Soud potrestal pašeráky lihu i celníky

  • 1
Plzeňský soud po pěti letech uzavřel kauzu ilegálních obchodů s lihem. Skupina šesti obžalovaných si vyslechla tresty v rozmezí od podmínky na pět let až po 7,5 roku za mřížemi. Mezi odsouzenými jsou tři celníci a někdejší majitel fotbalové Slavie.

Podnikatele Josefa Koťu poslal soud do vězení na 6,5 roku, Milana Vinklera, který se nepřímo podílel na vzniku PPF a dříve vlastnil fotbalovou Slavii, na 7,5 roku. Třetí z nich, Kamil Saleh, by měl v cele strávit 7 let. Koťa ani Vinkler se k soudu nedostavili.

Celník Jaromír Fictum dostal 3 roky s podmínkou na 5 let. Jeho kolegové Pavel Šlandor 5,5 roku a Václav Baran 5 let. Společně potvrzovali vývozy lihu.

Čtyřiačtyřicetiletý podnikatel Vinkler si rozsudek nepřišel poslechnout. Soudci poslal dopis, ve kterém ho požádal, aby se vše odehrálo v jeho nepřítomnosti. Stejně se zachoval i o čtyři roky mladší Josef Koťa, podle soudu Vinklerům pomocník.

Provinil se tím, že několikrát osobně platil v hotovosti italskému výrobci za nakoupený líh. Kvůli podvodům s lihem málem přišel o život. Když si pro něho policisté přišli, Koťa, vybavený falešnými osobními dokumenty, vytáhl zbraň. Po zásahu z policejní pistole byl dlouhou dobu v kómatu.

Gang pašoval z Itálie
Banda měla poměrně jednoduchý systém. "Poslali do Itálie řidiče, kteří naložili náklad. Pak je nasměřovali na česko-německý hraniční přechod Rozvadov. Auta byla odbavena a propuštěna na území České republiky v tranzitním režimu," popsal princip soudce Jan Špeta.

"Měla projet Čechy a zamířit na hraniční přechod Cínovec na Teplicku. Tam ale kamiony nedojely. Někteří celníci ale potvrzovali dokumenty, že nákladní auta i s nákladem právě zde vjela zase na německé území a směřovala k údajnému odběrateli do Polska," dodal Špeta.

Detektivové zjistili, že už na hranicích v Rozvadově nebyl podle dokladů většinou odbavován etylalkohol, ale kosmetický líh, za který se nemusí platit mnohamilionová spotřební daň.

Obžaloba původně tvrdila, že přes hranice se takovým způsobem dostalo patnáct plných kamionů etylalkoholu. Proto byla škoda spočítaná na 130 milionů korun. Když ale i státní zástupce v závěrečném návrhu přiznal, že etylalkohol se podařilo prokázat jen u dvou nákladních aut, způsobená škoda se nakonec zmenšila na necelých pětadvacet milionů korun.

Podle spisu měla banda i skvěle vymyšlené, jak znemožní odhalení místa, kde alkohol skončí. "Na parkovištích v Plzni, u Rokycan a u Berouna se kamiony přepřahaly, i když to bylo v rozporu se zákonem. Řidiči, kteří náklad přivezli do Čech, tak nevěděli, kam po připojení návěsu k jinému tahači zásilka dál pojede," vysvětlil soudce Špeta.

Celník s trestem souhlasil
Na lavici pro obžalované skončili i tři bývalí celní inspektoři ze severočeského hraničního přechodu Cínovec. Pavel Šlandor by měl nastoupit do vězení na pět a půl roku, jeho kolega Václav Baran na pět let. Oba si ponechali lhůtu na případné odvolání.

S podmíněným tříletým trestem a pětiletou zkušební lhůtou souhlasil poslední z odsouzených Jaromír Fictum. "Jeho výpověď můžeme zhodnotit jako totální doznání. Všechno popsal, sám vydal 77 tisíc korun, které získal. O těchto penězích neměly orgány činné v trestním řízení nejmenší potuchy," vysvětloval soudce.

Fictum po krátké poradě s advokátem vstal a řekl: "Trest přijímám a vzdávám se práva na odvolání." Po několika okamžicích se rozsudek stal pravomocným. Státní zástupce Augustin Hrbotický prohlásil, že i on se ve všech případech vzdává odvolání. To znamená, že vrchní soud už nemůže tresty zvýšit mužům, kteří se proti plzeňskému rozsudku odvolají.

,

Video