Soud potrestal tunelování CS Fondů

Za vytunelování CS Fondů poslal soud za mříže čtyři aktéry operace, kvůli které přišli podílníci tří fondů druhé vlny kuponové privatizace o 1,23 miliardy korun. "Jejich vina je nesporná," řekla předsedkyně senátu Městského soudu v Praze Hana Hubáčková. Včerejší rozsudek však, kromě částečné morální útěchy, nepřinese sto tisícům podílníků žádný konkrétní ekonomický užitek. O náhradě škody soud nerozhodl.
O co šlo v celém případu V únoru 1997 koupila CS Fondy ruská firma KosMos, vzápětí byl celý majetek fondů (1,3 miliardy) převeden na účet makléřské firmy UMANA u Plzeňské banky. Odtud peníze obratem putovaly na konto pražské pobočky rakouské banky Girocredit a následně na různé účty desítky firem do Švýcarska, USA, Lichtenštejnska a Gibraltaru.

Soud vyměřil deset let vězení jednateli společnosti Umana Josefu Matoulkovi, známému sponzorovi ČSSD. Jeho kolegům, Tomáši Roitovi a Vladislavu Naďovi, udělil tresty šest a sedm let. Někdejší předseda představenstva společnosti CS Fond Václav Franta, podle policejních expertů pouze nastrčená figurka, dostal pětiletý trest. Všichni se podíleli na operaci, při které fondy získaly za 1,23 miliardy korun bezcenné akcie firmy Drůbež Příchovice.

Rozsudek je vůbec prvním svého druhu, kdy se podařilo prokázat vinu za rozsáhlé vytunelování kuponových fondů.

Ještě před několika dny suverénně vystupující Matoulek či Roit byli rozhodnutím evidentně zaskočeni. Kromě Franty, který si vzal čas na rozmyšlenou, se všichni odvolali.

Vedle odnětí svobody dostal Matoulek navíc pokutu tři miliony korun, a pokud ji nezaplatí v dané lhůtě, dostane dva roky vězení navíc. Pokuta odpovídá přesně částce, kterou si Matoulek z vytunelovaných peněz poslal na svůj účet a osobně vyzvedl.

Po čtyřech letech vyšetřování se však podle předsedkyně soudního senátu Hany Hubáčkové nedostali před tribunál hlavní organizátoři celé operace, ale pouze koncoví hráči. "Je však věcí policie a státního zastupitelství, a nikoliv soudu, aby obvinily další osoby," řekla. Pro obvinění dalších osob však chyběly důkazy.
Soudkyně uvedla, že v případu selhali pracovníci ministerstva financí i Plzeňské banky, kteří mohli transakci včas zabránit. Účast finanční skupiny Motoinvest v celé akci je podle ní "nesporná".

Včerejším rozsudkem ovšem vyšetřování nekončí. Státní zástupce František Fíla potvrdil, že policie chystá v dohledné době obvinění dalších tří osob. "Padnout by měla poté, co dostaneme písemné odůvodnění rozsudku," řekl Fíla. Odmítl však upřesnit, o koho půjde. Neřekl ani, jestli tentokrát stíhání hrozí přímým organizátorům vytunelování CS Fondů.

CS Fondy byly v březnu 1997 vytunelovány pár dní poté, co je skupina Motoinvest prodala.

Během prvních dvou březnových dnů putovaly fondy přes dva prostředníky do rukou ruské společnosti KosMos. Jedním z prostředníků byla firma Crassus.
Její vazba na Motoinvest je podle soudkyně Hubáčkové nesporná.

V režii firmy Umana, která zprostředkovávala další průběh transakce, proběhly tyto kroky: - 3. března přišel do Plzeňské banky Franta jako zmocněnec firmy KosMos a nařídil převod 1,23 miliardy korun na účet Umany za akcie. V této době se objevují dvě smlouvy. Podle jedné má banka získat kvalitní akcie, podle druhé bezcenné akcie firmy Drůbež Příchovice.

