Soud potrestal obchodníky s LTO

Plzeň - Dva povodníky s lehkými topnými oleji poslal plzeňský krajský soud na deset a osm let do vězení. Ani jeden si však verdikt soudu nevyslechl - třiačtyřicetiletý Jiří Carvan byl odsouzen na osm let jako uprchlý a jeho společník František Boháček požádal, aby proces pokračoval bez něj. Odsouzení patřili do devítičlenného gangu, který připravil stát o stamiliony korun. Proces s ostatními členy skupiny probíhá samostatně.

Muži nakupovali lehký topný olej, který do země dovážel Chemapol od sdružení Galon. Železniční vagony přivážely ze Vsetína do Mariánských Lázní ropný produkt s označením, že ho nelze používat jako palivo a nepodléhá tedy zdanění.

Muži ho nicméně prodávali dál jako motorovou naftu, za což měli platit spotřební daň. Ve třiadvaceti případech nakoupili 15 tisíc tun topného oleje celkem za 122 milionů korun a prodali ho za téměř 211 milionů. Stát přišel o 127 milionů korun na spotřební dani. Carvan navíc zkrátil o dalších téměř jedenáct milionů korun daň z přidané hodnoty.

Proces prodlužovali obžalovaní
Proces se skupinou obchodníků se táhne už osm let. Jeden z devíti mužů mezitím zemřel za nevyjasněných okolností při autonehodě. Letos v únoru soud rozhodl, že případ Carvana a Boháčka bude řešit odděleně.

Boháčkův obhájce žádal zastavení celého procesu, protože v rozporu s úmluvou o lidských právech nebyl případ vyřešen včas. "Soud obhajobě nevyhověl, protože jednání protahoval obžalovaný," hájil postup vyšetřovatelů a justice předseda senátu Petr Poledne.

"Přípravné řízení trvalo tři roky jen proto, že vyšetřovatelé naráželi na další a další Boháčkovu trestnou činnost. Vyslechli přes 250 svědků po celé republice a spis měl deset tisíc listů bez znaleckých posudků. Celé bloky dnů hlavního líčení u soudu odpadaly proto, že obžalovaný prostě nepřišel," vysvětlil Poledne.

Podle soudce se Boháček pokoušel i o obstrukce, když se nechal převést do psychiatrické léčebny, aniž by se prokázalo, že to bylo nutné.

Odsouzený přišel o majetek
Součástí trestu, proti němuž se na místě odvolali obhájci obou obžalovaných a žalobce si ponechal lhůtu k odvolání, je i propadnutí majetku Františka Boháčka. "Ten nahromadil velké jmění přesto, že nebyl nikde zaměstnán a nebyl ani registrován jako podnikatel. V tandemu působil zřejmě jako organizátor a řídil činnost Carvana, který oficiálně podnikal," řekl předseda senátu v odůvodnění rozsudku.

Veškeré platby šly přitom přes Boháčkův účet v Komerční bance, jejíž údaje vyšetřovatelům hodně pomohly. Důležité informace získali policisté také při domovní prohlídce ve Velké Hleďsebi. Našli totiž telefonní seznam s kontakty na mnoho dalších lidí zapojených do nelegálního obchodu.

"Při prohlídce u Boháčka se našel také celý arzenál zbraní, a proto ho chebský okresní soud odsoudil za nedovolené ozbrojování. Rozsudek se dnešním verdiktem s vyšším trestem ruší," doplnil Poledne.

Boháček už byl v minulosti souzen. Před jedenadvaceti lety si musel odpykávat trest za to, že jako číšník udělal manko a peníze na jeho vyrovnání se pokusil opatřit poštovní loupeží.

Na srpen je nařízeno soudní jednání se zbývajícími obchodníky z původně zažalované skupiny. Naposledy v červnu muselo být odročeno, protože několik obžalovaných k soudu nepřišlo.

, ,

Video