Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Soud potrestal převaděče za spolčení

Teplický soud potrestal osm převaděčů pěti národností, kteří pomáhali uprchlíkům do Německa. Uložil jim tresty od 4 do 10 let. Poprvé se v podobném případě podařilo prokázat zločinné spolčení. Okresní soud hlídaly desítky ozbrojenců. Předseda senátu měl totiž informace o možné hrozbě od kompliců.

Nejvyšší trest na horní hranici trestní sazby dostal Vietnamec H. Q. N., který je považován za nejvýše postaveného v převaděčské hierarchii.

Odsouzení vinu popřeli. Částečně se přiznal pouze Polák S. B., který by měl za mřížemi strávit osm let. Nižší tresty dostali obžalovaní, kteří se obchodu s lidmi zúčastňovali jen krátce.

Jak případ dopadl

Případ skupiny převaděčů řešil po okresním soudě i Krajský soud v Ústí nad Labem, který rozhodl, že se v případě nepodařilo prokázat zločinné spolčení. Projednávání poté vrátil zpět k novému líčení. Soud v Teplicích nakonec v dubnu 2008 aktéry případu odsoudil částečně k podmíněným trestům, v případě dvou převaděčů vynesl nepodmíněný trest, například S. B. si měl odpykat 3,5 roku. V polovině trestu byl propuštěn, větší část si odseděl ve vazbě.

Doplněno 25. 2. 2014

Pět z osmi obžalovaných se na místě odvolalo, zbytek si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Rozsudek je průlomový, protože soud ještě nikdy neuplatňoval paragraf o zločinném spolčení na převaděče.

Gang si vybíral běžence přímo v uprchlickém táboře Červený Újezd na Teplicku. Hranici s Německem překračovali na celém území severních Čech, hlavně na Děčínsku.

Běžencům říkali "balíky"
"Převaděči uprchlíky tvrdě vykořisťovali, rozhodně neměli v úmyslu jim pomoci," konstatoval předseda senátu Miroslav Čapek. Připomenul, že je titulovali jako okurky, balíky, či zboží. Některé uprchlíky posílali nákladním vlakem.

Při hlavním líčení vyšlo najevo, že běženci platili za ubytování a převedení přes hranici až 3000 dolarů. Převaděče usvědčily hlavně policejní odposlechy. Vyšetřovatelé jich během dvou let sledování pořídili neuvěřitelných 56 tisíc hodin.

Na stěně jednací síně viselo schéma, znázorňující, jak se obžalovaní navzájem znali, kdo koho řídil a platil, což bylo pro vyměření trestu klíčové. Hlava celé skupiny, Afgánec H. A. S. K., zatím uniká a hledá ho Interpol.

Sňatkem se vyhnuli vyhoštění
Soudce Čapek vyhostil ze země po uplynutí trestu jen jediného obžalovaného, protože ostatní cizinci se před zatčením oženili. Soudce Čapek proto uprostřed líčení apeloval na zákonodárce, aby zpřísnili azylové zákony.

"Je obvyklé, že někteří cizinci, kteří v České republice páchají trestnou činnost, legalizovali svůj pobyt v zemi sňatkem, který byl evidentně pouze formální a za úplatu," doplnil soudce.

Soud hlídaly desítky ozbrojenců
Okolí teplického okresního soudu připomínalo během líčení nedobytnou pevnost. Ulice před justiční budovou byla uzavřená. Příchozí museli dvakrát projít detektorem. Eskorta nesundala obžalovaným pouta ani během přelíčení, jak bývá obvyklé.

Soudce Miroslav Čapek nechal budovu soudu zvenčí i zevnitř hlídat celý týden po zuby ozbrojenými policisty, protože měl podle svých slov signály, že komplicové přijdou obžalované osvobodit přímo do jednací síně.


Video