Někteří obžalovaní mladíci se před objektivy fotoaparátů schovávali. (1.

Někteří obžalovaní mladíci se před objektivy fotoaparátů schovávali. (1. prosince 2011) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Soud posuzuje rasismus na Facebooku. Šlo jen o hudbu, hájí se mladíci

  • 65
Poprvé v tuzemsku se soud zabývá rasismem na Facebooku. V Kroměříži usedlo na lavici obžalovaných pět mladých lidí, kteří po sociální síti šířili klipy kapel s rasistickými texty. Hrozí jim až desetileté vězení. Obžalovaní však vinu odmítají.

Když používali Facebook, tak kromě zpráv občas na stránku umístili i video hudební skupiny, která šíří rasovou nenávist. Třeba od kapely Agrese 95 skladbu Chcípni, v níž se mimo jiné zpívá: "tvá kůže není bílá, jsi horší než mor".

Pět obžalovaných z Kroměřížska a Holešovska, kterým je od 19 do 28 let, ve čtvrtek ráno před soudní síni nervózně přešlapovalo. "Propagací skupin hudebního směru White power (bílá síla, pozn. red.) vybízeli k rasistické nenávisti a odkazovali k německým národním socialistům," pronesl v obžalobě státní zástupce Robert Hanuš.

Nacistický pozdrav? To ne, jen pokynutí fotografovi

Když pak soudce Karel Rašín obžalované postupně vyslýchal, odpovídali všichni stejně. "Necítím se být vinen," prohlásil dvacetiletý Jan Chudárek. "Bral jsem to jen jako rockovou hudbu, nešlo mi o texty," dušoval se.

Některé jeho odpovědi působily jako špatný vtip. Třeba když soudce ukázal Chudárkovi fotku, na níž má zvednutou paži při pozdravu Heil Hitler. "To jsem zdravil člověka, co nás fotil," reagoval Chudárek.

Průběh hlavního líčení místy opravdu dostával absurdně komické rozměry, i když nešlo o zábavné téma. Tomáš Čermák, který už byl za propagaci rasismu trestaný, měl doma plakát Dělnické strany s nápisem Chce to deratizaci. Soudce se ho zeptal, zda má něco proti hlodavcům. "Jak kdy," zněla odpověď.

Obžalovaný stáhl protižidovský dokument. Ale prý ho neotevřel

Žalobce pak zesílil kalibr, když se Čermáka zeptal, zda popírá holokaust. "Zajímám se o to," reagoval Čermák. "Stáhl jste si totiž dokument o popírání holokaustu," sdělil mu žalobce. "Ale nemohl jsem ho otevřít," bránil se Čermák. "Myslím, že holokaust byl," dodal.

Většina z obžalovaných umístila videa rasistických kapel na Facebook tak, aby byla přístupná jen pro jejich přátele. Každý z nich měl v seznamu tak padesát přátel. Klipy si stahovali z YouTube.

Pouze Antonín Pohanka si nenastavil na Facebooku žádné soukromí. Zveřejnil klipy kapel Legion S či Landser. "Líbí se mi rock," vysvětloval soudu. "Před deseti lety jsem se hlásil ke skinheads. Teď už ne, mám ženu a dítě," dodal Pohanka.

Policie u něho v počítači ale našla kreslený obrázek, na kterém klečí postava s židovskou hvězdou a za ní stojí německý voják s kulometem.

Příště u soudu zazní všechny texty písní

Podstata případu i přesto spočívá v tom, zda je trestné zveřejnit na Facebooku skupiny kontroverzních kapel, které jsou jinak běžně na internetu přístupné.

V příštím líčení se i proto budou číst texty všech zveřejněných písní, aby bylo zřejmé, zda jsou rasistické a fašistické. Soudce také zadal posudek znalci na extremismus. To budou klíčové důkazy.

Obžalovaným hrozí za propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka tři až deset let vězení. Případ pokračuje v únoru.


Video