Soud potrestal prodej drog a převádění

Plzeň - Sedmiletý trest vězení vyměřil plzeňský krajský soud Albánci Pajtimu Krrabovi, jehož spolu s dalším krajanem a dvěma muži s Rokycanska vinila obžaloba z obchodování s drogami a převádění běženců. Ke čtyřletému vězení senát odsoudil Luďka Moulise za to, že od Krraby část pervitinu převzal a dále prodával.

S ročním trestem a vyhoštěním odešel od soudu Albánec Driton Berberi a 350 hodin veřejně prospěšných prací přisoudil senát Janu Jurinovi - oba byli obžalováni proto, že Krrabovi a Moulisovi pomáhali organizovat převádění běženců přes hranici.

Předseda senátu Zdeněk Minařík upozornil, že soud neprokázal tu část obžaloby, která vinila Pajtima Krrabu z prodeje drog do Německa. Důkazy byly podle Minaříka slabé a opíraly se pouze o náznaky v zachycených telefonních hovorech.

Za prokázané soud má, že Krraba předal v létě před dvěma lety nejméně 20 gramů pervitinu dvěma ženám z Plzně a že od něj 200 gramů převzal Luděk Moulis. Ten byl v minulosti již odsouzen k pokutě za převáděčství.

Moulis čtyřletý trest označil za nečekaně vysoký a na místě se proti němu odvolal. Pajtim Krraba si ponechal lhůtu pro odvolání.

"Při určování výše trestu soud přihlédl ke skutečnosti, že se drogy v republice rozmáhají stále více a je třeba tomu zákonným způsobem bránit," vysvětlill předseda senátu rozsudek.

Krraba, který v tuzemsku žádal o azyl, nevypovídal ani v přípravném řízení. Ostatní tři ze skupiny trestnou činnost popřeli.

Policie Berberiho, Moulise a Jurinu zatkla v listopadu 2000 u hraničního přechodu Lísková na Domažlicku. Berberi tvrdil, že s převáděním nemá nic společného. "Nikdy jsem žádné cizince nedoprovázel ani mi nikdo takovou činnost nenabízel," tvrdil u soudu.

Berberi se v tuzemsku zdržuje bez jakýchkoli dokladů a v současnosti je navíc souzen za krádeže a vloupání do aut.

Rozsudek není pravomocný. Lhůtu pro odvolání si ponechala také státní zástupkyně, rozsudek přijali jen Berberi a Jurina.

, ,

Video