Soud poslal obchodníky se semtexem do vězení

P e l h ř i m o v - Shodně na osmnáct měsíců vězení poslal do vězení Okresní soud v Pelhřimově aktéry obchodu se semtexem poblíž dálnice D1 u Humpolce v září devětadevadesátého roku. Prodávající František Karásek i kupující Zdeněk Gavel stráví půl druhého roku ve vězení s dozorem. Ladislavu Karáskovi soud výkon trestu podmíněně odložil na tři a půl roku. Zajištěný semtex a rozbušky propadnou státu.

František Karásek za pomoci svého bratra Ladislava 3. září 1999 převezl z Mostkovic na střední Moravě na smluvené místo u Humpolce v zavazadlovém prostoru osobního vozu devětadvacet kilogramů plastické trhaviny a pětatřicet elektrických rozbušek, které předal Zdeňku Gavelovi. Krátce poté všechny tři i kontraband zajistila policie.

Zatímco od počátku projednávání nebylo sporu o tom, že se trojice dopustila trestného činu nedovoleného ozbrojování, až do vynesení rozsudku nebylo zřejmé, zda svým jednáním obžalovaní nenaplnili rovněž skutkovou podstatu obecného ohrožení, čímž jim hrozily tresty vězení od tří do osmi let. Soud nakonec dospěl k závěru, že se nepodařilo prokázat úmysl obžalovaných svým jednáním obecné ohrožení způsobit, a jejich počínání překvalifikoval na nedbalostní trestní čin zvýšení obecného nebezpečí.

Soud ve svém rozsudku zohlednil i skutečnost, že se obžalovaní dopustili nezákonných skutků nikoliv v úmyslu za pomoci nedovoleně získaných zbraní páchat další trestnou činnost, nýbrž pouze jako prostředku k rychlému získání peněz.

Zatímco podmíněně odsouzený Ladislav Karásek se práva na odvolání vzdal, František Karásek a Zdeněk Gavel se k rozsudku nevyjádřili a ponechali si lhůtu na odvolání. "Odvolání zvažujeme, více budu umět říci až po poradě se svým klientem," reagoval obhájce Františka Karáska Karel Machač. K rozsudku se nevyjádřil ani státní zástupce.


Video