Nepravá razítka do dokladů opatřil gangu bývalý celník.

Nepravá razítka do dokladů opatřil gangu bývalý celník. | foto: Profimedia.cz

Soud potrestal pašeráky paliv deseti lety natvrdo

  • 1
Krajský soud v Brně odsoudil k deseti letům vězení šéfy gangu, který nelegálně obchodoval s pohonnými hmotami. Skupině se mezi červencem 2003 a únorem 2004 podařilo převézt do Česka bez proclení čtyři sta cisteren s pohonnými hmotami. Státu tak způsobili škodu kolem 190 milionů korun.

Šéfové šestnáctičlenného gangu získali ke spolupráci bývalého celníka. Zločince odhalila policie a ve čtvrtek si vyslechli verdikt brněnského soudu. Luďku Žoltýřovi a Petru Halvovi senát vyměřil desetiletý trest. Dalším provinilcům rozdal osmi a devítileté tresty a jedna žena vyvázla s podmínkou.

"Obžalovaní jsou vinni, že jako členové zločinného spolčení organizovali dovoz neproclené a nezdaněné pohonné hmoty. Dovezené zboží nebylo nikdy zaneseno do evidence celní správy, pachatelé je ale opatřili padělanými nebo neoprávněně užitými razítky," popsala předsedkyně senátu Dana Kancírová.

Nepravá razítka do dokladů opatřil gangu bývalý celník z Břeclavi Zdeněk Melski. Ten kamiony vpouštěl do Čech bez toho, aby je zapsal do evidence. Kromě trestných činů krácení daně a účast na zločinném spolčení byl obžalován i za zneužití pravomoci veřejného činitele. Do vězení půjde na devět let a tři měsíce.

Mimořádný případ
Podle státního zástupce Pavla Rujbra je případ mimořádný výší škody, počtem pachatelů i jejich organizovaností. Obžalovaní bez problémů převezli více než tři miliony litrů benzínu a bezmála osm set tisíc litrů nafty. Palivo nakupovali u slovenské firmy Dunaj Petrol Trade v Komárně.

Břeclavská policie během vyšetřování jiné trestné činnosti celníků zjistila, že tudy projíždí nápadně velké množství cisteren s pohonnými hmotami. Pachatelé zločin popírali, k jejich usvědčení však přispěly odposlechy telefonních hovorů. Další důkazy nalezla policie při domovních prohlídkách.

Dvěma členům zločinného gangu, Františku Zelinkovi a Františku Czanyimu, se podařilo včas uprchnout a byl na ně vydán mezinárodní zatykač.

Obžalovaní se proti rozsudku na místě odvolali. S verdiktem však nebyl zcela spokojen ani státní zástupce. "Přinejmenším dva hlavní pachatelé, kteří skupinu dokonale řídili, si zasloužili trest o čtyři pět let vyšší. Oceňuji ale rozhodnutí o propadnutí majetku, to je pozitivní signál, který by měli zaznamenat potenciální pachatelé majetkových deliktů," poznamenal Pavel Rujbr.

,

Video