Iva Kondýsková před soudem

Iva Kondýsková před soudem | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Soud potrestal ošetřovatelku za podání léku proti bolesti umírající ženě

  • 45
Jihlavský soud rozhodl, že bývalá ředitelka hospicové péče na Vysočině porušila zákon, a odsoudil ji k devíti měsícům podmíněně a zákazu práce s léky na dva roky. Žena nezákonně podala umírající pacientce s bolestmi léky na utišení.

Iva Kondýsková se v červnu 2008 rozhodla pomoci těžce nemocné pacientce lékem Sevredol. Pacientku z Jihlavy, která byla upoutána na lůžko, sužovaly v červnu 2008 před víkendem velké bolesti. Bolel i pouhý dotyk na její tělo.

Kondýsková si opiát schovala z předchozí léčby jiného pacienta. Nemocná žena byla několik měsíců po operaci nádoru na mozku. V polovině roku 2008 už byla pacientka upoutána na lůžko a vyžadovala celodenní péči. Chodily k ní pečovatelky hospicového hnutí. Zpočátku i Iva Kondýsková.

"Zkoušela jsem tehdy kontaktovat ošetřující doktorku, ta ale měla dovolenou. Jiné lékaře ani záchranku jsme nevolali," uvedla v pondělí před jihlavským soudem Kondýsková. Uznala svou vinu a projevila lítost. Přesto přišel trest.

Jednání chápu, ale musím trestat


"Jednání, kterého se obžalovaná dopustila a které se zřejmě poprvé v této formě projednává před tuzemskými soudy, je závažné," konstatoval jihlavský soudce Zdeněk Chalupa. Problém viděl nejen v podání léku, ale také v tom, že Kondýsková nechala krabičky Sevredolu rodině dále k dispozici.

"Zástupce rodiny ohledně tohoto léku nesprávně poučila. Vědomě jim také zatajila nelegální původ léku a neoprávněnost jeho podávání," dodal soudce Chalupa.

Soudce nezpochybňoval lidské důvody, které Kondýsková měla pro podání opiátu. Chtěla pomoci od bolesti ženě upoutané na lůžko. Chtěla ulevit i rodině, která se o nemocnou starala.

"Je těžké, když se koukáte na mámu nebo manželku a nemůžete se jí ani dotknout – skrz její bolesti," řekla Kondýsková. Prý znala naprosto přesnou diagnózu pacientky i charakteristiku léku Sevredol. Měla několikaleté zkušenosti z péče o umírající. Lék se například u pacientů s rakovinou často používá.

Z lékařské zprávy vyplývá, že u pacientky nezpůsobilo podání Sevredolu otravu. Že lék neuškodil a spíše pomohl. Pacientka z Rantířovské ulice zemřela kvůli své těžké nemoci o několik měsíců později.

Odborníci: bolest se musí léčit

Kauza vyvolala velkou debatu o péči o dlouhodobě nemocné trpící velkými bolestmi a za Kondýskovou se postavila část laické i odborné veřejnosti

Odborníci se totiž domnívají, že přestože se již čtvrtým rokem paliativní medicína vyučuje na českých lékařských fakultách, mezi praktiky přetrvává "opiátofobie" - tedy nepodložená obava z léčby bolestí opiáty.

Také prezidentka Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Marie Svatošová upozornila na problém nedostatečné léčby bolesti ze strany praktických lékařů. Sepsána byla i petice, aby příslušné orgány zohlednily především lidskou stránku věci.

"Pakliže mají hospici plnit dobře služby pro pacienty v závěrečném stadiu nemoci a v blízkosti smrti snižovat jejich utrpení, musí mít také možnost aplikovat prostředky k tišení bolesti. Tyto v podstatě neškodné léky užívají hospici po celé Evropě a radikálně zvyšují kvalitu života pacientů," prohlásila například.

"Ti se nemusejí obávat návalů bolesti, protože jim mohou čelit užíváním léků na tišení těchto stavů, potažmo strachu před nimi," řekla k tomu bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

,

Video