Soud poslal střelce na dvaadvacet let za mříže

- Nekompromisní byli soudci pražského městského soudu, kteří rozhodovali o trestu pro jedenadvacetiletého Petra Chromka, jenž v dubnu při policejním zátahu v Praze 3 jednoho kriminalistu zastřelil a druhého těžce poranil. Mladíka, který spíše než protřelého recidivistu připomíná studenta filozofie, poslali soudci do vězení na dvaadvacet let. Počet roků, které Chromek stráví za mřížemi, je tak ještě o jeden rok vyšší než jeho věk.

Předsedkyně senátu Marie Marková v odůvodnění verdiktu, jenž je přísnější, než jaký navrhoval státní zástupce, zdůrazňovala vysokou společenskou nebezpečnost Chromkova jednání. "Obžalovaný byl čtyřikrát trestán pro majetkové delikty a spouště pistolí zmáčkl v době, kdy byl podmínečně propuštěn z posledního výkonu trestu," uvedla.
I podle obžaloby bylo Chromkovo počínání poslední dubnový pátek mimořádně chladnokrevné a brutální.
Policisté si na tento den naplánovali na několika místech Prahy razii proti rozsáhlému gangu, jehož členové byli podezřelí z dlouhé řady vydírání a obchodů se zbraněmi. Jedna čtyřčlenná skupina zamířila také k domu v Táboritské ulici, kde měla prověřit jeden z bytů v devátém patře. "Vyjeli jsme ale o patro výš a ke dveřím jsme pak opatrně sešli. Dva kolegové se pak vydali zpátky, aby pohlídali vchodové dveře," popsal dramatické chvíle Jaroslav Černý, který Chromkovu palbu přežil jen díky samopalu, jenž chránil jeho hruď. "Mezitím však v desáté patře zastavil výtah. Myslel jsem, že to jedou kluci. Pak ale kabina zastavila a byl podezřelý klid, žádné hlasy, žádné cinkání klíčů. Na vteřinu jsem se otočil. Na schodišti stál muž v dlouhém černém plášti s dvěma pistolemi v ruce. Okamžitě začal pálit," uvedl kriminalista, který se ze svého zranění léčil téměř tři měsíce. Jeho kolega - Jiří Linhart - však dopadl hůř. Svým zraněním na místě podlehl.
Chromek svou vinu nijak nepopíral. Snažil se však soudce přesvědčit, že netušil, že střílel na policisty. "Byl přesvědčen, že pálí po členech znepřátelené konkurenční skupiny," řekl jeho advokát.
Soud však dal za pravdu obžalobě. "Policista Černý, kterého viděl Chromek jako prvního, měl na sobě při zákroku takzvanou taktickou vestu označenou výrazným nápisem Policie. I svědkyně, která pak zraněnému Černému pomáhala, nepochybovala, že je to policista," konstatovala soudkyně.
I když Chromek zřejmě dobře ví, že trestu neunikne, o jeho definitivní výši musí ještě rozhodnout vrchní soud. Proti verdiktu městského soudu se totiž mladíkův advokát okamžitě odvolal.

Co se odehrálo v dubnu v Táboritské ulici
Dlouho připravovaný zátah na členy zločineckého gangu skončil  pro policisty tragicky. Chromek začal po kriminalistech střílet ze zálohy ve chvíli, kdy se pokoušeli dostat do bytu, ve kterém se skrýval jeden z členů organizované skupiny.
"Mladík se ke všemu okamžitě přiznal, takže nebylo co řešit. Tvrdí však, že netušil, že jde o policisty. Prý si myslel, že to jsou členové nějaké ruské mafie," uvedl tiskový mluvčí pražské policie Josef Šulcek. Kriminalisté však této verzi příliš nevěří. " S ruskou či ukrajinskou mafií mohl mít co do činěnígang kromě únosů, vydírání spolupracoval se zločinci z bývalého Sovětského svazu na krádežích aut. Nevěřím, že při své protřelosti nepoznal policajty," uvedl kriminalista, který případ vyšetřoval.
Střelcovu obhajobu vyvrací výpověď ženy, kterou v bytě policisté objevili. "Přiznala se, že když zahlédla policisty z okna, telefonem Chromka zavolala na pomoc. Pachatel vyběhl do vyššího patra, a když detektivové stáli u dveří, nepozorovaně sestoupil a ze dvou pistolí zahájil palbu. Musel vědět, o koho jde, nebyl to opravdu žádný začátečník," dodal policista.
 Zatímco třicetiletý Jiří zůstal s prostřelenou hlavou na místě mrtev, jeho starší kolega se dal na útěk. Útočník po něm vypálil asi čtyři rány. Jedna kulka mu provrtala koleno, další se odrazila od samopalu, který držel.
"Možná mu to zachránilo život. Obě útočníkovy zbraně byly nabité střelivem typu Tokarev s ocelovým jádrem, kterému neodolají ani běžně používané neprůstřelné vesty," řekl mluvčí.
Když do bytu vtrhli kolegové zraněného policisty, našli kromě muže, kterého šli zatknout, také jeho přítelkyni i střelce, který se tam pokoušel ukrýt. Po důkladné prohlídce v garsonce objevili dva samopaly - z toho jeden typu Škorpion -, pět pistolí, velké množství střeliva, několik dávek kokainu a pervitinu, suroviny pro výrobu narkotik a falešné doklady. Kromě trojice, která byla v bytě v Táboritské ulici, policisté na jiných místech Prahy mezitím zatkli další čtyři osoby.
"Všichni jsou Češi a patří do téže skupiny. Tu ženu jsme propustili, ostatní byli obviněni z násilných a majetkových trestných činů," řekl ředitel pražské policie Miroslav Borník. Dodal, že zabitý policista, otec pětileté dcerky, patřil k nejlepším členům speciální skupiny pro boj s organizovaným zločinem a zásahu v Táboritské velel. Dva dny před svou smrtí byl mimořádně povýšen do hodnosti nadporučíka. "Včera byl ovšem už in memoriam povýšen ministrem vnitra znovu: do hodnosti majora," dodal Borník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video