Tomáš Rybářík, Michal Smékal a Michal Škňouřil, které olomoucký okresní soud

Tomáš Rybářík, Michal Smékal a Michal Škňouřil, které olomoucký okresní soud poslal za rozsáhlé internetové podvody do vězení na dva a půl a čtyři a půl roku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Na internetu podvedli 492 lidí, soud je poslal do vězení na 4,5 roku

  • 28
Olomoucký okresní soud odsoudil tři muže v kauze jednoho z nejrozsáhlejších internetových podvodů. Trojice připravila díky falešným inzerátům nabízejícím elektroniku téměř 500 lidí zhruba o 1,5 milionu. Ve vězení mají strávit od 2,5 do 4,5 roku a soud jim také nařídil splatit škodu.

Před zatčením a vězením trojici nezachránilo ani dlouhé skrývání po celé republice či změna vizáže klíčového muže případu Tomáše Rybáříka z Přerova. Ten se hájil tím, že jej zbývající dva muži zastrašováním a nátlakem zmanipulovali. Do věznice však půjde i on, a to na dva a půl roku.

"Vina pana Rybáříka je naprosto zřejmá," řekl soudce Petr Sušil. Další dva obžalovaní Michal Smékal a Michal Škňouřil pak stráví čtyři a půl roku za mřížemi věznice s ostrahou.

"Co do výše škody a počtu poškozených je to mimořádný případ. V takovém rozsahu to ani v rámci republiky určitě není úplně obvyklé," okomentoval případ žalobce Daniel Němec.

Středobodem kauzy byl právě Rybářík. Vypověděl, že ho Škňouřil se Smékalem k zadávání podvodných inzerátů donutili, první se na internetu objevily na jaře 2010. Princip byl jednoduchý.

Nízká cena mobilních telefonů či herních konzolí na inzertních serverech nalákala zájemce, e-mailem od odsouzených podvodníků dostali výzvu k platbě předem. Řada z nich na ni přistoupila, zboží ale nikdy navzdory urgencím nepřišlo. Podvedených bylo 492.

Kvůli policejnímu pátrání měnil Rybářík místa pobytu i vzhled

"Není žádná pochybnost o tom, kolik je poškozených. Všichni se ve svých výpovědích shodli. Některé inzeráty byly vyvěšeny i dále po prvním 'zaplacení', a tak někteří z nich přes své známé zkusili prodejce znovu kontaktovat. Opět obdrželi pouze číslo účtu a žádost o platbu předem," uvedl soudce.

Rybářík při líčení svého příběhu uvedl, že mu dvojice kompliců koupila jeho vůbec první počítač a naučili ho s ním v jeho přerovském bytě zacházet.

"Řekli, abych se o nic nestaral a že bych si mohl přivydělat. Měl jsem jen občas odpovídat na e-maily. Udělal jsem všechno, co se mi řeklo," vylíčil Rybářík, který byl tehdy podle svých slov pod nátlakem. "V práci jsem dostal výpověď. Říkali mi, že jsem bezdomovec a že mě zavřou," uvedl.

Posléze se však policie dostala Rybáříkovi na stopu. Vyhlásila po něm celostátní pátrání a jeho fotografie se objevila v médiích. Na to podvodníci reagovali tím, že začali Rybáříka od února 2011 stěhovat po celé republice.

Přebýval tak v ubytovnách či na privátech v Olomouci, Pardubicích, Jeseníku či Rýmařově. Dvojice ho pak přemluvila i ke změně vzhledu. Nechal si proto narůst vousy, vyměnil brýle a nakrátko se ostříhal.

Rybářík dostal nižší trest díky přiznání a spolupráci s policií

V zadávání inzerátů však pokračoval, nakonec jich za zhruba rok a půl bylo více než tři sta. Právě dlouhá doba, v níž Rybářík spolu s komplici na webu podváděli, jim v očích soudce přitížila. Rybáříkovi na druhou stranu pomohlo jeho přiznání a také spolupráce při vyšetřování.

"Nemůže ale počítat s tím, že rok a půl bude řádit na internetu jako černá ruka, pak přijde k soudu, kde se dozná a nebude vážněji potrestán," upozornil soudce Sušil. Původně trojici mužů za podvody hrozilo dva až osm let vězení.

Rybáříkův příběh skončil v lese nedaleko Luhačovic, v němž na několik dní skončil po vyhození z jednoho privátu. K přiznání na policii ho dotlačil hlad, zima a beznaděj.

"Nechal jsem se ovládnout a zmanipulovat. Byl jsem hloupý. Měl jsem strach vrátit se domů, měl jsem strach ze zatčení. Prostě jsem poslouchal příkazy," popisoval soudci.

Proti verdiktu si odvolání nepodá, Smékal si na jeho zvážení ponechal lhůtu. To samé v případě Smékala a Rybáříka udělal i státní zástupce. Třetí odsouzený Škňouřil se odvolal přímo na místě.


Video