, že je centrifuga schopná provozu, aniž by ovšem měl k dospozici dokumentaci. Kontrolu zařízení pojal velmi povrchně - vizuální prohlídka a svezení se na atrakci bylo pro posouzení bezpečnosti provozu nedostatečné," konstatoval Junek.

Za nehodu může podle soudu i výrobce
Oba odsouzení se odmítli k čemukoliv vyjádřit. "Jsem přesvědčen, že můj klient nenese žádnou vinu. Ta je zcela na straně výrobce, od něhož atrakci koupil a spoléhal na to, že bude fungovat," řekl pouze Paltusův obhájce Pavel Vespalec.

Také soud dospěl k závěru, že hlavní díl viny nese výrobce. "Jeho podíl na neštěstí bych vyčíslil šedesáti procenty," potvrdil Junek. Pro soudní líčení to však bylo bezpředmětné, neboť výrobce zemřel již před začátkem trestního stíhání.

Příčinou nehody, která proměnila pouť ve Stříbře v krvavé divadlo, byla konstrukční závada centrifugy. Špatně uchycené hydraulické písty umožnily vyklonit rameno přes kritickou mez devadesáti stupňů. Obsazená atrakce se proto převážila a zřítila. Nejméně pět dětí utrpělo vážná zranění, jako zhmoždění mozku a četné zlomeniny. Některé z nich se s následky potýkají doposud. Dalších více než deset lidí vyvázlo s lehčími poraněními.

Pád centrifugy změnil dívce život

Poslední dubnový den před dvěma lety si vyšla tehdy ještě ani ne dvanáctiletá Kateřina Kropáčková ve Stříbře na pouť. Ze všeho nejvíce ji lákala centrifuga. Nasedla na ni a pak už nic nebylo jako dřív. Atrakce se kvůli konstrukční vadě zřítila a dívka, podobně jako řada dalších dětí, utrpěla vážná poranění, s nimiž se potýká dodnes. "To utrpení už si s sebou ponese celý život," posteskla si dívčina matka Jiřina, která v jednací síni tachovského okresního soudu sledovala proces s provozovatelem centrifugy a znalcem, který atrakci schválil do provozu. "Tresty, které jim soud dal, se mi zdají příliš mírné. Když už dostali podmínky, měli jim alespoň zakázat činnost na doživotí," komentovala výrok soudu. Při pádu centrifugy utrpěla Kateřina mimo jiné krvácení do mozku a jeho otok, poranění slinivky břišní a další méně závažná zranění. Ve chvíli, kdy soud vynášel rozsudek, se ze dva roky starého utrpení stále ještě vzpamatovávala v péči lázeňských lékařů. "Stačí, abychom s ní trochu rychleji jeli autem, a hned se jí začne točit hlava a má bolesti. Hlava ji bolí i při změně počasí," vypočítává matka přetrvávající dceřiny problémy. Za újmu, kterou dívka utrpěla, chtějí její rodiče od provozovatele centrifugy a od technika, který pro atrakci vystavil technický průkaz, finanční náhradu. "Vyčíslili jsme to na jeden milion korun. Zdraví se ale nedá nahradit žádnými penězi," říká Kropáčková. O náhradu škody se hodlají soudit i rodiče dalších dětí. I v případě, že bude mít čtrnáctiletá Kateřina štěstí a následky předloňské tragédie u ní odezní, pouťové atrakce pro ni zřejmě zůstanou již navždy tabu. "Má strach i ve výtahu," upozorňuje její matka. Při vší smůle je nakonec ráda, že dcera nemusela kvůli zdravotním problémům odložit na dva roky školní docházku, jako jiný zraněný chlapec.


Video