Roman Čabrada byl u soudu pečlivě střežen.

Roman Čabrada byl u soudu pečlivě střežen. | foto: Daniel Beran, MF DNES

Soud potvrdil Čabradovi dva a půl roku za útěk z Borů

  • 4
Roman Čabrada neuspěl s odvoláním proti trestu za útěk z borské věznice. Krajský soud v Plzni potvrdil předchozí rozsudek okresního soudu. K trestu za vraždu tak Čabradovi zřejmě přibude 30 měsíců nepodmíněně. Z vězení se tak dostane nejdříve v roce 2029.

Jen na pár hodin opustil vězeň Roman Čabrada speciální celu pro nejtěžší zločince ve východočeských Valdicích.

Zásahová jednotka vězeňské služby ho přivezla ke Krajskému soudu v Plzni, který se zabýval výší trestu za jeho předloňský útěk z věznice v Plzni na Borech.

Když mu soudci po hodině a půl potvrdili původní třicetiměsíční nepodmíněný trest, zakuklenci s brokovnicemi a samopaly naložili Čabradu se spoutanýma rukama i nohama do speciální dodávky a odvezli ho zpátky do Valdic.

Pro Čabradu potvrzení dvou a půl roku nepodmíněně znamená, že se na svobodu dostane zřejmě až v roce 2029. Momentálně si odpykává 18,5 roku za loupežnou vraždu bavorského starosty a drogové obchody, před sebou má ještě šestiletý trest za loupeže v Německu.  - více zde

Je to horší než doživotí, říká Čabrada
"Když mi potvrdíte dva a půl roku, je to pro mě horší, než kdybych dostal doživotí. Takhle je to dohromady i s tím, co už mám odpykáno, 27 a půl roku vězení. Kdybych dostal doživotí, po dvaceti letech bych mohl požádat o podmínečné propuštění," řekl Čabrada před odvolacím senátem.

V listopadu 2005 se Čabrada s dalším odsouzeným za vraždu Rostislavem Roztočilem schoval do falešné palety, kterou v dílně uvnitř věznice vyrobil Čabrada. Pak se nechali naložit na kamion a s dalšími paletami plnými papírových výrobků vyvézt ven z věznice.

Ve skladu se vystříhali z bedny a známý je odvezl k hranicím s Rakouskem. Ve Vídni se kroky Čabrady a Roztočila rozešly. Roztočil zamířil k sestře do německého Stuttgartu, Čabrada se dostal až do francouzského Nice.  - více zde

To je, jak se ukazuje, jeden ze základních problémů. Německo podmínilo vydání Roztočila do Čech jeho beztrestností za útěk z vězení, protože v Německu to není trestné. Ve Francii, kam se dostal Čabrada, útěk z vězení trestný je. Navíc jeho vydání z Francie zpět do Česka nebylo omezeno žádnými podmínkami.

Roztočil zůstane bez trestu
Čabrada nechtěl za útěk žádný trest. "Trestní stíhání Roztočila za útěk bylo zastaveno, nebude za něj potrestaný. Čabradovi ale okresní soud vyměřil dva a půl roku nepodmíněně," tvrdil obhájce Vlastislav Jaroš.

"Pokud trest potvrdíte, bude to znamenat, že za stejný čin nedostanou dva lidé stejný trest. Šlo by o diskriminaci. Myslím, že o vině není pochyb. Ale mělo by být upuštěno od trestu," přesvědčoval soudce advokát Jaroš. Neuspěl, jeho odvolání soud zamítl.

Soudce Karel Klůs argumenty obhajoby odmítl. "Nejsme oprávněni hodnotit německý právní řád. Soud pouze aplikuje zákony, které byly v České republice řádným způsobem přijaty. Jakkoli se může zdát nespravedlivé, že Roztočil nebyl za čin potrestán, tomuto soudu to nepřísluší komentovat," řekl soudce.

Dodal, že třicetiměsíční trest pro Čabradu není nepřiměřeně přísný, když je v polovině trestní sazby. "Obžalovaný byl už v minulosti opakovaně odsouzen za zvlášť závažné trestné činy k dlouhodobým trestům," uvedl na adresu Čabrady soudce Klůs. Protože šlo o verdikt odvolacího soudu, nepodmíněný trest za útěk z borské káznice je pravomocný.

Roztočil v současné době čeká v pankrácké věznici, jak dopadne obnova jeho procesu. Tvrdí, že on není vrahem egyptského studenta z poloviny 70. let, i když byl za vraždu v nepřítomnosti odsouzen na sedmnáct let vězení. Rostislav Roztočil se hájí, že šlo o komplot StB.

Útěk obou trestanců znamenal nejen personální zemětřesení v plzeňské věznici, ale i změnu ostrahy odsouzených. Před soudem stanul za útěk odsouzenců jediný dozorce - Tomáš Kulišan. Právě on hlídal odsouzené v dílnách uvnitř věznice v den, kdy Čabrada s Roztočilem utekli. Soud Kulišana nakonec zprostil obžaloby.- více zde

,

Video