Andranik Soghojan při líčení soudu v roce 2010.

Andranik Soghojan při líčení soudu v roce 2010. | foto: ČTK

Noví soudci zahájili potřetí líčení v kauze „vora v zakoně“

  • 5
Už potřetí projednává pražský městský soud kauzu údajného "vora v zakoně" Andranika Soghojana. Dvakrát vynesl osvobozující rozsudek nad mužem obžalovaným z toho, že si objednal vraždu. Vrchní soud ovšem vždy případ vrátil znovu na začátek. Naposledy rozhodl, že ho musí projednat jiní soudci.

Líčení začalo čtením obžaloby Andranika Soghojana a další čtyř mužů.  V roce 2007 si údajně objednal vraždu arménského podnikatele, čímž chtěl zastrašit komunitu žijící v Praze a získat vliv nad Čečenci.

Vor v zakoně

V překladu "legální zloděj" je všemi ruskojazyčnými skupinami uznaný "koordinátor". Má za úkol mírnit spory.
Bezpečnostní informační služba už v roce 2007 uvedla, že byl "vor v zakoně" zvolen i na území Česka (čtěte Ruské mafie si dělí Česko). Tradice těchto "kmotrů" sahá do 30. let minulého století. Tehdy vznikala speciální kasta lidí, kteří bývali "korunováni" na sněmech šéfů zločineckých band. "Vor v zakoně" musel dodržovat speciální kodex, který mu například zakazoval pracovat a mít rodinu.

Mimo Soghojana čelí obvinění z organizování vraždy a pokusu o vraždu také Gilani Alijev. V souvislosti s vraždou řidiče Sazky jsou pak obžalováni z pomoci k vraždě také Magomed Alijev, Arsen Kakosjan a Arsen Arakeljan

Najatý vrah, který měl celou záležitost pro mafiány zařídit, se dopustil dvojnásobného tragického omylu. V centru metropole těžce zranil nejdříve zcela jiného Arména a poté zabil mladého řidiče společnosti Sazka (o případu vraždy čtěte více zde).

Městský soud vynesl první osvobozující rozsudek nad obžalovanými již v roce 2010. Odvolací soud ale kauzu částečně vrátil k novému projednání.

Tříčlenný senát městského soudu v čele s Lubošem Vrbou však v dubnu 2012 i přes závazný názor Vrchního soudu v Praze rozhodl identicky jako poprvé. Odvolací soud proto i napodruhé verdikt zrušil a případ předal jiným soudcům.

Spor mezi soudy se týkal zejména hodnocení věrohodnosti výpovědi hlavního svědka v případu - Tagira Tarsžojeva. Již dříve dostal tříletý trest vězení za vydírání v souvislosti s pobodáním jedné z obětí.

Nájemný vrah dostal 22 let

Na likvidaci arménského podnikatele se podle obžaloby dohodl Soghojan s Gilanim Alijevem. Ten pak zajištěním vraždy údajně pověřil Magomeda Alijeva, který si na čin zjednal Ukrajince Timura Treťjakova a 13. listopadu 2007 ho dovezl na Václavské náměstí. Tam Treťjakov napadl nožem jiného Arména, kterému zachránil život jen rychlý lékařský zákrok.

O 14 dní později se Treťjakov pokusil provést vraždu znovu. Od Magomeda Alijeva prý dostal střelnou zbraň a od Arakeljana a Kakosjana informaci, že nepohodlný Armén bydlí na Vinohradech a jezdí luxusním vozem Bentley.

Treťjakov se však i tentokrát spletl a zastřelil pětadvacetiletého otce dvou dětí, který na Vinohrady shodou okolností přijel s luxusním vozem ředitele společnosti Sazka. Najatého vraha Treťjakova soudy potrestaly 22 lety vězení (více zde).

K soudu se osobně dostavili pouze Kakosjan a Arakeljan. Bratři Aliejevové i Soghojan požádali o konání líčení v nepřítomnosti. Jednání je nařízeno skoro na celý tento i příští týden. Kvůli změně senátu se musí dokazování provádět znovu. Jeho předseda Jan Kadlec přítomné upozornil, že například korunní svědek Tarsžojev bude vyslýchán bez přítomnosti veřejnosti.

Soghojan i další obžalovaní od začátku obvinění odmítají. Po vynesení prvního osvobozujícího verdiktu soud Soghojana propustil z vazby. Podle dřívějších informací médií odcestoval zřejmě do Arménie, kde se zapojil do organizování života podsvětí.

"V současné době je v zahraničí. Jestli je přímo v Arménii, nevím. Je v zahraničí a komunikuje," sdělil novinářům jeho advokát Eduard Bruna. Připomněl, že muž není stále zdravotně v pořádku.

"Nesmíme zapomenout, že on jedno oko nemá a na to druhé oko trpí častými záněty," podotkl.

,

Video