- Pracovníci banky převádějí peníze na účet Umany.

- 4. března převádí Umana peníze na účet firmy Swirglen u pražské pobočky GiroCredit.

- CS Fondy dostávají bezcenné akcie Drůbež Příchovice.

- 7. března žádá Swirglen o převod peněz do zahraničí a GirCredit upozorňuje útvar zabývající se praním špinavých peněz.

Útvar, který má bránit praní špinavých peněz, transakci nejprve zablokoval, ale po několika dnech ji uvolnil a peníze zmizely na kontech v USA, Lichtenštejnsku, Lucembursku a v Gibraltaru.

Předtím ovšem šéfa útvaru Jiřího Kudlíka navštívili zástupci firmy Swirglen. O obsahu schůzky neexistuje žádný záznam.

Podle soudkyně Kudlík zmařil práci Úřadu pro cenné papíry, který při kontrole v Plzeňské bance zjistil řadu důležitých skutečností a upozorňoval na ně.

Kudlík, který u soudu odmítl vypovídat, se včera bránil. "Přestože jsem opakovaně žádal kolegy z Úřadu pro cenné papíry, nedostal jsem včas žádné podklady, podle kterých bych mohl podat trestní oznámení. Ze zákona jsme měli čtyřicet osm hodin na rozhodnutí.

Posoudit v této lhůtě tak složitý případ nebylo v našich silách, což dokazuje i to, že k rozhodnutí soudu došlo téměř po čtyřech letech," řekl bývalý šéf útvaru.

Tehdejší šéf Úřadu pro cenné papíry František Veverka je však jiného názoru.

"Dostal toho tolik, že devadesát devět procent lidí na jeho místě by transakci dál nepustilo," řekl. Co konkrétně však Kudlíkovi dal? "To říci nemohu," dodal.

Pochybení dalších institucí v celé kauze je šancí pro poškozené podílníky. "Žalujeme Plzeňskou banku za zanedbání povinností depozitáře. Vytunelované peníze jsou s velkou pravděpodobností ztracené a žaloby o náhradu škody jsou pro podílníky jedinou šancí," řekl Vít Vařeka, šéf investiční společnosti Akro, která je současným správcem fondů.

Vyjádřil ovšem pochybnosti, jestli se dalším aktérům podaří něco dokázat. "Určitě to bude těžké, když se to státnímu zástupci nepodařilo během čtyř let," dodal.

Nové důkazy by se však mohly objevit při dalším šetření, protože odsouzení, kteří dostali vysoké tresty, se budou zřejmě všemožně bránit. "Pro ně to byl šok a u odvolacího soudu se určitě budou hodně snažit," soudí Ivana Kosslerová z právní kanceláře doktora Usnula, který zastupuje jednoho z poškozených podílníků.

Odvolací proces však podle expertů může trvat i déle než rok. Jen vyšetřovací spis, který se bude znova studovat, zaplňuje celou skříň.

Pražský městský soud poslal za mříže za podvod čtveřici obžalovaných v kauze vytunelovaných CS Fondů (zprava) Josefa Matoulka, Vladislava Nadě, Tomáše Roita a Václava Frantu, 5. ledna 2001

Soud poslal na pět let za mříže předsedu představenstva CS Fondů Václava Frantu (uprostřed), 5. ledna 2001

Soud poslal na deset let za mříže jednatele firmy UMANA Josefa Matoulka, 5. ledna 2001

Soud poslal jednatele firmy UMANA Vladimíra Nadě na sedm let za mříže, 5. ledna 2001

Soud poslal makléře Tomáše Roitha za vytunelování CS Fondů na šest let za mříže, 5. ledna 2001

Eskorta odvádí Václava Frantu, kterého soud poslal za vytunelování CS Fondů na pět let za mříže, 5. ledna 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video