(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MP Most

Soud: Policisté přivezli romského mladíka ke hřbitovu a nechali ho zbít

  • 79
Podmíněné tresty udělil v úterý soud dvěma policistům, kteří loni přihlíželi zbití romského mladíka v Praze 9. Muži, který ho napadl, podle obžaloby policisté dokonce pomohli chlapce odvézt na odlehlé místo a vytáhnout ho z auta. Útočník dostal přísnější podmínku. Verdikt není pravomocný.

Soudkyně Petra Benešová potrestala všechny tři obžalované podmíněnými tresty, policistům navíc zakázala pracovat pro státní, vojenskou či městskou policii po dobu 18 a 15 měsíců. Proti rozsudku se všichni odvolali, žalobce se k rozsudku nevyjádřil.

Násilí proti mladíkovi romské národnosti se stalo více než před rokem. Policisté Jiří Krátký a Ondřej Kurfürst měli v noci z 29. na 30. ledna 2015 hlídku v Praze 9. Zavolali je do ubytovny ve Slévačské ulici, kde v té době měla být pohřešovaná nezletilá dívka v doprovodu svého romského přítele. Podle pracovnice ubytovny mu v té době ještě nebylo 18 let.

Hned po policistech přijeli na ubytovnu také matka a babička dívky a také matčin přítel Tomáš Kubišta. Rodina se začala hádat, podle pracovnice ubytovny matka křičela na dceru, že jí ukradla zlato, a její přítel se strkal s mladíkem. Státní zástupce Ladislav Stahl v obžalobě popsal, že Kubišta přiložil mladíkovi ke krku nůž a chtěl po něm, aby se přiznal ke krádeži zlata. Tím se podle něj dopustil vydírání.

Po incidentu na ubytovně ale násilí neskončilo. Policisté podle žaloby naložili Roma do auta, vzali mu občanský průkaz a odvezli ho na odlehlé místo do Zálužské ulice. „Policisté poškozeného dovezli k hloubětínskému hřbitovu, kam dorazil také Kubišta. Kubišta s Krátkým ho vytáhli z vozu a Kubišta ho poté na zemi napadl údery a kopy,“ řekl Stahl. Mladík utrpěl zranění pravé části hlavy, tekla mu krev a měl monokl kolem oka.

Soud musel rozhodnout, komu věřit

Poškozenému se podařilo utéct, policistům ale zůstal jeho občanský průkaz, který mu vrátili přes prostředníka až později. O incidentu žádný záznam nesepsali. Podle jejich obhájce proto, že se nic takového nestalo. Autem si ke hřbitovu odjeli jen zakouřit. „Nebylo prokázáno, že by se skutek stal tak, jak uvádí poškozený. Poškozeného považuji za osobu nevěrohodnou, která mění výpovědi,“ řekl advokát Michal Korčák.

Naznačil také, že k údajnému zranění mohl mladík přijít jinak a později. Na mladého Roma si totiž pamatují také dva strážníci městské policie, kteří tou dobou hlídkovali u stanice metra Hloubětín. Mladík je prý zastavil a řekl jim, že ho napadli policisté. Neměl prý žádné viditelné zranění a nechtěl pomoci.

„Celou věcí se táhnou lživé výpovědi svědků, a to i od osob takzvaně nezaujatých,“ uvedla v odůvodnění svého rozhodnutí soudkyně Petra Benešová. Poukázala na nesrovnalosti ve výpovědích i na to, že případ byl vyšetřován nepřiměřeně dlouho. Uznala, že role policistů byla spíše pasivní, přesto pochybili, když útoku nezabránili. „Páni policisté si neuvědomili, jaké jsou jejich povinnosti,“ řekla.

Kurfürst soudu řekl, že od svého obvinění cítí šikanu na pracovišti, je mu prý bráněno v kariérním postupu. „Čin se absolutně nestal, vinu popírám,“ uvedl ve své závěrečné řeči. Také ostatní obžalovaní vinu odmítli, mladík si prý útok vymyslel.

Benešová odsoudila Krátkého za zneužití pravomoci ke čtrnáctiměsíčnímu trestu, odloženému na 18 měsíců. Nad Kurfürstem vyslovila dvanáctiměsíční trest se zkušební dobou 15 měsíců. Oba dostali také zákaz práce pro policii. Kubišta, který se podle soudu dopustil vydírání a výtržnictví, dostal roční trest odložený na dva roky.


Video